USA terapeut Tess Brigham, kes nõustab peamiselt nn milleeniumilaste põlvkonda ehk 1980.-1990. aastatel sündinud inimesi, küsis oma klientidelt, mida nood jõuludeks soovivad.
Võib näida, et sel põlvkonnal on kõik olemas ja alla iPhone’i pole mõtet kingikotti pista, aga selgus, et inimesi rõõmustaks tegelikult üks väga lihtne asi – märkmik.
Mitte traditsioonilist tüüpi, kuhu saab vaid kohtumisi ja sünnipäevi märkida – selleks sobib väga hästi ka telefon.
Edukad noored täiskasvanud tunneksid rõõmu märkmikust, mis aitaks mõtteid korrastada ja eesmärke ning prioriteete seada.
Aitab valikuid teha
Tänapäevas maailmas peame toime tulema tohutu infouputusega ja tegema iga päev lugematul hulgal valikuid. Üks peamine probleem, millega inimesed silmitsi seisavad, ongi raskus valikute tegemisel.
Millisele tegevusele peaksin keskenduma? Kuhu oma raha, aja või tähelepanu suunama? Samas on psühholoogid leidnud, et vanamoodne paberile kirjutamine mõjub iseenesest rahustavalt, erinevalt telefonis või arvutiklaviatuuril trükkimisest.
Hea märkmik võiks täita erinevaid funktsioone. Lisaks nädalaplaanile võiks selles olla valgeid ja suunavate küsimustega lehti, võimalusel rahaplaneerimise osa. Abiks on järjehoidja ja taskute olemasolu, mõned kallimad köited pakuvad võimalust järgmisel aastal ainult sisu välja vahetada. Ühtlasi toimib märkmik jõulukaardina, kuhu saab hea soovi otse sisse kirjutada.
Mida Eestis pakutakse?
Ka kohalikud raamatupoed pakuvad vahvaid märkmikke, mis mõtetes korda luua aitavad. Siin mõned neist.
Kuupäevadeta märkmik, kus on sektsioonid eesmärkide seadmiseks, probleemide lahendamiseks, otsuste tegemiseks, raha, reiside, toitumise jm planeerimiseks. Pigem üldine inspiratsioonipäevik, mitte igapäevane kalendermärkmik. 24.99 eurot.
Väikses formaadis eestikeelne kalendermärkmik, kus on lisalehed aasta ja kuu eesmärkide ja kokkuvõtete kirjapanemiseks. 14.99 eurot.
Inglisekeelne märkmik, kus on ruumi nii põhjaliku päevakava jaoks kui rohkelt inspireerivaid tsitaate, edusisendavaid mõtteid, raamatusoovitusi jm. Kirja saab panna nii kvartalieesmärgid kui lausa 10 aasta eesmärgid ja nn bucket listi ehk 100 asja, mis elus ära teha soovid. 25.99 eurot.
Kakeibo: the Japanese art of saving money
Lisaks Marie Kondo koristuskunstile on Jaapanil maailmale pakkuda aastakümnete jooksul täiustatud rahaasjade korraldamise süsteem kakeibo. Kuupäevadeta märkmik, kuhu saab iga nädala alla kategooriate kaupa märkida tehtud kulud ja need kokku arvutada. Hea paberil alternatiiv finantsplaneerimise äppidele. 13.30 eurot.