Sageli pakutakse telefoni ostes kaasa ka kindlustust. Kuutasulist teenust, mis peaks su telefoni kindlustama juhuks, kui see katki läheb, kaob või varastatakse. Lisaks kuutasule pead sa aga maksma omavastutust juhul, kui midagi juhtub. Tekib õigustatud küsimus, kas kogu see kupatus tasub end ära?
Lühike vastus: jah, kui oled sarilõhkuja. Ei, kui oled korralik inimene ja korra telefoni maha pillad.
Esmalt valime testsubjektid
Aga läheme süvitsi. Kõige tihemini lõhutakse ära telefoni ekraan. Nagu meie artiklist selgus, on ekraani vahetus suhteliselt kallis lõbu.
Vaatame Eesti mobiilioperaatorite juures olevaid kindlustusi ja võtame ette hetkel vist ühe kalleima nutitelefoni, iPhone XS Max. Sest tõsine Apple’i hunt ostab ikka kõige kallima, säravama, suurema ja ägedama telefoni. Seega lajatame iPhone XS Max 256 GB mudeli eest hoobilt letti 1499 eurot, ja hakkame kindlustust valima.
Testseadmete hinnad ja kalkulatsioonid kolme operaatori puhul:
Alustame kõige kallimast
Telia seadmekindlustus kaitseb nii varguse, kadumise kui ka katkimineku eest, andes seadmele ka kolmeaastase garantii. Valitud 256 gigabaidise mäluga iPhone XS Max jääb ülevalt eelviimasesse hinnakategooriasse ehk 1500 ja rohkem eurot. Iga kuu tuleb kindlustuse eest välja käia 12,9 eurot. Kui ekraani ära lõhud, maksad veel ka omavastutust, 10 protsenti ehk 149,9 eurot.
iPhone’i ekraaniklaasi vahetus maksab 350 eurot. Siin tuleb nüüd mängu periood, millal sa ekraani täpselt ära lõhkusid. Kui sa just poest välja astusid, saad veidi hinnas alla ikka ja maksad ekraaniklaasi vahetuse eest omavastutuse (150) ja esimese kuutasu (12,90), ehk 162,8 eurot.
Aga kui telefon on näiteks ostetud oktoobris, on jutt juba kurvem. Praegu on näiteks veebruar, seega on viis kuud mööda läinud. Juba on kuutasudena makstud 64,5 eurot, liidame sellele 149,9 eurot omavastutust ja oleme ekraaniklaasi vahetuse eest maksnudki 214,4 eurot. Okei, tegelikult ikka parem kui 350. Aga aasta vana telefoni puhul ei oleks enam vahet, sest siis oled kuutasu + omavastutuse eest maksmas pea täpselt sama palju, kui ilma kindlustuseta.
On siis mõtet? Jah. Ehkki ekraaniklaasi lõhkumine on üks sagedasemaid muresid, katab kindlustus ka varguse ja telefoni kaotamise, samuti teenustearve 1000 euro ulatuses, juhul kui keegi peaks sinu varastatud telefoniga kiirelt tasulisi mänge kokku hakkama ostma. Ning 1499 eurot kindlustamata uue telefoni eest on juba midagi muud, kui näiteks 350 eurot aasta vana, aga varastatud telefoni asendamise eest.
Vaatame odavamat otsa ka
Aga mõni odavam telefon, näiteks Samsung Galaxy J4+? Aparaat ise maksab Telia veebipoes 189 eurot. Seega on kindlustuse kuutasu kohe hulga mõnusam, ainult 3,90 eurot. Tavaline inimene ei saa nii odavalt isegi mitte Netflixi vaadata.
Lõhume ekraani ära. Kui kindlustust poleks, tuleks uue ekraani eest maksta 79 eurot. Kui kindlustus aga oleks, saaksime hakkama vaid 22,8 euroga (kuutasu 3,90 + 18,9 eurot 10% omavastutuse näol.) Seda muidugi juhul, kui viskasid telefoni rõõmust kildudeks kohe peale karbist välja võtmist. Kui tegid seda alles aasta pärast, läheb ekraani vahetus maksma 65,7 eurot. Kah ikkagi veidi vähem, kui kindlustamata seadme puhul.
