Tähelepanelik silm märkab, et Eesti Energia langetas elektri börsipaketi marginaali ehk müüjapoolset lisatasu. Ettevõtte esindaja ütles Rahageeniusele, et kõrgema marginaaliga klientidel alandatakse lisatasu tagasiulatuvalt.
Kui alles veebruaris oli Eesti Energia börsipaketi marginaal 0,8 senti/kWh, siis praegu seisab kodulehel hind 0,67 senti/kWh. Varem oli Eesti Energia elektrimüüjate seas kõige kallima marginaaliga pakkuja, ent nüüd ollakse odavaimate seas: soodsama pakkumise teeb hetkel vaid Alexela 0,65 senti/kWh marginaaliga.
Eesti Energia energiatoodete juht Armen Kasparov ütles Rahageeniusele, et elektri turuhind on viimasel ajal langenud ja see on vähendanud ka elektrimüüjate kulusid. “See võimaldas meil üle vaadata ka börsimarginaalide suuruse, milleks uute börsilepingute puhul on 0,67 senti/kWh,” sõnas ta. Sellele lisaks on börsipaketil ka 1,99-eurone kuutasu.
Samuti ei pea muretsema need kliendid, kes olid vahepeal sõlminud kallima ehk 0,8 senti/kWh marginaaliga lepingu. “Neile Eesti Energia börsipaketi klientidele, kellel on sõlmitud praegusest hinnast kõrgema marginaaliga taastumatu energia börsileping, teeme lähiajal pakkumise börsimarginaali alandamiseks tagasiulatuvalt alates märtsi algusest samuti 0,67 sendini/kWh kohta,” ütles Kasparov ja lisas, et nende klientidega võtab firma ise ühendust.
Marginaal jääb muutuma
Kui tihti Eesti Energia marginaali üle vaatab? Kasparovi sõnul tehakse seda regulaarselt. “Kui turul toimuvad olulised muutused, siis muudame marginaali vastavalt,” sõnas ta. Küll aga tuleb tema kinnitusel arvestada, et marginaal koosneb muutuvkuludest ning seda igaveseks fikseerida pole võimalik.
Tõsi, olenemata praegusest hinnalangetusest on börsipaketi lisatasud viimasel poolaastal kiiresti tõusnud. Kui enne universaalteenuse kehtestamist olid marginaalid 0,08-0,1 senti/kWh vahemikus, siis nüüd peab maksma umbes seitse korda rohkem.
Kasparov selgitas, et marginaal lisandub elektri turult ostmisel turuhinnale, kattes ära elektrimüüja riskid ja tegutsemiskulud. Viimastel aastatel on marginaalide suurust kõvasti mõjutanud bilansikulu suur kasv. Bilansikulu tuleneb sellest, et elektrimüüjad peavad igapäevaselt klientide tarbimist ette prognoosima ja ostma nende jaoks börsilt elektrilt.
Kui klientide tarbimise prognoosiga eksiti ja nende jaoks piisavalt elektrit pole ostetud, tuleb seda bilansiturult börsihinnast kallimalt juurde osta. Kui elektrit jääb üle, tuleb see börsihinnast jällegi oluliselt madalama hinnaga bilansienergiaturul maha müüa.
Prognoosi ja tegelikkuse erinevuse suurusest tekibki bilansienergia kulu. Börsi- ja bilansihinna vahed on alates 2021. aastast kasvanud üle 10 korra. Lisaks on Euribori tõus on kasvatanud ka kapitalikulu, mis on samuti marginaali sisse arvestatud.