Teise pensionisamba maksete suurendamise avaldusi hakatakse vastu võtma 2024. aastast

Valitsus kiitis maksete suurendamise eelnõu heaks.Foto: Scanpix

Valitsus kiitis heaks rahandusminister Keit Pentus-Rosimannuse esitatud eelnõu, mis võimaldab inimesel suurendada oma teise pensionisamba makseid kas 4 või 6 protsendini. 

„Teine sammas on nii investorite arvu kui vara mahu poolest meil jätkuvalt kõige populaarsem investeerimistoode ja see eelnõu just neile investoritele lisavõimalusi pakubki,“ ütles Pentus-Rosimannus. 

Maksemäära tõstmine on vabatahtlik. Kes soovib pensioniks rohkem koguda, saab valida maksemääraks 4 või 6 protsenti. Kui eelnõu seadusena vastu võetakse, saab avaldusi maksemäära tõstmiseks esitama hakata 2024. aastal ja suuremaid makseid tegema hakata siis alates 2025. aastast. Vaikimisi jääb maksemääraks 2 protsenti ja sellega jätkamiseks midagi teha vaja ei ole.

Valitud maksemäär kehtib seni, kuni pensionikoguja uut avaldust ei esita. Muuta saab maksemäära kord aastas hiljemalt jooksva aasta novembri lõpuks ja uus määr hakkab kehtima alati uue aasta 1. jaanuarist.

Muudatus aitab pensionisääste koguda kiiremini

Maksemäära tõstmine võimaldab oma pensionisääste kasvatada senisest kiiremas tempos. Lisaks võib see olla hea lahendus ka juhul, kui inimene on vahepeal peatanud teises sambas kogumise. Sellega hiljem uuesti alustades saab maksete suurendamisega tasandada vahepeal eemal oldud aega.

Makse tõstmine puudutab üksnes palgalt kinnipeetavat osa ja sotsiaalmaksu kogumispensioni osa ehk 4 protsenti jääb samaks kõigi valitud maksemäärade puhul. Seega ei mõjuta väljapakutud muudatused esimese samba eelarvet ega selles sambas teenitavaid pensioniõigusi. 

Eesti pensionisüsteem koosneb kolmest sambast, esimene ja teine peaksid kokku tagama pensioni, mille suurus on 40 protsenti keskmisest palgast. Ülejäänu tuleks koguda kolmandas sambas või pensionisüsteemi väliselt.

Teises sambas jätkab raha kogumist umbes 514 000 inimest, neist 4328 kasutab selleks pensioni investeerimiskontot. Kolmandas sambas on pensioniks kogujaid umbes 220 000. 

Mitmes riigis on inimesel või tema tööandjal võimalik teha täiendavaid vabatahtlikke sissemakseid kohustuslikesse või poolkohustuslikesse pensioniskeemidesse, sealhulgas tõsta sellise skeemi maksemäära.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.