Karjääripööre: kuidas saada jalg ihaldusväärse IT valdkonna ukse vahele, kui puudub varasem kogemus?

IT-sektori näol on vaieldamatult tegu üha populaarsemaks ja ihaldusväärsemaks muutuva valdkonnaga, kus ettevõtted teevad suuri jõupingutusi selleks, et hoida oma töötajaid rõõmsa ja rahulolevana.

Aasta-aastalt jõuab ka üha rohkem IT-sektori tööandjaid CVKeskus.ee poolt avaldatud ihaldusväärseimate tööandjate edetabelisse, kust leiame ettevõtted nagu Skype, TransferWise, Nortal, Microsoft, Pipedrive, Cleveron, Bolt, Playtech ja Helmes.

Lisaks pakuvad paljud teiste valdkondade tööandjad võimalusi panustada IT-sektori arengusse.

Väljakutseid ja arenguvõimalusi näib IT-sektoris olevat tõesti piiritult. Suure lisandväärtuse loomise eest makstakse IT valdkonnas töötajatele keskmisest märksa paremat töötasu – Statistikaameti andmetel oli III kvartali keskmine brutotöötasu info ja side tegevusalal 2545 eurot.

Programmeerimise tegevusalal suuremates ettevõtetes oli keskmine brutokuupalk isegi 3145 eurot.

Ka Palgainfo Agentuuri ja CVKeskus.ee tööturu-uuringu andmed näitavad, et IT valdkonna juhid ja projektijuhid teenivad keskmiselt üle 3000-eurost brutokuupalka, tipud aga ka 4000 – 5000-eurost brutopalka.

IT eriala tippspetsialistid teenivad keskmiselt ligi 2500 brutotöötasu, tippude töötasud ulatuvad ka üle 3000 euro.

Mõningad erinevused on IT-eriala töötajate palkades ettevõtete tegevusalade ja töötajate arvu lõikes – IT-le spetsialiseerunud ettevõtetes teenivad selle valdkonna töötajad paremini, samuti on suuremates ettevõtetes palgad tavaliselt veidi kõrgemad kui alles alustavates väikeettevõtetes.

IT valdkond vajab tuhandeid lisakäsi

Tehnoloogia kiire areng ja IT valdkonna võimas kasv Eestis on aga toonud meid silmitsi tõsiasjaga, et vaatamata valdkonna populaarsusele on endiselt puudu tuhandeid vajalikke töötajaid ja vajadus nende järele aina kasvab.

Hoolimata IT-sektori olulisusest ja riigipoolsetest toetustest selle valdkonna õppuritele, ei tule ülikoolidest piisavalt noori tänase seisuga peale – tööjõupuudus jätkab kasvu ka vaatamata tervisekriisile.

Seega näib, et IT valdkonna teravaks tööjõupuuduse lahendamiseks on tarvis, kas rohkem välistööjõudu (kelle Eestisse toomine tõenäoliselt lähiajal lihtsamaks ei muutu) või suurendada ümberõppe osakaalu ehk aidata inimestel võtta ette kannapööre oma karjääriteel.

CVKeskus.ee uuriski mitmetelt valdkonna ekspertidelt, ülikoolidelt ja tööandjatelt, kas ja kuidas on üldse võimalik pääseda tööle IT-sektorisse, kui puudub täielikult varasem kokkupuude antud valdkonnas töötamisega.

IT, informaatika ja programmeerimine ei ole üks ja sama

Alustada tuleks sellest, et teha endale selgeks, mida täpselt IT üldse tähendab.

Infoteadused on lai teadusharu ning enne, kui suure hooga end programmeerimiskursustele registreerid, tasub teha vähemalt mingil määral selgeks, mida kujutavad endast programmeerimine, informaatika, robootika ja teised IT-ga tugevalt seotud õppesuunad.

Kuna Eestis on kõige enam puudu tarkvaraarendajaid ehk programmeerijaid, siis just sellele õppesuunale ka artikkel keskendub. Üldisem informaatika õppesuund annab aga hea aluse edasiseks õppeks erinevates IT-suundades.

Kuidas siis saab kokk või laulja hakata IT-spetsialistiks?

Jättes kõrgkoolid hetkeks kõrvale, leiab Eesti haridusmaastikul veidi ringi vaadates hulgaliselt võimalusi IT-alaste teadmiste ja hariduse omandamiseks, ilma et oleksid sellega varem kokku puutunud.

