Kooli algus tekitab stressi: koolitarvetele tehtavad kulutused jätavad rahakotti augu

Enamik koolitarvete kulutusi jääb 50 kuni 500 euro vahele.Foto: Canva

Algava kooliaasta eel põhjustavad vanematele kõige enam stressi suured kulutused koolitarvetele, selgus Kristiine ja Rocca al Mare keskuste tarbijauuringust.

“Hindade tõus ja keeruline majandusolukord mõjutavad ka koolikaupade tarbimist,” ütles Kristiine ja Rocca al Mare keskuste juht Kristjan Maaroos. “Tarbijad tunnevad, et kulutused koolitarvetele jätavad rahakotti augu. Seepärast on põhjust uskuda, et sel aastal tehakse emotsioonioste vähem ning kulutused koolikaupadele mõeldakse rohkem läbi,” lausus Maaroos.

Ta lisas, et kui pandeemiaperioodil tegi e-kaubandus kiire tõusu, siis valdav enamus ehk 69 protsenti vastanutest soetab koolikaupu kaubanduskeskustest ning ainult 14 protsenti soetab kooliks vajamineva e-poodidest.

Mida peetakse kõige olulisemaks ostude tegemisel?

Uuringust selgus, et kõige olulisemad kriteeriumid koolitarvete ostmisel on kvaliteet, hind, disain ja jätkusuutlikkus. Seejuures mängib kvaliteet kõige enam rolli just toasisustuse (kirjutuslaud, laualamp, tool, sülearvuti jms) soetamisel. 

Kirjutusvahendite, vihikute, kaustikute, kunstitarvete jms ostmise oluliseks kriteeriumiks on hind ning kooliriiete ja -jalanõude soetamisel peetakse veel oluliseks disaini. Jätkusuutlikkus mängib enim rolli kooliriiete ja -jalanõude ning toasisustuse puhul.

“Enamasti ostetakse koolitarbeid vastavalt vajadusele ja tarbijad on selle hooajalise väljaminekuga arvestanud. Vaid 10 protsenti vastajatest väljendas, et säästab raha spetsiaalselt koolitarvete ostmiseks,” selgitas Maaroos. Koolitarvetele kulutatav summa õpilase kohta varieerub 50 eurost 500 euroni, kuid enamasti jäävad koolikulutused 101 kuni 200 euro vahemikku aastas kooliõpilase kohta. 

Kristiine ja Rocca al Mare keskuste juht tõi välja, et enam kui poolte vastajate jaoks on olulised sooduspakkumised. ”Üle poole vastajatest jälgivad sooduspakkumisi, et leida võimaliku parima hinnaga koolitarbed. See näitab selgelt, et sooduspakkumised ja koolikampaaniad on koolikaupade soetamisel tarbijate jaoks olulised,” selgitas Maaroos.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.