Homme kargavad elektrihinnad korra isegi üle 200 euro ja üks võrguettevõte teatas plaaniliste tööde ära jätmisest. Mõlemas on süüdi pakane.
Homme on elektri hinnad kõrged. Hinnatõus algab hommikul kell 7 ja 8 vahel, mil hind tõuseb hinnapiirkonda 93,37 euro peale megavatt-tunnist. Järgmise tunni jooksul jääb hind 170,38 euro juurde ning jõuab haripunkti kella 9 ja 8 vahel, mil hind on 238,70.
Kella 10 ja 11 vahel hakkab hind vaikselt langema, kuid jääb ikka 197,77 kanti ning langeb kella 11 ja 12 vahel alla 100 euro megavatt-tunnist. Jälle üle 100 euro tõuseb hind kella 17 ja 18 vahel, mil hinnaks on 111,60. Järgmise tunni jooksul tõuseb hind jälle 197 euro peale ning kella 19 ja 20 vahel hakkab hind jälle langema.
Need on elektri börsihinnad, millele lisandub veel süsteemihind, elektrimüüja marginaalid, maksud ja muud tasud — kui palju täpselt energia sinu jaoks maksab, on raske öelda. Kui sul on aga börsipakett, tasub olla valmis tavapärasest kõrgemaks hinnaks, eriti reede hommikul.
Külm viib tarbimise lakke ja sellega ka hinna
Eesti Energia pressiesindaja Priit Luts ütles, et selline hinnatõus ei ole midagi erilist talvekuudel. Tema sõnul tõuseb külmaga elektri tarbimine ja seetõttu ka hind. Peale ilma praegu tema teada midagi muud hinnatõusu ei põhjusta. Külma tõttu ja seetõttu, et tuule- ja päikseenergialt nii palju elektrit toota pole saanud ongi hind kõrgem.
Täna teatas Elektrilevi, et jätab praegu plaanilised elektrikatkestused tegemata, sest need tekitavad klientidele täiendavaid ebamugavusi, eriti kui ilmad on stabiilselt alla 10 miinuskraadi. Elektrilevi peatab plaanilised tööd vähemalt 21. veebruarini. Võimalikud on vaid kriitilisest vajadusest tulenevad lühiajalised tööd.
Kui talv kauem kestab, jäävad tööd ka venima
Kui külmakraadid jäävad pikemalt alla -10 kraadi, peatatakse kliendikatkestusi kaasa toovad plaanilised tööd märtsi lõpuni. Pikemas vaates näeb Elektrilevi ette, et talveperioodile jääks kliendikatkestusi põhjustavad plaanilised tööd vaid äärmisel vajadusel.
Otsus vajas kaalumist, sest tööde edasi lükkamine jätab ootele võrgu töökindlust parandav tööd. Ettevõtte sõnul on tehtud põhjalik riskianalüüs ja tööde ümberplaneerimine läbi arutatud. Kliendid, keda on eelnevalt plaaniliste tööde teostamisest teavitatud, saavad või on juba saanud uue teavituse tööde ära jäämisest.