Spetsialist selgitab: mida pead tegema, et III pensionisamba sissemaksetelt 20% raha tagasi saaksid?

Pane neid asju kindlasti tähele, et aasta lõpuks III sambast 20% tagasi saaksidFoto: Shutterstock

III pensionisambasse investeerijatel soovitatakse võimalusel enne aasta lõppu see „maksimaalselt täis laduda“ või „sammas täis panna“. Miks see kasulik on? Miks räägitakse selles kontekstis 15 protsendisest tulust või 6000 eurost? Mis juhtub, kui investeerida rohkem?

SEB Varahalduse fondijuht Endriko Võrklaev aitab teemasse selgust tuua.

Millised summad peaks kolmandasse sambasse investeerima?

III samba puhul on oluline brutopalk. Lisaks regulaarsele palgale tuleks arvesse võtta ka aasta jooksul makstud boonused ja preemiad. Samuti tuleks palgale ja preemiatele liita ka muud saadud ja maksustatud tulud, näiteks renditulu ning osaliselt ka dividendid, kui nende pealt on makse tasunud eraisik, mitte ettevõte.

Aastane maksimumpiir 6000 eurot on oluline nende jaoks, kes teenivad kuus keskmiselt üle 3300 euro. Kui inimene teenib alla nimetatud summa, tuleks jälgida 15 protsendi piirmäära.

Kui aga brutosissetulek jääb näiteks alla 800 euro kuus, tuleks III sambasse investeerides olla tähelepanelik. Sellisel juhul on makstud tulumaksu summa väike ja see ei pruugi katta 20 protsenti III samba sissemaksete pealt ning maksutagastust täies ulatuses kasutada ei saa.

Kui sissemakseid teeb ka tööandja, peab arvestama sellega, et 15 protsendi piirmäär kehtib maksete peale kokku -kui tööandja maksab teie eest 2 protsenti, saate ise lisada 13 protsenti.

Miks soovitatakse just aasta lõpus III sambasse maksimaalselt investeerida?

Aasta lõpus on inimesel laekunud tuludest parem pilt ja vajadusel saab teha III sambasse lisasissemakse, et oma kogu tulumaksulimiit ehk 15 protsenti brutosissetulekutest ära kasutada – pidades samal ajal silmas piirmäära 6000 eurot aastas.

Paljud pensionikogujad investeerivad III sambasse regulaarselt iga kuu 15 protsenti brutopalgast, kuid sinna saab alati teha ühekordseid, vabalt valitud suuruses lisasissemakseid. Igal kalendriaastal on ühesugune 20 protsendine soodustus, kuid käesoleval aastal kasutamata jäänud limiit järgmisse aastasse üle ei kandu.

Siiski ei tasu III samba täitmist jätta uusaastapeoks – soovitame makse teha aegsasti enne 27. detsembrit, et raha pensionikeskusesse jõuaks ja järgmisel aastal tulu deklareerides rohkem raha tagasi saaksite. Kuna aasta lõpp on alati kiire ja mõnikord võib vaba raha kuluda emotsiooniostudeks, tasub juba varakult teha endale säästmisplaan, et maksta kõigepealt iseendale III sambasse.

Mis siis saab kui kanda III sambasse lubatust rohkem?

III sambasse ei ole keelatud investeerida ka rohkem kui 15 protsenti brutotulust või üle 6000 euro aastas, kuid piirmäära ületavalt osalt tulumaksutagastust ei saa. Üle piirmäära ei ole mõistlik investeerida juhul, kui on plaanis kogutud vara enne pensioniiga või pensionieas korraga välja võtta. Raha ennetähtaegsel väljavõtmisel tuleb maksta tulumaksu ning seda siis mitte ainult teenitud kasumilt, vaid kogu väljavõetavalt summalt.

Kui on siiski juhtunud, et on tehtud piirmäärast suurem sissemakse, ei ole selles ka otseselt midagi halba – raha jääb fondi kasvama.

Miks kaaluda III sammast?

Nii-öelda tavalised fondid ehk investeerimisfondid ja ka pensionifondid investeerivad maailma finantsturgudel ning erinevatesse väärtpaberitesse. Sarnase portfelliga tavalise fondi ja pensionifondi oodatav tootlus võib olla üsna sarnane, kuid pensionifondi eeliseks on tagastatav tulumaks, mis annab pensionifondi investeeringule parema „algkiirenduse“. Samuti võib investeeringu realiseerimine läbi pensionifondi olla tulevikus soodsam, sest näiteks pensionieas fondipensionina raha välja võttes saab seda teha tulumaksuvabalt.

Tavalise investeerimisfondi kasumlikul realiseerimisel aga tuleb lõpuks ikkagi tasuda tulumaks.

III pensionisambaga liitumine on rahatark otsus ning selleks pole kunagi liiga hilja. Kõige lihtsam on liituda internetipangas. Selleks on vaja esitada III samba valikuavaldus ning teha igakuiseks sissemakseks soovitavalt püsikorraldus või siis vabalt valitud suurusega sissemakse endale sobival ajal.

Endale sobiva pensionisamba leiad III pensionisamba fondide lehelt. Isikliku maksimaalse summa leidmiseks on mõistlik kasutada kalkulaatorit või võtta ühendust pensioninõustajaga. Jooksva aasta sissetulekutest annab ülevaate Maksu- ja Tolliameti e-teenindus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.