Pika töösuhte saladus: kuidas hoiavad oma töötajaid kolm hinnatud Eesti ettevõtet?

Telia personalijuhi Ingrid Viinapuu sõnul on Telial tööandjana põhimõtteliselt kaks lubadust oma töötajatele. Üks neist on, et ettevõtte sees on võimalik areneda ja kasvada.Foto: Telia

Iga tark tööandja teab, et tema kalleim varandus on tema töötajad. Kui see õige inimene on meeskonda leitud, tasub teda ka hoida ja arendada-koolitada nõnda, et ta ise oleks motiveeritud ja õnnelik, sest nii toob see töötaja ettevõttele rohkem kasu.

Kuna töötajate rahuolu mängib nii suurt rolli ettevõtte edu saavutamisel, uuris Eesti suurim tööportaal CVKeskus.ee Telialt, SEB-lt ja PwC-lt, kuidas nemad oma töötajaid rõõmsatena hoiavad. Kas raha on alati see kõige suurem motivaator või on tähtsamgi veel, et töö pakuks rahuldust ja rõõmu ning võimalusi edasi areneda?

Enda soove tuleb osata hinnata ning jagada

Telia personalidirektor Ingrid Viinapuu on Telias töötanud rohkem kui kakskümmend aastat ja ameteid on tal olnud klienditeenindajast kuni personalidirektorini välja. Viinapuu rõhutab, et juba Teliasse värbamisel vaadatakse inimese isikuomadusi. 

“Oluline on, et inimese väärtused oleks kooskõlas ettevõtte väärtustega ja et tal oleksid õiged hoiakud ja soov areneda. Loomulikult võtame me kriitilistesse ametikohtadesse tööle ka oma valdkonna eksperte, kuid sageli värbame praktikante ja noori otse koolist ning pakume karjäärivõimalusi  oma tänastele töötajatele,” kirjeldas Viinapuu. 

Viinapuu sõnul peetakse Telias oluliseks ka enesejuhtimise oskust. Selleks, et praeguses hübriidtöö maailmas edukas olla, on oluline teada enda tugevusi, osata hinnata arenguvajadust, karjäärisoovi ning mõista seda ka teistele väljendada. See loob ettevõttele võimaluse inimesi õigel ajal toetada ning neile ka sobivaid arenguvõimalusi pakkuda.

Tähtis märksõna on karjääriplaneerimine

SEB personali ja koolituse divisjoni direktor Margit Pugal ütleb, et pangaski on karjääri planeerimine väga oluline teema, millest räägitakse töötajatega alati arenguvestluste käigus.

“Me arutame läbi nii lühiajalise kui ka pikaajalise karjääriplaani. Juhi roll on näha töötaja huvi ja potentsiaali järgmiste sammude osas. Oluline on töötaja pidev ametialane areng,” kirjeldab ta SEB värbamisprotsessi. Pugali sõnul on oluline meeles pidada, et iga töötaja vastutab oma arengu eest ise – olles ise initsiatiivikas, on kindlasti võimalik leida erinevaid enesearengu võimalusi SEB-s. 

PricewaterhouseCoopers ASi (PwC) personalijuht Alice Ligi toob välja konsultatsiooniteenust pakkuva ettevõtte eripära öeldes, et PwC praktika on oma eksperte maast-madalast ise kasvatada. “Värbame neid üldjuhul ülikoolist, kuid on ka neid, kes teevad karjääripöörde, alustades meie juures oma professionaalse elu uut etappi. Olgu tegemist ärinõustamise, finantsauditi või juriidilise nõustamisega, reeglina on karjääritee meie ettevõttes väga selge.”

PwC-sse tulebki töötaja alguses nooremspetsialistiks ja saab kohe projektimeeskonna liikmeks. Selles rollis on ta umbes kaks-kolm aastat. Kogenumaks saades liigutakse järk-järgult kõrgemale ja enam vastutust nõudvale kohale. PwC’s on Ligi sõnul pikema staažiga töötajaid, neid kes ettevõttes olnud juba kümme ja rohkem aastat, päris palju. Ta lisab, et kel endal on huvi ja ambitsiooni liikuda, sel on ka võimalused.

Töötaja areng planeeritakse juba ametisse asudes

Margit Pugali sõnutsi saab SEB-s kõik alguse strateegilise tööjõu planeerimise protsessist. Lisaks toimub igal aastal talentide kaardistamine neljal erineval tasandil ning neile pakutakse erinevaid võimalusi enda arendamiseks. Nii leitakse ka võimalikud uued juhid võtmerollide täitmiseks.

