Alexander (sõpradele Lexo) tuli esmakordselt Eestisse kümme aastat tagasi ning ei läinud kaua aega, kui ta riiki armus.
Gruusiast, Tbilisist pärit Alexander on oma elu jooksul elanud mitmes eri riigis. “Saabusin Eestisse 2011. aastal, ehk juba 10 aastat tagasi. Ma otsisin rahvusvahelisi magistriõppe kavasid ning kuna üks minu sõpradest juba õppis Tartus, siis olin siinsete õppimisvõimalustega mõneti juba kursis. Kõikidest ülikoolidest, kuhu kandideerisin ja kuhu mind ka vastu võeti, valisin lõpuks ikkagi Tartu Ülikooli ja ma usun, et see oli üks parimaid otsuseid minu elus,” sõnab Alexander.
Tartu Ülikooli (TÜ) valimine tuli talle kergelt: “Õppekava sisu oli minu otsustusprotsessis ülioluline, aga ka riiklik stipendiumivõimalus mängis oma rolli. Lisaks eelistasin õppida mõnes väiksemas kohas, mitte suurlinnas.”
Elu TÜ tudengina
Kõikidest Tartu Ülikooli õppekavadest valis Alexander EU-Vene õpingute magistrikava. “Minu huvi olid rahvusvahelised suhted, Euroopa uuringud, rahvusvaheline õigus,” sõnab Alexander. Tudengielu meenutab ta ainult heade sõnadega: “Tudengielu on siin üpris unikaalne. Lisaks õpingutele ja rahvusvahelisele keskkonnale on Eestis veel nii palju muud, mida kogeda ja avastada – nt laulu- ja tantspeod. Mitmed rahvusvahelised tudengid kutsuvad Eestit Euroope ‘peidetud aardeks.”
Alexandri lemmikaastaaeg oli vaieldamatult kevad. “Siis hakkas lõpuks soojemaks minema ja me hakkasime valmistuma Tudengipäevadeks – otsisime bände, kes esineksid; külastasime korpe; osalesime Emajõe peal paadirallides, ja palju muud.”
Ülikooli tudengist ülikooli töötajaks
Peale lõpetamist 2013 aastal avanes Alexandril võimalus Tartu Ülikoolis hoopis tööle asuda. “Rahvusvaheline haridus, kommunikatsioon ja rahvusvahelise tudengi teekond olid mulle alati huvi pakkunud. Mul vedas, et sain asuda tööle nende teemadega, mis olid mulle südamelähedased.”
Mõned aastad hiljem kolis Alexander Tartust Tallinnasse ning alustas tööd Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) rahvusvahelise turunduse ja vastuvõtu osakonnas. Tema kogemus rahvusvahelise tudengi rollis olemisest andis talle ülikoolis töötades eelise.
“Minu isiklik kogemus oli üliväärtuslik, et mõista millal, kuidas ja millist informatsiooni välistudengid otsivad kui õpisihtkohta valivad. Soovitaksin välismaal õppimist kõigile. Sa mitte ainult ei õpi iseennast paremini tundma, aga sinu kommunikatsioonioskused paranevad ning sa leiad sõpru üle kogu maailma, mis aitab sul inimesi ka paremini mõista. See kõik on ülikoluline eriti siis, kui soovid teha rahvusvahelist karjääri.”
Kümnend kodust eemal
Mis on hoidnud Alexandrit nüüd juba 10 aastat Eestis? “Kohe alguses tundus siinne töökultuur mulle väga põnev ja see oli tõenäoliselt üks peamisi põhjuseid, miks peale lõpetamist Eestisse jäin,” sõnab Alexander. Ta lisab, et on töötanud päris mitmes eri kohas, aga on õnnelik, et sattus tööle TalTechi. See on väga mitmekesine ülikool ja kolleegid on kõik ülimalt soojad.
“Eriti naudin ülikoolilinnakut, kuna enamik õppehooneid on omavahel ühendatud ja siin on nii lihtne uusi inimesi kohata ja sõpru leida. Mulle näiteks väga meeldib veeta aega teadlastega inseneeria, IT või sotsiaalteaduste valdkonnast.”
Ehkki Alexandrile meeldib Eestis elada, tunneb ta siiski puudust Gruusia ilmast ja loodusest. “Ma igatsen mägesid ja sooja rannikut suveajal. Aga ma käin päris tihti kodus, nii et see teeb asja kergemaks. Lisaks on Kadriorus nüüd ka väike Gruusiale pühendatud väljak, kust leiab väiksed kaljud ja Tbilisist pärit Gruusia-keelse tekstiga pargipingid. See kõik tundub päris autentne.”
Gruusialased ja eestlased on ajalooliselt hästi läbi saanud – mõlemad on väikeriigid, ning neil on sarnane minevik. “Gruusias nähakse, et Eesti on iseseisva riigina väga kiirelt arenenud ning teinud suuri samme, et majanduslikult tugevneda ja Euroopasse integreeruda. Selles kõigest unistavad ka gruusialased, Eesti on mõneti meile eeskujuks,” arvab Alexander.
Eesti mälestused
Ehkki Eesti maastik on Gruusiaga võrreldes oluliselt lamedam, on siin siiski piisavalt kauneid kohti, mida Alexander hindab. Suvised reisid Põhja-Eestis ja saartel on senini olnud kõige meeldejäävamad.
“Olen käinud ka Setumaal suurimal kohalikul sündmusel, mis on ka üks parimaid mälestusi. Kui mulle tulevad välismaalt külalised, siis viin nad tavaliselt Tallinna vanalinna või rappa, näitan teisi Eesti linnu nagu Tartu, Haapsalu ja Pärnu.”
Tuleviku soovib Alexander samuti siduda Eestiga, “Ma otsustasin ennast Eestiga siduda juba tükk aega tagasi, õppisin keelt ja proovisin integreeruda nii palju kui võimalik. Siin on väga tore gruusialaste kogukond, nii et mitmeski mõttes tunnen end siin kui kodus. Minu töö TalTechis hõlmab endas väga erinevaid välistudengite värbamise ja turundusega seotud aspekte ja ma saan teha koostööd inimestega üle kogu maailma. See on minu jaoks ülioluline.”
Alexander on selles kõiges täiesti veendunud, sest kuidas muidu oleks niivõrd lühikese ajaga võimalik näidata niivõrd põnevat õpikogemust ja karjääri?
Eestisse õppima tulemist julgeb Alexander soovitada teistelegi. “Minu kogemus on olnud imeline. Ma armusin Eestisse ja leidsin siit palju sõpru. Võib ju arvata, et kuna siinne kliima on külm, siis ka inimesed on külmad ja eemalehoidvad. Aga see müüt ei pea paika, sest kui välistudengid siin õpinguid alustavad, siis nad näevad, et kohalikud on tegelikult väga abivalmis ja avatud.”
“Study in Estonia” tutvustab Eestit kui head sihtkohta õppimiseks ja töötamiseks. Siin blogis saad sa Eestis õppinud ja Eestisse tööle jäänud välismaalastega lähemalt tuttavaks.