2021. aastal avatava Jõhvi tehnoloogiakooli põhimõtted on kooli kaasasutaja Mari-Liis Kitteri sõnul lihtsad.

“Õppuril ei ole vaja programmeerimistausta ega -teadmisi, õpe on tasuta ja seda saab läbida ükskõik mis ajal ööpäevaringselt. Tehnoloogiakooli saavad astuda kõik täiskasvanud, kellel on vähemalt põhiharidus ja kes läbivad edukalt kuuajalise testperioodi,” ütles Mari-Liis Kitter.

Mida testperiood endast kujutab? Testperioodi ajal visatakse kandidaadid Mari-Liis Kitteri sõnul kujundlikult vette ja tublimad ujuvad sealt välja ning osutuvad selle alusel valituks.

“Ka testperioodis osalemiseks ei ole varasem programmeerimisalane kogemus oluline. Jõhvi tehnoloogiakool loob soodsa pinnase edasiõppimiseks ülikoolides ja töötamiseks tehnoloogiafirmades. Kool toimib pilvepõhisel õppeplatvormil, kus iga õpilane liigub oma tempos, lahendades süsteemi poolt etteantud ülesandeid, mis seovad omavahel teooria ja praktika,” lisas ta.

Eelneva kogemuseta täiskasvanutele on olemas ka Vali-IT ümberõppe programm, milles osalemiseks on küll vajalik kõrgharidus (või üle poole läbitud õppekavast), kuid kuhu on oodatud inimesed, kel puudub siiski varasem kokkupuude IT valdkonnaga.

BCS Koolituse projektijuht Rudolf Jaaksoo ütles, et Vali-IT programmi sobivad ka inimesed kellel puudub igasugune varasem kokkupuude IT valdkonnaga. „Meie programmi on läbinud ja edukalt IT valdkonnas tööd alustanud ka IT-st väga kaugete valdkondade esindajad, nt lauljad, kokad, kunstnikud ja paljud teised.“

„Programmi sisenemise ainsaks eelduseks on, et kandidaadil on läbitud vähemalt pool mõne kõrghariduse või sellega võrduva õppekava mahust. Kandideerimisel tuleb läbida kolm vooru, milleks on motivatsioonikirja edastamine, ruumilise võimekuse test ja vestlusvoor,” lisas Rudolf Jaaksoo.

Ka ülikoolid ja kutsekoolid pakuvad paindlikke lahendusi

Kuigi juba karjääri teinud inimesed võivad tunda, et kõrgkooli tagasi suundumine või ülikooliõpingutega alustamine on liialt ajakulukas või käib neile üle jõu, siis ei tasu kõrgkoolidest siiski täiesti mööda vaadata.

“Tallinna Tehnikaülikooli IT-teaduskonnas on võimalik omandada nii tööturu praktilistele vajadustele vastav kui ka teoreetilistele alusteadmistele suunatud bakalaureusekraad,” rääkis TalTechi IT-kolledži turundusspetsialist Marje Meenov.

„Lisaks päeva- ja sessioonõppele saab õppida ka avatud ülikoolis, mis annab võimaluse oma teadmisi täiendada või kõrgharidust omandada kasvõi töö kõrvalt,“ lisas Marje Meenov.

IT valdkonda sisenemiseks vajalikud baasteadmised võib väga edukalt saada ka rakenduskõrgkoolist. Näiteks pakub Tartu Kutsehariduskeskuse IT-kool erinevaid õppekavasid – tarkvaaraarendus, IT-süsteemide haldus, süsteemiadministratsioon – nii põhi- kui ka keskhariduse baasil.

Seega kokkuvõtvalt näib, et IT-sektorisse tööleminek on vaid kätte võtmise asi, sest nimetatud programmid ja koolid on vaid osa Eestis pakutavatest võimalustest, mille abil teha oma elus ja karjääris kannapööre. Võta vaid kätte ja alusta juba täna!

Lisainfot vaata:
Jõhvi tehnoloogiakool
Vali-IT ümberõppeprogramm
TalTech infotehnoloogia teaduskond
Tartu Kutsehariduskeskuse IT-kool

Vaata ka missuguseid põnevaid võimalusi hetkel IT-sektoris pakutakse siit.

CVKeskus.ee on Eesti suurim tööportaal ja edukaim personaliotsingu ettevõte. Kõik uued tööpakkumised leiad siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.