Panga uuring: noorte huvi pensioniks kogumise vastu on märgatavalt tõusnud

Triin JalakasFoto: Swedbank

Swedbanki tellitud uuringust selgus, et 18-30-aastaste noorte huvi pikaajalise säästmise vastu on oluliselt kasvanud ning tuleviku kindlustamisele mõtlevad lausa 42% vastanutest.

Swedbanki noortepanganduse valdkonnajuhi Triin Jalaka sõnul leidus pea 7000 noore Swedbanki kliendi seas korraldatud uuringust, et 56% vastanutest sooviks rohkem infot investeerimise kohta ning 46% huvitab, mida peaks teadma esimese kodu soetamise kohta. “Antud teemad – investeerimine ja kodu soetamine – paiknevad noorte huvide tipus juba mitmendat aastat,” kommenteeris ta.

Noorte huvi pensioni ja pikaajaliste investeeringute kohta on kasvanud

Noorte huvi pensioni ja pikaajaliste investeeringute kohta kasvas eelmise aastaga võrreldes 5%. “Äärmiselt positiivne on näha, et noorte huvi pikaajalise kogumise vastu on märkimisväärselt tõusnud. Kui eelmisel aastal mõtles pensioniea kindlustamise peale 37% vastanutest, siis tänavu on see tõusnud 42% tasemele,” ütles Jalakas.

Lisaks sooviks 35% noortest teada, mida pidada silmas laenu võtmisel ning 34% kuidas kulutada raha jätkusuutlikult. Kommentaaridena tõid noored uuringus välja, et sooviksid teada, kuidas tulevikuks raha säästa, milline kogumissammas neile kõige paremini sobib ja kuidas teha õigeid finantsotsuseid.

Rahatarkust soovitakse omandada erineval kujul

Lausa pooled vastanutest soovivad infot saada mobiilipanga kaudu, 48% lühivideote kujul, 36% sotsiaalmeediast või internetipangast, 35% podcastidest ja 33% e-maili teel.

Kolmandik noortest soovivad teada rohkem ka ettevõtluse kohta. Neist omakorda 74% huvitavad rahastamisvõimalused ja -strateegiad. 72% sooviks saada üldisemaid juhendeid ettevõtluse, näiteks juhtimise ja turundusstrateegiate koostamise kohta. Samuti soovivad 49% noortest teada, kuidas leida ja valideerida head äriideed ning 45% kuidas luua kontakte ja leida mentoreid.

Alustavatele ettevõtja kampaania annab noortele ettevõtjatele vajalikud teadmised

“Peame kõik panustama, et noortel mitte ainult ei tekiks, vaid ka säiliks huvi ettevõtluse vastu. Seetõttu oleme Swedbankis loonud eraldi alustava ettevõtja kampaania, mis annab juhendid kõigile, kes soovivad oma äriideed teoks teha. Sealt saab vastuse noorte kommentaarides toodud küsimustele: kuidas üldse ettevõttega alustada või milline ärikeha valida, kuidas hoida raamatupidamisel silma peal ning oma äriideed testida,” lisas Jalakas.

Kõigist ettevõtlusest huvitatud noortest on plaan enamikul ehk 78% veel idee tasemel, 16% koostamas esialgset plaani, 11% otsib rahastamisvõimalusi ja 7% otsib mentorlust või nõu. “Mida vanemad on vastajad, seda konkreetsemaks on plaanid muutunud. Näiteks 26-30-aastaste seas otsib rahastamisvõimalusi juba 15% vastanutest ning koostab reaalset äriplaani juba 8% vastanutest,” sõnas Jalakas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.