Selgitame lahti: kui palju peab nüüd pensioni ja sammaste pealt maksu maksma?

Foto: Shutterstock

Sel aastal saab esmakordselt teisest sambast pensioni välja võtta ning ka praegustele pensionäridele tekkis uusi võimalusi juurde. Kuna muutub ka maksundus, selgitame lahti, kuidas see käib.

Võtame esimesena ette teise ja kolmanda samba. Tavalist tulumaksu, 20 protsenti, tuleb üldjuhul maksta siis, kui võtad raha teisest sambast välja enne, kui su teise samba pensioniiga käes on. Sinna alla läheb ka pensioniraha välja võtmine.

Teise samba pensioniiga on sama vanus, kui tavaline vanaduspensioniiga – see sõltub su sünniaastast, järgi saad vaadata siit – või viis aastat enne seda.

Ka kolmandast sambast väljumise puhul tuleb maksta 20 protsenti tulumaksu, kui su kolmanda samba pensioniiga pole saabunud. Samuti tuleb tulumaks täies mahus tasuda siis, kui sulle kui pärijale tehakse ühekordne väljamakse.

Kolmanda sambaga kuni eelmise aasta lõpuni ühinenutele on pensioniiga 55 aastat. Nüüd, alates 2021. aastast liitunutele on iga täpselt sama kui teise samba puhul.

Nüüd väiksematest maksumääradest. 10 protsenti tulumaksu tuleb välja käia kas vanaduspensionieas või kuni viis aastat enne sinna jõudmist, kui võtad kas ühekordse väljamakse või tähtajalise pensioni, mis on jagatud lühemale ajale kui oodatav eluiga.

Oodatavat eluiga arvutatakse statistikaameti andmete põhjal nii meeste kui ka naiste puhul eraldi keskmiselt elada jäänud aastate alusel.

Kolmanda samba puhul on loogika sarnane. 10 protsenti tulumaksu tuleb maksta siis, kui oled kolmanda samba pensionieas ning võtad ühekordse väljamakse või tähtajalise pensioni alla oodatavat eluiga. Siin on aga lisatingimus – kogumisperiood peab kestma vähemalt viis aastat.

Mis on sambasüsteemis maksuvaba?

Alati on tulumaksust vaba puuduva töövõimega inimesele tehtud väljamakse – sõltumata vanusest, võib olla ühekordne või perioodiline.

Kui sulle on määratud täielik puuduv töövõime ehk 100% kaotust, saad alates 1. jaanuarist teise sambast pensionile jääda sõltumata oma vanusest ning tulumaksu tasuda ei tule, selgitab pensionikeskus.

Valikuid on selleks mitu – eluaegne pension kindlustusest, tähtajaline pension või ühekordne väljamakse ehk sisuliselt raha väljavõtmine.

Kui töövõime taastub, on võimalik kogumispensioniga uuesti liituda. Selleks saad esitada maksete tegemise avalduse ning pensioni kogumist jätkata. Sel juhul ei rakendata maksete jätkamise õiguse taastamisel ka pensioni sissemaksete peatamise 10-aastast piirangut.

Veel on maksuvaba teise või kolmanda samba pension, kui lähed pensionile õigel ajal ning võtad kkas eluagse pensioni või tähtajalise pensioni, mille tähtaeg on soovituslik – ehk läheb kokku oodatava elada jäänud aastate hulgaga.

Teise samba puhul on see aeg vanaduspensioniiga või kuni viis aastat enne, kolmanda samba puhul sama sellest aastast liitunutele või 55 aastat, kui liitusid enne eelmise aasta lõppu.

Maksuvabalt sambapensioni saamiseks on veel üks lisatingimus: pensioni väljamaksed peavad toimuma perioodiliselt vähemalt üks kord kolme kuu jooksul.​

Teise samba siseseid kandeid, sealhulgas pensioniraha kandmist pensioni investeerimiskontole, ei loeta väljamakseks ja selliste kannetega ei kaasne maksukohustust.

Kui palju makstakse tavalise pensioni eest?

Tavaline riiklik pension läheb su aastatulu hulka, mis mõjutab seda, kui suur on su maksuvaba tulu. Süsteem toimib samamoodi, nagu kõigile teistele – ehk kõige väiksemas sissetulekuastmes on su maksuvaba tulu 500 eurot kuus.

Selle saamiseks peab sinu aastane tulu olema kuni 14 400 eurot ehk 1200 eurot kuus.

On samas tõenäoline, et isegi kui saad ainult pensioni, siis pead mingi hulga ikkagi tulumaksu maksma. Praegu on nimelt paika pandud, et aprillis tuleb erakorraline pensionitõus.

Pensioni suurus sõltub staažist ning on individuaalne. Keskmine pension hakkab aga aprillist olema 544 eurot, praegu on see 528 eurot.

Kuna aga maksuvaba tulu on aga vaid 500 eurot, siis keskmise pensioni eest tuleks 44 eurolt maksta veidi alla 9 euro tulumaksu igas kuus – ka siis, kui sa üldse muud tulu ei saa.

Kui käid ka pensionieas tööl, saad omaenda investeeringutest dividende või muud sarnast ja sinu kuine sissetulek on vahemikus 1200 kuni 2100 eurot, siis hakkab maksuvaba tulu suurus 500 eurost vähenema ning mida lähemal see on 2100 eurole, seda väiksem maksuvaba tulu on.

Üle 2100 euro ehk aastas üle 25 200 euro teenides on aga kogu tulu tulumaksuga maksustatav ja maksuvaba tulu suurus on 0 eurot. Sealt saab muidugi teha mahaarvamisi – missugused need sel aastal on, saad lugeda siit.

Mis läheb ja mis ei lähe maksuvaba tulu hulka?

Nagu juba mainitud, siis tavaline pension läheb su aastatulu hulka ning mõjutab maksuvaba tulu suurust.

Kui väljud aga teisest sambast ning maksad tulumaksu 20 või 10 protsenti, siis see su aastatulu ei mõjuta. See hõlmab ka sambast väljumist.

Aastatulu hulka ei lähe ka need kolmandast sambast tehtud väljamaksed, mis on maksustatud tulumaksuga määras 10%.

Küll aga enne kolmanda samba pensioniiga tehtud kolmanda väljamaksed, mis on maksustatud tulumaksuga määras 20%, ja pärijale tehtud väljamaksed lähevad arvesse aastatuluna ja mõjutavad inimese maksuvaba tulu arvestust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.