Rahageenius kirjutas täna Trumpi ja Hiina kaubandussõja mõjudest Eestile. Kes aga need kaitsetollid lõpuks kinni ikkagi maksab?
Nimekiri kaupadest, mis Hiina osas Ameerika Ühendriikide poolelt eile esialgu 10% suuruse maksu alla lähevad, on sõna otseses mõttes meetrite pikkune. Seal on paarsada lehekülge kaubaartiklite nimetusi.
Toiduained, toorained, elektroonikakaupade komponendid, autode varuosad jne.
Aga loomulikult ka paljud valmiskaubad. Näiteks lähevad USA poolt maksu alla igasugused Hiinas toodetud vaibad, kaamerad, jalgrattad ja palju-palju muud kraami.
Tarbekaupade hinnatõus USA-s on vältimatu
Pikka nimekirja alles seeditakse. Samas on Ühendriikide suured kaubandushiiud Walmart ja Target juba teatanud, et tarbekaupade hinnatõus on vältimatu.
Sisuliselt võib valida ükskõik millise kaubagrupi ja öelda, et see läheb kallimaks.
Nii tõi Walmart mitmete muude näidete seast välja madratsid ja koeratoidu. Target rääkis koolikaupadest, nagu märkmikud, kaustikud ja kalkulaatorid ja teatas, et tollimaks kahjustab ennekõike ameerika tööinimesi ja nende perekondi.
Maailma suurim kodukeemiatootja Procter & Gamble mainis enda toodetest muu hulgas Pampersi mähkmeid, mille hind nüüd tõuseb.
Šveijkiliku lisandina – USAs tõuseb ka õlle hind, kuna purgid, kuhu õlu villitakse, on tehtud imporditollide alla käivast alumiiniumist ja need lähevad ju kallimaks.
Arve esitatakse tarbijale
See tähendab, et tariifide arve esitatakse lõpuks ikkagi tarbijale ja seda usub ka LHV privaatpanganduse portfellihaldur Mikk Taras.
“Suurema osa kaubandussõja kuludest maksab kinni USA tarbija, kellel puudub sageli kvaliteetne kodumaine alternatiiv importkaupadele,” ütles ta.