Justiitsministeerium saatis teisipäeval kooskõlastusringile eelnõu, mille vastuvõtmise korral saab tööandja edaspidi tõhusamalt kontrollida, et lastega ei töötaks inimesed, kellele see on keelatud nende varasema karistuse tõttu.
“Soovime kaitsta lapsi keskkonnas, kus nad igapäevaselt viibivad, olgu selleks näiteks lasteaed, kool või huviring. Lastega ei tohi töötada inimesed, keda on karistatud teatud kuritegude, nagu näiteks seksuaalkuritegude ja vägivalla kasutamise eest,” ütles justiitsminister Maris Lauri ning lisas, et uue eelnõuga laienevad taustakontrolli tegemise võimalused.
Lapsevanematele loodaks riigilõivuvaba võimalus päringutele
Kui varem sai lastega töötavate inimeste tausta riigilõivuvabalt kontrollida vaid lasteasutus, siis eelnõu jõustumisel laieneb see õigus ka õigustatud huvi korral lapse seaduslikule esindajale. Päringuid saab tulevikus teha avaliku e-toimiku kaudu isikukoodi alusel.
Päringute tegemisest jääb maha jälg ja iga inimene, keda see puudutab, saab teha karistusregistrile päringu ning küsida, kes tema kohta lastega töötamise piirangu väljaselgitamiseks päringu teinud on.
Eelnõuga ajakohastatakse ka süütegude loetelu, mille eest karistatud inimeste nimesid ei asendata kohtulahendites initsiaalide või tähemärkidega, ja samuti nende süütegude loetelu, mille eest karistatud isikutel on keelatud töötada lastega. Näiteks ei ole tulevikus lubatud lastega töötada ka inimestel, keda on karistatud ahistava jälitamise eest, röövimise või väljapressimise eest.
Kontrolli tegemata jätmise eest on trahv kuni 32 000 eurot
Lastega töötamise lubatavuse kontroll tuleb teha inimese töölevõtmisel ja edaspidi iga kuue kuu tagant. Selle kohustuse mittetäitmise eest suurendatakse juriidilisele isikule ette nähtud väärteotrahvi maksimaalset määra kuni 32 000 euroni.
“Kui varem oli mitmeti tõlgendatav, kui sageli peab tööandja enda töötajate tausta kontrollima, siis eelnõuga muutub see üheselt selgeks,” rõhutas justiitsminister.
Eelnõu eesmärk on välistada lastele ohtu kujutavate inimeste töötamine lastekaitsetöötajana või lastega töötava isikuna, teatas justiitsministeeriumi pressiesindaja.