Mitmetest uuringutest on selgunud, et just jaanuar on paljude jaoks rahaliselt kõige raskem kuu ning seetõttu võtavad nii mõnedki arvete maksmiseks laene.
Investor ja rahakoolitaja Jaak Roosaare selgitab, kuidas nõiaringist välja astuda ja järgnevate kuude jooksul tagada, et sama asi ei korduks ka järgmisel jaanuaril.
“Lugesin mõned päevad tagasi artiklit, kus räägiti sellest, et enam kui viiendik eestlastest peab arvete maksmiseks laenu võtma ja just eriti jaanuaris on reeglina inimestel näpud põhjas. Minu jaoks oli eriti üllatav asjaolu, et inimeste rahaline olukord on eelmise aastaga võrreldes halvenenud, kuigi majandus ja palgad on jõudsalt kasvanud,” märkis investor ja ettevõtja Jaak Roosaare.
“Kuna tõenäoliselt on paljud andnud endale ka uusaastalubadusi lisaks kaalu kaotamisele ka oma rahaasjad korda saada, siis nüüd selle kõige raskema kuu lõppedes on ehk kasulik jagada esimesi samme, millest alustada võiks, et järgmise aasta jaanuaris enam arvete maksmiseks vahenditest puudu ei jääks,” rääkis Roosaare.
Kaardista oma hetkeolukord
Esimese sammuna pane kirja oma varad ja kohustused ning püsivad tulud ja kulud, soovitab Roosaare. Kui sa ei tea, kus kohas sa oled, siis on väga raske ka planeerida kuhugi mujale välja jõudmist. Nii saad ka kohe esimese aimduse, mis on valdkonnad, kus kõige rohkem pingutama pead.
Ava eraldi säästukonto
Valdav osa inimesi üritab raha koguda samale kontole kuhu laekub palk ja kust pangakaarti abil ka raha välja läheb. Nii on väga raske midagi koguda, tõdes investor.
Lihtsam viis säästmiseks on mingi summa püsikorraldusega igal palgapäeval eraldi kontole kanda. “Kasuta kindlasti püsikorraldust! Võimalusel pane kõrvale vähemalt 10% oma sissetulekust, aga iga summa on parem kui mitte midagi. Võid anda kontole ka motiveeriva nime – näiteks “võlaorjusest vabaks” või “minu rahapuhver” või “ülemuse kukele saatmise fond”,” märkis Roosaare.
Maksa ära tarbimislaenud ja ära uusi võta
Tarbimislaenude intressid on meeletud ja see on põhimõtteliselt lihtsalt enda raha ära andmine ilma midagi vastu saamata.
Ürita vaba raha olemasolul esmalt tagasi maksta oma vanad laenud ja edaspidi ära tarbimiseks enam laenu võta – kui tahad uut telefoni, siis tee eraldi säästukonto ja pane sellele nimeks “uus telefon” ja säästa sinna igakuiselt raha, soovitab Roosaare. Kui see on raske ja ebameeldiv, siis mõtle korraks järgi, kas on ikka uut ja kallist telefoni vaja.
Loo ootamatuste vastu puhver
Kutsu seda meelerahu fondiks, vihmase ilma tagavaraks või ülemusest loobumise puhvriks – mõte on selles, et rahaline puhver aitab Sul toime tulla ootamatustega alates hambaplommi välja tulekust ja lõpetades autoremondiga.
Selline puhver vähendab stressi oluliselt ja kui üldiselt öeldakse, et raha eest õnnelikkust osta ei saa, siis meelerahufondi olemasolu aitab vähemalt vähendada õnnetu olemist, räägib Roosaare.
Üldine rusikareegel ütleb, et 3-6 kuue elamiskulude ulatuses võiks rahapuhvrit olla. “Aga alustuseks on ka 100 eurot parem kui mitte midagi! Ja tuletan meelde, et jõulukingid või juba mitu kuud kulumise märke näidanud uued kingad ei ole ootamatus!” rõhutas investor.
Kindlusta oma tulevik
“Ilmselt oled kursis, et Sinu jaoks riigil enam pensioniks raha ei jätku ja pead ise enda tuleviku jaoks raha koguma. Õnneks on loodud kaks suhteliselt valutut tööriista, mis seda teha aitavad. Jah, tegemist on nende paljukirutud pensionisammastega!” ütles Roosaare.
Teise sambasse kogud sa ilmselt juba nagunii, aga hoolitse, et raha kasvaks fondis, mis sulle sobib. Kui oled alla 50-aastane, siis tasub valida 100% aktsiatesse investeeriv indeksfond. Sama kehtib ka III samba kohta.
“Siin on eriti oluline ära mainida, et soodsatel tingimustel on võimalik liituda üksnes selle aasta lõpuni – nii saad soodustingimustel raha välja võtta juba 55 aastaselt! Tulumaksuvabalt saad III sambasse investeerida kuni 15% oma sissetulekust – tee ka see makse automaatseks ja ära rohkem selle peale mõtle!” soovitab investor.