Seoses aastase tulumaksuvaba miinimumi tõusuga 6000 eurolt 7848 euro peale, on oluline teada, et tuludena ei arvestata ainult palka, vaid ka muid sissetulekuid. Selleks, et enda rahadega paremini arvestada võiksid kõik teada, mis liigitub ja mis ei liigitu aastatulu alla.
Maksu- ja tolliameti lehel on välja toodud milliseid sissetulekuid loetakse aastatuluks ja seega arvestatakse tulumaksuvaba miinimumi sisse. Nendeks on:
- töötasu ja muu tasu (puhkusetasu, toetus, haigushüvitis, boonus jms)
- teenustasu (võlaõigusliku lepingu alusel)
- ettevõtlustulu
- litsentsitasu
- intressid
- dividendid
- maksustatav riiklik pension ( esimene sammas)
- täiendava kogumispensioni väljamakse (kolmas sammas)
- toetus
- stipendium
- preemia
- hüvitis
- muud tulud
Ehk lihtsustatult võiks öelda, et tuluks loetakse igasugust tulu, mida maksustatakse tulumaksuga. Lisaks välismaal saadud töötasud, dividendid ja muud tasud, mida siin tulumaksuga ei maksustata. Need võetakse arvesse brutosummana. Eesti äriühingult saadud tasud ja omakapitali väljamaksed ja ettevõtlustulu, mis on ka soodustatud maksudega.
Siinkohal võib segadust tekitada, et millised toetused liigituvad tulude alla ja millised mitte? Nimelt kõik toetused, mida ei maksustata ei lähe tulude alla. Aastatulude sisse ei arvsetata:
- maksuvabasid hüvitisi, toetusi ja stipendiume
- maksuvabastusi, mida füüsilise isiku tuludeklaratsioonis ei deklareerita
- maksuvabasid kohustusliku kogumispensioni ja täiendava kogumispensioni väljamakseid
- kohustusliku kogumispensioni väljamakseid (sh kompensatsiooni), mis on maksustatud maksumääraga 20 protsenti või 10 protsenti
- täiendava kogumispensioni väljamakseid, mis on maksustatud maksumääraga 10 protsenti
Maksuvabastused võivad olla näiteks eluaseme müügi või vallasasja müügi puhul. Samuti ei maksustata riiklike toetusmeetmeid nagu eelmisel aastal välja töötatud ja ka see aasta antav energiahüvitis.
Kõige levinumad tulud ja nende maksustamine
Enamasti tekitavad küsimusi kindlat liiki tulud nagu näiteks vanemahüvitis, osalise töövõime toetus või mõni täitsa ootamatu tulu, mida aasta jooksul saadi.
Vanemahüvitis on maksustatud, seega seda arvestatakse tulude sisse, samas lapsetoetus või sünnitoetus ei ole maksustatud ja tuludesse ei arvestata.
Töövõime toetused on samuti midagi, mida ei arvestata tulumaksuvaba miinimumi sisse ja samuti on seda ka töötutoetus. Töötuskindlustushüvitis (mida saab koondamise vms puhul) on aga maksustatav tulu ja kuulub maksuvaba miinimumi arvestamise sisse.
Kui kasu tuleb vara müügist, siis on see maksustatav tulu, aga erandiks on eluaseme müük või isiklikus kasutuses oleva vallasasja müük, sest need on maksuvabad. Küll aga võib raskeks minna, kui seletada aasta jooksul mitme eluaseme ostu ja müüki.
Kui tehakse suure summaga kingitusi ühelt tavainimeselt teisele, siis ka seda ei maksustata ja see ei kuulu maksuvaba miinimumi arvestuse sisse. Juriidilise isiku ehk ettevõtte ja tavainimese vahel tehtavate kingituste osas on aga teistmoodi maksusüsteemid.
Oluline on ka investeerimiselt saadud tulu. Näiteks krüpto kaevandamine, valuutavahetusel saadud tulu, investeerimistulu jms. Kõik need kuuluvad maksuvaba miinimumi arvestamise aastatulu sisse.
Kahtluse korral on alati mõistlik infot uurida Maksu- ja Tolliameti infotelefonilt või saata neile oma küsimusega kiri. Seda teemat on ka lahti seletatud täpsemalt nende lehel SIIN.