Kui palju kallimaks teeb uus seadus Hiinast tellitud pisipakid ja kui paljusid inimesi see puudutab?

Aliexpress.Shutterstock

Valitsus toetas eile seadusemuudatust, mis kaotab väljastpoolt Euroopa Liitu tellitud pakkide 22-eurose käibemaksuvabastuse. Seaduseks saaks see tuleva aasta juulis.

“Maksumuudatus mõjutab väga suurt hulka kogu saabuvast pakimahust,” rääkis Omniva rahvusvahelise segmendi juht Marita Mägi. Reaalselt moodustavad alla 22 euro väärtusega saadetised ligikaudu 99 protsenti kolmandatest riikidest tulevatest pakkidest.

“Näiteks lõviosa Hiina saadetiste väärtus jääb pigem 2-5 euro kanti, seega reaalne hinnatõus lõpptarbija jaoks ei ole suur ja jääb pigem alla 1 euro,” rääkis Mägi.

Ta prognoosis, et kui käibemaksu kogumine toimub kliendi jaoks mugavalt, siis tegelikult ostukäitumist selline hinnatõus radikaalselt ei muuda. Pigem loob muudatus õiglasema konkurentsi Euroopa ja kolmandate riikide kaupmeeste vahel.

Näiteks AliExpressi kaubad jõuavad tihti Eesti inimeseni läbi vahendajate, kes võivad ka Euroopa Liidus olla. Kas see muudab midagi maksude maksmisel?

“Kauba transportimine kas otse või läbi vahendaja Euroopa Liidu riiki ei mõjuta impordikäibemaksu kohustust, see tuleb igal juhul ära tasuda, kas ostu sooritamise hetkel või kauba saabumisel,” ütles Mägi.

Koroona ajal on Hiinast vähem tellitud, aga lähedalt rohkem

Muidugi ei puuduta uus kord ainult Hiinat – kolmandate riikide hulka lähevad ka näiteks USA, Kanada ning uuest aastast, kui ka Ühendkuningriik, kust liiguvad samuti arvestatavad pakimahud.

Küll aga on Omniva rahvusvahelise segmendi juhi sõnul kahanenud koroonapandeemia mõjul Hiina ostuplatvormidest kõige odavama hinnaklassi toodete tellimine.

“Samaaegselt on aga eestisisene ja ka euroopasisene pakiliiklus hüppeliselt kasvanud, seega kogumahu vaates jätkub endiselt pakimahtude suurenemine. Tõenäoliselt on sarnane mõju ka impordikäibemaksu muudatusel,” prognoosis Mägi.

Miks maks peale pannakse?

Eesti seadusega võetakse tegelikult üle üle Euroopa Liidu käibemaksudirektiivi muudatused.

“Praegu on meie ettevõtjad võrreldes Euroopa Liidu väliste ettevõtjatega halvemas olukorras,” põhjendas rahandusminister Martin Helme kevadel seadusemuudatust.

Ettevõtjad väljastpoolt Euroopat saavad nimelt oma väikese väärtusega kaupa saata Euroopa Liitu käibemaksuvabalt, kuid Eesti ettevõtja maksab sellelt käibemaksu esimesest eurost.

Praegu näeb seadus ette, et kui kauba maksumus on alla 22 euro – näiteks odav kraam AliExpressist -, siis on see maksuvaba.

Muudatusel saab olema riigieelarvele – ning seega ka tellijale, sest nemad ju maksu maksavad – suur positiivne mõju. Hinnanguliselt peaks uus reegel 2021. aastal riigile tooma näiteks 13 miljonit eurot käibemaksutulu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.