E-poodide sooduskampaaniate kontrolli käigus tuvastas Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA) peamiste rikkumistena tegelikust kõrgema tavahinna kuvamise tarbijaile enne sooduskampaaniat, kampaaniate lõpukuupäeva avaldamata jätmise ning liigsagedad kampaaniad.
Möödunud aastal alustas TTJA e-poodide sooduskampaaniate kontrolli ning kontrollib ka tänavu sooduskampaaniaid suuremates ehitus- ja mööblipoodides ning e-kaubamajades. TTJA jälgib 20 e-kauplust ning seirab iga päev üle 600 toote. Amet kontrollib, kas kauplused teavitavad tarbijaid soodusmüügist kooskõlas tarbijakaitseseadusega.
Esimese kvartali jooksul on üks peamisi TTJA tuvastatud rikkumisi tavahinna eksitav kuvamine tarbijatele, selgitas TTJA kaubandustalituse jurist Maarja Mere. „Nimelt tõstavad kauplejad enne sooduskampaaniat hinnad üheks-kaheks päevaks kõrgemaks, et näidata allahindlust tegelikust suuremana. Taoline kauplemisvõte on tarbijat eksitav ja keelatud, kuna tarbijale kuvatakse saadavat hinnaeelist tegelikkusest suuremana,“ rääkis ta.
Teiseks tuvastas kontroll, et soodusmüügikampaaniad ei olnud ajaliselt piiratud ehk sooduskampaania lõpukuupäeva ei olnud tarbijale avaldatud. „Soodusmüük peab kestma piiritletud aja ehk sooduskampaanial peab olema algus- ja lõpukuupäev,“ märkis Mere.
Sooduskampaania kuupäevade avaldamine on oluline, et tarbija teaks, mis perioodi jooksul kaupleja pakutav hinnaeelis kehtib ning ta saaks teha informeeritud ostuotsuse. Vastasel juhul jääb tarbijale arusaamatuks, kui kaua on soodushind kehtinud või kui kaua saab toodet veel soodustingimustel osta. „Sooduskampaania lõpukuupäev tuleb märkida ka hooajalistele allahindlustele või lõpumüükidele,“ sõnas Mere.
Kolmandaks tuvastas TTJA e-kauplusi kontrollides, et soodusmüügikampaaniaid korraldatakse sageli järjestikku või väga väikese vahega. Selle tulemusel pole tarbijal võimalik aru saada, mis on toote tavahind ja soodushinnaga kaasnev hinnaeelis.
„Heade kaubandustavadega on vastuolus praktika, kus tarbijale ei ole avaldatud teavet, et tooted on järjestikuste sooduskampaaniate raames püsivalt allahinnatud. Taolisel juhul võib soodushinda pidada toote tavahinnaks, kuna toode on antud hinnaga saadaval suurema osa ajast,“ ütles Mere. „Püsivate allahindluste puhul näitavad ka hinnagraafikud, et toodete hindades pole muudatusi toimunud, mistõttu on tarbijale kuvatav hinnaeelis üksnes näiline.“
Kui tarbijal tekib soodusmüügi kohta küsimusi, tasub need esitada kauplejale. Kui kauba tavahind on märgitud võrdluses teiste kaupluste tavahindadega väga suureks, kutsub TTJA tarbijaid üles märkama ja tähele panema, et kas kaupleja pakutav hinnaeelis vastab tegelikkusele.
TTJA alustas sooduskampaaniate ulatuslikumaid kontrolle 2020. aastal. Eelmise aasta alguses viis TTJA läbi sooduskampaaniate kontrolli kuues suuremas ehituspoes. Selgus, et kuuest suuremast ehituspoest ei eksitanud ostjat soodustustega vaid üks.
Lisaks kontrollis TTJA 2020. aastal tava- ja soodushindu Eesti suurimates e-kauplustes. TTJA seiras iga päev enam kui 1500 toote hinda 35 e-kaupluses. Suurem osa tuvastatud rikkumistest oli seotud tavahinna tarbijale kuvamisega. Nimelt tõstsid mõned kauplejad enne sooduskampaaniat toodete tavahinda ning soodusmüügi ajal kehtinud soodushinnad olid tegelikult varasemad tavahinnad.
Kui tunned, et kaupleja on kasutanud hinnateabe avaldamisel ebaausaid kauplemisvõtteid, palub TTJA sellest teada anda e-kirjaga aadressil info@ttja.ee või tööpäeviti kell 10.00-15.00 telefonil 620 1707.