Omniva nime kasutanud küberkelmid viisid kahe mehe rahakotist 40 000 eurot

Petturid kasutavad jõulueelset aega, et raha välja pettaFoto: Shutterstock

Jõulueelne periood on kõikidele kullerfirmadele töine. Seda aega kasutavad ära ka kelmid ning nad saadavad pakkide ootuses inimestele õngitsussõnumeid ja e-kirju. Politsei on saanud mitmeid teateid õngitsussõnumitest ja e-kirjadest, millega püütakse inimestelt välja petta raha.

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo raskete kuritegude talituse juht Vjatšeslav Milenin soovitab inimestel olla tähelepanelik tekstsõnumite ja ka e-kirjade osas, milles väidetakse, et paki eest tuleb tasuda juurde või saatmisel on tekkinud tõrge. „Jõulud ei ole enam kaugel ja kelmid kasutavad seda aega ära, mil inimesed loodavad veel enne jõululaupäeva kätte saada oma oste. Kui saate ärevaks tegeva sõnumi või e-kirja, siis võtke hetk süvenemiseks ja võimalusel kontrollige saadud infot kullerfirma klienditoe kaudu,“ rääkis ta.

Näiteid petuskeemidest:

Taolised petuskeemid on kahe mehe rahakotist viinud juba pea 40 000 eurot

Eile alustati 4. detsembril menetlust juhtumis, kus 47-aastane mees sai enda postkasti e-kirja pealtnäha Omnivalt, milles teatati võimalusest jälgida enda paki teekonda ning link, millele vajutades sisestas mees enda pangakaardi andmed ja kinnitas tehingu PIN-koodiga. Pärast seda kanti tema ettevõtte kontolt edasi 8000 eurot ja isiklikult kontolt 4195 eurot.
 
Niisamuti alustati eile, 4. detsembril menetlust juhtumis, kus Nõmmel elav 62-aastane mees sai e-kirja Omnivalt, mille kohaselt tuli maksta paki koju toomise eest 3,80 eurot. Selles kirjas oli ka link, kuhu mees sisestas oma pangakaardi andmed. Hiljem avastas mees, et tema firma arvelt oli kadunud 28 000 eurot.

Kelmide eest oled kaitstud, kui:

  • kontrollid infot ettevõtte klienditoe kaudu;
  • ei vajuta linkidele, mida saadetakse tekstsõnumi või e-kirja teel;
  • ei sisesta pangakaardiga seotud andmeid lingiga saadud veebilehtedel;
  • kodupanka sisened äpi või veebi kaudu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.