Koroonapandeemia vähendas toidupoodides raharaiskamist

Viimase aasta jooksul on inimesed hakanud rohkem puu- ja köögivilju sööma.Foto: Shutterstock

Viimase aastaga on poodides vähenenud impulssostud, näiteks on kukkunud maiustuste ja karastusjookide müük.

Seevastu on näiteks Rimi klientide ostukorvis viimase aastaga selgelt suurenenud värske töötlemata liha, kala, täisteratoodete, puu- ja köögiviljade ning värskete salatite osakaal.

Oma rolli mängib siinkohal ka see, et inimesed kasutavad rohkem toidukaupade koju tellimise võimalust. „E-poodleja on kindlasti parem planeerija,“ ütles Rimi avalike suhete juht Katrin Bats. „E-poes tehakse ju enamasti suuremaid oste, mis eeldab kasvõi natukenegi ettemõtlemist, mida tellitud kaubaga teha ja millal. Samuti on seal oluliselt lihtsam ahvatlusi vältida“. 

E-poes köögivilju otsides on välistatud, et pead selleks kommivaliku juurest läbi „jalutama“, tõi Bats näite. „Seega impulssoste tehakse e-poest kindlasti vähem“. 

Pandeemia puhkedes vähenesid impulssostud ka niiöelda pärispoodides. „Ilmselt olid selle põhjuseks nii vähenenud sissetulekud kui ka soov tervislikumalt toituda, et oma tervist hoida,“ ütles Bats.

Veel torkab kaupmeeste sõnul silma, et internetist ostetakse rohkem tooraineid, millest ise süüa valmistada, ja vähem pooltooteid, mis vajavad vaid soojendamist.

„2020. aastal kasvasid Rimides tervislike toidukaupade müügimahud, eriti tõusid esile vabapidamisel kanade munad, erinevad vürtsid-ürdid ning puu- ja köögiviljad,“ sõnas Rimi ostudirektor Maris Rannus. „Eesti kauplustes hakati puu- ja köögiviljade grupis enim ostma brokolit, mille müük kasvas üle viie korra. Mahemune aga osteti kaks korda rohkem.“

Rannus lisas, et tervislike toidukaupade müük tõusis tasapisi juba enne pandeemia algust, kuid uues olukorras on inimesed aina enam hakanud vaatama tervisliku toidu poole. 

„Näiteks on puu- ja köögiviljade osakaal ostukorvis tõusnud veerandi võrra. 2020. aastal osteti oluliselt rohkem banaane, porgandeid, sidruneid. Hinnatud köögivili on kurk, mida kliendid pistsid oma ostukorvi ligi kaks korda enam. Rohkem on hakatud ostma ka erinevaid vürtse, menukaim neist oli tšillipipar, mida müüsime 32 protsenti rohkem kui tavaliselt. Kuna inimesed pidid ise süüa valmistama, on kõigis Balti riikides kasvanud ürtide nagu till, petersell, küüslauk ja sibul müük. Väga populaarsed on ka marjad, täisterajahud, kalafilee,“ rääkis Rannus.

Tervislikumad tooted on Rimi kauplustes märgistatud sildiga „Toitumisnõustaja soovitab“. Need toiduained valitakse kriteeriumite järgi, mis on kooskõlas Põhjamaade toitumisalaste soovituste ja Maailma Terviseorganisatsiooni tervisliku toitumise juhistega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.