Ka Elisa pakub seadet ostes kindlustuse soetamise võimalust. Skeem on sama. Maksad vastavalt seadme hinnale iga kuu kuutasu ja kui jama on, siis omavastutust ka.
Hinnaklass jääb sarnaseks Teliaga. Võtame kalleima näite, iPhone XS Max. Kuutasu on kindlustusel 13,99 eurot, omavastutus on 150 eurot. Seega saad minimaalselt ekraani vahetamise eest maksta 163,99 eurot.
Pärast aastast telefoni kasutamist on summa aga kokku 317,88 eurot, ehk ikkagi vähem kindlustamata seadme 350st eurost. Ja endiselt katab kindlustus veidi rohkemat kui lihtsalt ekraaniklaasi, kui seade ära varastatakse, saad kindlustuse abil uue.
Tõsi, varastamise puhul tõuseb nii Elisas kui ka Tele2-s omavastutus kahekordseks. Arvestada tuleb ka seda, et nende operaatorite puhul arvutatakse jääkväärtust. Näiteks Elisa puhul, poole kuni aasta vanuse seadme varastamisel läheb kompenseerimisele 80% seadme hinnast.
Vaatame teist hinnaklassi otsa ka. Samsung Galaxy J4+ maksab Elisa e-poes 159 eurot. Seega tuleb selle kindlustamise eest iga kuu välja käia 4,19 eurot. Lisame sellele omavastutuse 45 eurot ning teame, et kui muidu maksab ekraaniklaasi vahetus 79 eurot, siis karbist välja võetud ja kohe purustatud telefoni saab korda teha 49,19 euroga. Aasta vanuse telefoni puhul on summa aga 95,28 eurot.
Kõigist kolmest kõige odavamat kindlustusdiili pakub Tele2. Võtame kaks vana head tuttavat telefoni. iPhone XS Max on endiselt kallis ja selle kindlustamine läheb kuus maksma 11,69 eurot.
Omavastutus on sama mis Elisas, ehk 150 eurot. Seega saab telefoni kohe poest tulles ära lõhkuda (tegelikult kui meelega telefoni puruks lööd, siis kindlustus ei aita), aga uue seadme puuhul on minimaalne ekraaniklaasi vahetuse hind seega 161,69 eurot.
Aasta vana telefoni puhul on summa kokku aga 290,28 eurot. Sellegi poolest, kindlustamata telefoni puhul oleks olnud summa 350 eurot, seega just säästsid sa 60 eurot.
Galaxy J4+ maksab Tele2 veebipoes 169 eurot, seega kindlustada saab seda kõigest 2,9 euroga kuus. Lõhutud telefoni omavastutus on lihtne ja mahe kahekümne viiekas. Hakkame peale. Tavaline jutt, vähem kui kuu aega vana telefon on nüüd katkise ekraaniklaasiga. Pole hullu, selle saab ära vahetada 27,9 euroga (omavastutus + esimene kindlustusmakse). Aasta vana seadme puhul on hind aga 59,8 eurot.
Kindlustus on justkui mõistlik teenus, aga… hirmus kallis
Üldiselt võib öelda, et nutitelefoni kindlustus on täitsa mõistlik teenus ja isegi kui telefon on juba mõnda aega kasutuses olnud, saab seadme parandatud odavamalt, kui kindlustamata seadme puhul. Lisame sinna juurde veel boonusena fakti, et paljud kindlustused katavad ka seadme kadumist, vargust ja loomulikult ka teisi katkiminekuid peale ekraaniklaasi ja võibki rahus raha välja käia.
Iseasi on see, et kui viskad oma kalli iPhone’i maha siis, kui oled juba aastajagu kindlustuse eest maksnud (u 130 eurot), võidad omavastutust arvesse võttes klaasi vahetuselt umbes 60 eurot. Kui see on kahe aasta jooksul ainus asi, mis telefoniga juhtub, jääd 270 euroga miinusesse. Ja see ei ole juba väike raha.
Niiet hoolas telefonikasutaja, kes seadme välimusest väga ei hooli, võib pigem investeerida sada eurot ülitugevasse korpusse, ja on ikka võidus. Tõenäosus, et keegi su telefoni ära varastab, ju tegelikult väga suur ei ole.