Eelmisel nädalal avaldas Geenius suure loo igipõlisel teemal: kas töökuulutuses peaksid palgad avalikud olema? Mõtteid jagasid R-Kioski personalijuht Piret Aess ja kogemusnõustaja Irene Annus. Mõlemad leidsid, et pigem ei peaks töökuulutuses palganumbrit avaldama ning põhjendasid seda nii tööotsija kui ka -pakkuja vaatevinklist.
Nüüd on tööportaal cv.ee aga valmis saanud samasisulise küsitluse, milles osalenutest tervelt 91 protsenti arvab, et töötasu suurus peaks olema tööpakkumises märgitud. Seitse protsenti vastajatest märkis, et see, kas töötasu on märgitud, peaks sõltuma pakutavast ametipositsioonist ning 1,4 protsent vastajatest arvab, et töötasu suurust ei peaks töökuulutusel avalikustama.
Kuidas mõjutab avalik palganumber kandideerimist?
40 protsenti vastajatest märkis, et kandideeriksid suurema tõenäosusega ametikohale, kus on avalik palganumber märgitud, 55 protsenti kandideeriksid suurema tõenäosusega, kui töötasu suurus vastab nende ootustele. Kõigest neli protsenti vastas, et avalik palganumber nende kandideerimist ei mõjuta.
Portaali cv.ee turundus- ja teenindusjuhi Maris Viirese sõnul on inimeste hirm palgakärbete ees nüüdseks vähenenud: “Kui märtsis pelgas koguni 47 protsenti vastajatest, et nende sissetulekud võivad lähikuudel väheneda, siis nüüdseks on see protsent 33. Koroonakriisi haripunktist väljudes vähenevad ka inimeste hirmud, kes tervishoiukriisis oma töö ning sissetulekute pärast suurt muret tundsid”.
Palgaläbirääkimised on nii mõnegi jaoks hirmutav teema, kuid värske uuringu tulemustest selgub, et üle kolmandiku vastajatest on praeguse tööandja juures endale palka juurde küsinud. Siiski ootab 39 protsenti vastajatest, et palka tõstaks tööandja. 17 protsenti vastajatest ei ole endale veel palka juurde küsinud, kuid kavatsevad seda teha.
Mis takistab palka juurde küsimast?
34 protsenti vastajatest ootab, et palka tõstaks tööandja. 31 protsenti on märkinud, et Covid-19 kriisi ajal pole mõistlik palka juurde küsida. 21 protsendi vastajate jaoks tundub palga küsimine hirmutav ning sama palju inimesi arvab, et organisatsioonil ei lähe palgatõusu jaoks piisavalt hästi. 19 protsenti vastajatest kardab äraütlevat vastust ja neid takistab see, et ei tea õiglast palgataset oma ametikohal
Uuringust selgus, et suurem töötasu paneks inimesi töökohta vahetama. Tervelt pooled vastajatest vahetaksid töökohta, kui neile pakutakse rohkem kui 30 protsendilist palgatõusu. Kolmandik vastajatest oleksid nõus töökohta vahetama juba 16-30protsendilise palgatõusu nimel. 10 protsenti vastajatest ei vahetaks töökohta suurema töötasu nimel.
Sarnaselt märtsis tehtud uuringu tulemustele on enamiku inimeste sissetulekud viimase poole aastaga võrreldes samaks jäänud. 2021 aasta märtsis olid sissetulekud vähenenud 18 protsendil vastajatest ning sissetulekud suurenenud vaid 10 protsendil vastajatest. Praegu on sissetulekud vähenenud 20 protsendil vastajatest, kuid suurenenud koguni 24 protsendil vastajatest, mis märtsiga võrreldes viitab selgelt, et käärid ühiskonnas on koroonakriisi tõttu suurenenud.