Hoiustada või mitte hoiustada? Mida tähele panna

On oluline mõista, et tavalisel arveldusarvel raha ei kasva. Seda sööb inflatsioon, intressid on kaduvväiksed (kui neid üldse on) ja lihtne on raha kulutada. Igaühel, kellel on arveldusarvele kogunenud mõni summa ja kes soovib, et raha sealt liialt kergelt kasutusse ei läheks, on võimalus paigutada see tähtajalisele hoiusele kasvama.

Holm panga finantsjuht Madli Pindmaa avab hoiustamise tagamaid ning selgitab, miks avada tähtajaline hoius ning miks teha seda just pangas.

Miks valida hoiustamiseks pank?

Alustame sellest, miks valida hoiustamiseks pank.  Ennekõike on see seotud hoiuste turvalisusega.

Kõigi Eestis registreeritud krediidiasutuste, st pankade hoiustajate hoiused on kaitstud riikliku Tagatisfondi poolt 100 000 euro ulatuses igas pangas inimese kohta.  Eestis on selliseid pankasid üheksa ja nende nimed on toodud Tagatisfondi kodulehel.

Kas hoiusega teenin küllalt?

Hoiuste intressid on kerkinud viimase aasta jooksul kõrgustesse, mis ületavad Eesti Panga poolt järgmiseks aastaks prognoositud 3,4% inflatsiooni. Juba praegu pakuvad osad pangad 12-kuuliseks perioodiks hoiuse intressi 4,5%.

Selline kõrge intress kõigiks hoiuperioodideks, nii lühikesteks kui pikkadeks, on oktoobris saadaval vaid Holm pangas. Näiteks, kui panna 10 000 € hoiusele kasvama viieks aastaks intressiga 4,5% aastas, siis on hoiuse tootlus viie aasta peale kokku 22,8% ja see tähendab, et viie aasta pärast on kogunenud intressi 2 283,75 eurot.

Millal on õige aeg hoius avada?

Säästmine ja säästude turvaline kasvatamine on alati mõistlik, seda eriti olukorras, kus hoiuste intressid on nõnda kõrged – olukorda tasub kasutada, sest tõenäoliselt näeme mõne aja pärast hoiuse intresside tõusu peatumist ning seejärel ka langust.

Enesedistsipliini kasvatamine

Kui raha on arveldusarvel, on lihtne seda kulutada. Kui aga panna raha kasvama tähtajalisele hoiusele, on see seal turvaliselt hoitud ka Su enda liigselt kerge kulutamise eest. Kindlasti mõtled mitu korda, enne kui asud hoiust katkestama, sest katkestamise korral läheb kaduma juba sinna kogunenud intressitulu. Alati tutvu enne lepingu sõlmimist ka lepingu tingimustega, et olla teadlik, kuidas katkestamise soovi korral oleks kõige mõistlikum käituda.

Tark hoiustamine

Kui arvad, et Sul võib osa raha vaja minna enne hoiuperioodi lõppu, on igati hea plaan avada mitu väiksemat hoiust ühe suure asemel. Sel juhul saad vajaduse tekkides katkestada mõne hoiuse, teised jäävad intressitulu edasi teenima.

Enamasti ei ole hoiuste avamise arv pankades piiratud. Holm pangas saab hoiuse avada juba alates 500 eurost.

Eriti tark hoiustamine

Kui tahad investeerida veidi enam aega oma rahaasjade planeerimisse, võid luua endale lausa hoiustamise kava ja võtta kasutusse erineva pikkusega hoiused. Sellisel juhul saad üles ehitada hoiustamise plaani, kus regulaarselt lõppevad hoiused ja Sul tekib intressitulu, mida kasutusse võtta, samas kui pikaajalised hoiused jätkavad teenimist.

Kokkuvõttes võib öelda, et praegu on igati hea aeg hoiuste avamiseks.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.