Pugali sõnul toetatakse pangas töötaja organisatsioonisisest liikumist väga. “Soovime, et talendikad töötajad teostaksid ennast SEB-s, avastades ja kasutades selleks erinevaid karjäärivõimalusi. Meile on väga oluline, et töötajatele oleks loodud arenguvõimalused ning seegi, et juhid oleksid oma töötajate potentsiaalist ja soovidest teadlikud.”

Oluline on teada, et SEB-s ei pruugi arenguvõimalus tähendada ainult järgmist karjäärisammu horisontaalsel või vertikaalsel karjääriredelil, vaid sellisteks võimalusteks loetakse ka näiteks koolitusi, keeleõpet, erinevates initsiatiivides osalemist. Vahel piisabki ainult väikesest muudatusest igapäevatöös, kuid töötaja tunneb, et ta siiski areneb. Oma soovidest saab töötaja rääkida oma juhile ja kasutada on ka SEB karjäärinõustaja abi.

Ingrid Viinapuu rõhutab, et kõik saab alguse mõtteviisist. “Areng ja õppimine on Telias igati toetatud. Inimene peab ise saama ja suutma oma arengut pikemalt planeerida nii professionaalses kui ka isikliku arengu mõttes. Praeguses olukorras kasutame päris palju ka e-õppe mooduleid – seda näiteks tiimitöö, keeleõppe ja tehnoloogilise poole arendamiseks. Lisaks pakume ka erinevaid meetodeid enda karjääri ja elu mõtestamiseks.”

Viinapuu sõnul on Telial tööandjana põhimõtteliselt kaks lubadust oma töötajatele. Esimene on see, et Telias töötades on sinu tööl laiem mõju inimeste eludele – see tähendab, et kui ma teen oma tööd hästi, aitab see Eesti inimeste elu paremaks muuta. Ja teine on, et ettevõtte sees on võimalik areneda ja kasvada.

Näiteks on Telias tulemas arengunädal, kus räägitakse arengu mõistest üldisemalt, samuti sellest, millised on laiemalt tööoskused tulevikus ja vajalikud kompetentsid ettevõttes. Lähiaastate arengusuund vaadatakse juhiga koos üle kord aastas ja lepitakse kokku arengut toetavad tegevused – see aitab töötajail enda karjääri mõtestada ning vajadusel muudatusi teha.

Töövarjutamine aitab selgusele jõuda

Ingrid Viinapuu nendib, et enam polegi niivõrd tähtis, et inimesel oleks mingi kraad, olulisemad on kogemused-teadmised ja läbitud koolitused. Telias hinnatakse kogemusi ja koolitustel õpitut tihti rohkem kui kõrget kraadi.

Nii SEB-is kui Telias pakutakse nende töötajatele, kes vajavad või soovivad karjääris muudatusi teha, töövarjutamist. Viinapuu kinnitab, et töövarjutamine annab suurepärase võimaluse veenduda, kas ja milline üks või teine töö sisuliselt on ja see omakorda aitab endas selgusele jõuda ning uusi valikuid teha.

Margit Pugal ütleb, et ka SEB-s soodustatakse ettevõttesiseseks liikumiseks töövarjutamist. SEB on suur organisatsioon, kus on palju erinevaid valdkondi ja töötajaid ning töövarjutamine aitab arendada uusi olulisi kompetentse ning panka paremini tundma õppida. Ka töövarju võtmine on arendav kogemus, millega edendada koostööd ja ettevõttesisest võrgustikku, parandada oma juhendamise oskuseid ning jagada parimaid praktikaid.

Alice Ligi täiendab, et kuna PwC on rahvusvaheline ettevõte, siis on töötajatel võimalik ka välismaal kogemusi hankida. Sageli lähevadki inimesed paariks-kolmeks aastaks välismaale, hangivad kogemusi, tulevad siis koju tagasi, et kogetut edukalt Eesti ettevõttes rakendada. 

Kokkuvõtteks jääb kõlama, et ettevõtetele läheb oma töötajate karjäär vägagi korda. Seetõttu pakutakse ka mitmekülgsed arenemis- ja õppimisvõimalusi. Ja sageli polegi tähtis see, et ronid karjääriredeli tippu, vaid hoopis see, et sul on võimalik ettevõttes erinevates rollides ennast teostada, see omakorda hoiabki töötajaid rahulolevatena.

CVKeskus.ee on Eesti suurim tööportaal ja edukaim personaliotsingu ettevõte. Kõik uued tööpakkumised leiad siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.