Nii teise kui kolmanda pensionisamba osakud on päritavad, ent arvestada tuleb maksudega.
Pärandi vastuvõtmisel iseenesest maksukohustust ei teki, selgitab maksuamet oma kodulehel. Küll aga võib see tekkida vara realiseerimisel – ehk siis, kui osakud rahaks tahad teha.
Pärijal tuleb esimesena nii teise kui ka kolmanda samba puhul otsustada, kas liita need enda vastavate sammastega või võtta päritud summa välja rahas.
Kui liita osakud enda sammastega, siis on need tema teises või kolmandas sambas ning sealt edaspidi tehtavad väljamaksed maksustatakse vastavalt kas teise või kolmanda samba reeglite alusel. Missugused need on, saab täpsemalt lugeda siit.
Kui aga pärija võtab osakud rahas välja, siis on väljamakse tema jaoks tuludeklaratsiooni mõttes “muu tulu” ja maksustatav tavapärases korras tulumaksuga määras 20%.
Kuidas on kindlustuslepingutega?
Kui pärandaja oli sõlminud garantiiperioodiga pensionilepingu või kindlustuslepingu, tähendab see seda, et garantiiperioodi jooksul tehakse lepingus ette nähtud makseid soodustatud isikule – ehk näiteks pärijale.
Soodustatud isiku jaoks ei ole aga väljamakse näol tegemist pensioniga, vaid samuti “muu tuluga” ning seetõttu on väljamaksed maksustatud tavapärases korras tulumaksuga määras 20%.
Kui aga pärandaja oli sõlminud garantiiperioodita pensionilepingu või kindlustuslepingu, kus soodustatud isikud puuduvad, siis pärijatele selle lepingu alusel väljamakseid ei tehta.
Kolmanda kogumispensioni kindlustuslepingu pärimiseks tuleb pöörduda kindlustusseltsi poole, selgitab pensionikeskus.
Kui kindlustatud isik sureb enne pensioni väljamaksete algust, siis tuleb kindlaks teha, kas lepingut sõlmides määras ta ühe lepingu tingimusena ka surmajuhtumi kindlustuskaitse. Surma korral tehakse siis surmajuhtumihüvitise väljamakse lepingus määratud soodustatud isikule.
Kui kindlustatu sureb väljamakse perioodil, makstakse kindlustuslepinguga määratud pensioni soodustatud isikule kuni garantiiperioodi lõpuni. Väljamakse saamiseks tuleb soodustatud isikul pöörduda kindlustusseltsi poole.
Mida pärimiseks teha tuleb?
Teise samba kogumispensioni osakud on päritavad. Pärimismenetluse läbiviimiseks tuleb pärijatel pöörduda notari poole. Kui on välja antud pärimistunnistus, saab esitada avalduse osakute pärimiseks sobivasse pangakontorisse.
Füüsilisest isikust pärija saab kanda päritud osakud oma pensionikontole või rahas välja võtta. On võimalik ka päritud osakutest ühe osa kandmine oma pensionikontole ning teise osa väljavõtmine rahas sama pärimisavalduse alusel, selgitab pensionikeskus.
Mis dokumente teise samba pärimiseks täpselt esitada tuleb, saab lugeda pensionikeskuse lehelt. Võimalikud on eri variandid vastavalt sellele, kas oled ise teise sambaga liitunud või mitte.
Kolmanda samba puhul kehtib üldiselt sama loogika: pärimismenetluse algatamiseks pöörduvad pärijad esmalt notari poole. Kui notariaalne pärimistunnistus on olemas, tuleb esitada avaldus osakute pärimiseks sobivasse pangakontorisse.
Fondiosakute pärimisel on võimalik teha osakute ülekanne pärija pensionikontole või teostada päritud osakute tagasivõtt ning saada raha, selgitab pensionikeskus.
Kolmanda samba pärimise ja vajalike dokumentide kohta saab lähemalt lugeda siit.