Oktoobrist alates saavad viljandlased pakiautomaate tootva ettevõtte Cleveroni tehtud platvormilt Toidukas tellida endale pakiautomaadi kodu õuele ja sinna sisse süüa ka. Teenust pakutakse praegu Viljandis, kuid ettevõttel on plaanid laieneda ka muudesse linnadesse.
Viimastel aastatel on järjest rohkem poode teatanud, et laienevad e-poe teenustega Tallinnast väljapoole. Möödunud nädal lõpus teatas veel Maxima poeketi kullerteenus Barbora, et laieneb kevadel Tartusse.
Viljandi ettevõte Cleveron, kes põhiliselt toodab pakiautomaate, hakkas koroona-kevadel arendama toidu e-poe teenust. Teenuse teeb eriliseks see, et toidukaubad saab kulleriga tellida kodu uksele või lausa kodu õuele pandud pakiautomaati.
Oktoobris lubas ettevõte oma töötajatel kutsuda Viljandis ja selle lähiümbruses elavad sõbrad ja tuttavad platvormiga Toidukas liituma. Praeguseks kasutab Cleveroni teenuste juhi Kaur Ojakivi sõnul platvormi umbes 500 leibkonda.
Viie euro eest kuus saab enda õuele pakiautomaaid
Cleveronil on Viljandi linnas üks robotpakiautomaat, kuhu saab lasta kauba saata või siis saavad kliendid tellida endale pakiautomaadi kodu juurde. „Kullerid võtavad kauba peale ja viivad vastavalt kliendi soovile kas kodupakiautomaati, uksele või robotpakiautomaati,“ ütles Ojakivi.
Ta lisas, et praegu on umbes 300 klienti endale tellinud pakiautomaadi kodu juurde. Selleks peab Toiduka klient tasuma viis eurot kuus renti.
Ettevõte lubab Viljandi linnas saavad inimesed kauba kätte tunni ajaga. Kodu juurde kohaletoomine maksab ühe euro, olgu see siis ukse peale või kodupakiautomaati. Viljandi linnas asuvasse robotpakiautomaati toitu tellides ei pea hetkel midagi maksma.
Tulevikus võib Ojakivi arvates olla mitmeid lahendusi. Esiteks võib kogukond või mitu maja endale tellida Cleveronilt pakiautomaadi. Inimene võib endale lubada ka isiklikku automaati. Samas pole Ojakivi sõnul nende ettevõttel vahet, kelle tehtud automaat inimese õuel on, toidukaubad viiakse sinna, kuhu klient selle tellib.
„See võib olla meie konkurendi oma või kliendi enda tehtud. Täna on nii mitmedki kliendid teinud endale ise pakiautomaadi või sellise paki-koha,“ lisas ta. Ise tehtud pakiautomaadid on levinud näiteks linnast väljas, oma talus elavate inimeste seas, kellel pole vaja üliturvalist jälgimissüsteemiga ja kahe lukuga kappi.
Laienemine on plaanis, kuid pole kindel millal
Küsimusele, kas Toidukas laieneb peagi ka Viljandist kuhugi välja ka, vastas Ojakivi, et kunagi kindlasti, aga praegu konkreetseid plaane paigas pole. Asi on selles, et Cleveron ise asub Viljandis ning seal on neil mugav teha erinevaid katestusi.
Enne muudesse linnadesse laienemist tahab ettevõte katsetada prooviperioodil tekkinud probleemidele erinevaid lahendusi. Asjad, mida ettevõte muuta tahab, on Ojakivi sõnul juba suuresti teada.
Näitena toob ta selle, et e-poest toidukauap tellides võib sattuda nii, et kuller toob poest kauba, mille parim enne kuupäev on järgmine päev. Toidukast saab Ojakivi sõnul tellides vaadata, mis kuupäevaga poes müüdav kaup on ning valida millist klient soovib.
Seni on Ojakivi sõnul platvorm Viljandis hästi vastu võetud. Ta tõdes, et algselt, kui Cleveroni töötajad hakkasid seda platvormi katsetama, olid ka oma maja töötajad skeptilised. Küsiti, kas tõesti on Viljandis e-toidupoel mõtet, kuna linna ühest otsast saab sõita teise otsa kümne minutiga ja seal on tervelt 18 toidupoodi.
Seda, et inimesed on platvormiga rahul, näitab Ojakivi sõnul ka see, et mõnel pool Viljandis on inimesed tellinud endale Cleveroni pakiautomaadi kodu juurde, kuigi klient ise elab üle tee mõnest poest.