Pandeemia lõi rahvusvahelise pakiliikluse sassi, kuid olukord on tasapisi taastumas. Samas on aga endiselt Hiinast tellides mitmeid iseärasusi, millega Omniva sõnul arvestama peab.
Esiteks kõige tähtsam, ehk et kui kaua pakkidel Eestisse jõudmiseks praegu aega läheb?
Omniva pressiesindaja Mattias Kaiv selgitab, et viimaste nädalate jooksul on tavapärane olukord aegamisi taastumas, kuid suur osa pakke liigub Hiinast Eestist jätkuvalt raudteetranspordiga.
“Kõikide rahvusvaheliste saadetiste puhul peab jätkuvalt arvestama tavapärasest pikemate tarneaegadega. Ühelt poolt on pikemad tarneajad tingitud hõrenenud lennuliiklusest ja suurest kuhjunud saadetiste hulgast lähteriikides (eriti Hiinas) mis ootavad transpordivõimalust, teisalt aga ka 2+2 nõudest ja muudest reeglitest tööruumides, kus kaupadega toimetatakse,” seletas ta.
Omniva statistika kohaselt jõuab ca 15% registreeritud pakkidest Hiinast Eestisse 2-3 nädalaga, ca 45% pakkidest 4-6 nädalaga ning ca 40% jälgitavate pakkide tarneaeg on viimasel ajal olnud kuni 2 kuud või isegi kauem. Mittejälgitavate pakkide puhul tuleb valmis olla ka 3-4 kuu pikkuseks tarneajaks.
Kaiv tõi välja ühe kasuliku nipi. “Kuigi see 100%-list garantiid ei taga ja sageli teeb lõpliku tarnevaliku kaupmees, on siiski märgata, et suur osa kaupa, mis jõuab Eestisse kiiremate tšarterlendudega kannavad „Aliexpress Standard Shipping“ teenust,” märkis ta.
Jälgimisnumber annab valeinfot
Lisaks on Omniva selgituste järgi tavapärane see, et Aliexpressis antakse tellijale jälgimiskood, mis ei anna kauba asukohast täielikult tõest infot.
Ehk et kui tracking-keskkonda tekib paki kohta esimene sündmus, mille asukohaks kuvatakse “Eesti”, tähendab see sageli seda, et saadetis on alles väljunud saatjariigi eksporditerminalist Eesti poole ja saabumise kuupäev on eelduslik.
“See tähendab, et füüsiliselt Eesti pinnale jõudmiseks võib kuluda lennutranspordi puhul veel mitmeid päevi, laeva- või raudteetranspordi puhul nädalaid või isegi kuid,” kirjutas Kaiv.
“Just eksitav tracking-info loob klientidele sageli mulje, justkui pakid viibiks pikemat aega Eestis ootel. Tegelikkuses tekib viivitus kõige sagedamini just rahvusvahelises tarneahelas, kus Omnival on saadetise mõjutamiseks vähe võimalusi.”
AliExpressi jälgimisinfos esineb ka olukordi, kus saadetise kohta on üleval märge „teele pandud“ või „shipped“, kuigi tegelikult pole kaup veel Hiinast lahkunud ning on alles sihtriiki jõudmiseks sobiva transpordilahenduse ootel.
“Eksitava info kuvamine on tingitud sellest, et AliExpress on mittejälgitavate saadetiste puhul (saadetise koodialgus on sel juhul enamasti U või S täht) arendanud oma jälgimissüsteemi selliselt, et teatud aja möödumisel uuendatakse automaatselt saadetise staatust vastavalt sellele, millisesse tarneprotsessi etappi saadetis peaks olema jõudnud,” rääkis Kaiv.
“Täna aga ei toimi protsessid tavaolukorra eeldustel ja kiirusega ning seetõttu ei vasta ka AliExpressi track&trace staatused saadetise tegelikule asukohale,” selgitas ta.
Üks võimalik soovitus on tema sõnul uurida saadetise staatust https://www.17track.net/en veebilehel. “Kui tegemist on registreeritud, jälgitava saadetisega (saadetise koodialgus on üldreeglina L või R täht), siis meie kogemuse põhjal on tegemist üpris usaldusväärse saadetiste liikumise jälgimislahendusega, mille info pärineb otse postide ja logistikaettevõtete infosüsteemidest,” ütles Kaiv.