Kuidas valida päikesepaneelile aku, mis võimaldab tipphindadega elektrit võrku müüa?

Sobiva aku väljavalimine sõltub sellest, kas päikesepargi eesmärgiks on eelkõige toodetud energia võrku müümine või ise pimedal ajal enda toodetud energiat tarbida. (c) Foto: Shutterstock
Sobiva aku väljavalimine sõltub sellest, kas päikesepargi eesmärgiks on eelkõige toodetud energia võrku müümine või ise pimedal ajal enda toodetud energiat tarbida.Foto: Shutterstock

Rohepöörde käigus toimunud päikeseparkide rajamine on kaasa toonud küllaltki ootmatu arengu: kuna paneelide paigaldamine on Eestis saanud sisse enneolematu hoo, langevad päikselistel päevadel elektri börsihinnad niivõrd madalaks, et päikesest toodetud elektri võrku müümisega pole võimalik eriti midagi teenida.

Lahenduseks on päikesepargile aku lisamine, mis päikselistel tundidel elektri endasse salvestab, et seda siis kas tipphinnaga tundidel võrku müüa või kodus pimedal ajal võrgust ostmise asemel kasutada.

Millele aku valimisel tähelepanu pöörata, aitab selgitada akudega päikeseparke vahendava ettevõtte Energiapada tehniline direktor Rait Lotamõis.

Salvestusvajaduse hindamine

Kui suure mahutavusega peaks aku olema, sõltub päikesepargi eesmärgist.

Kelle peamiseks eesmärgiks on elektri müük võimalikult kalli hinnaga tundidel, peaks arvestama, kui suures mahus ja kui mitu tundi päevas tema päikesepark võrku müüa võimaldab. Näiteks kui on paigaldatud 10kw võimsusega päikesepark ja päeval on kolm järjestikust tundi, mil elektri hind on null, siis peaks aku mahutama vähemalt 30 kilovatti, et nende tundide toodang tasuvamatele tundidele nihutada.

Siinjuures on oluline kasutada lisaks ka automaatikakontrollerit, mis tuvastaks automaatselt kõrge hinnaga tunnid ja suunab salvestatud energia just siis võrku müügiks. Ise päevast päeva näpuga järge ajada ja kogu aeg akut võrgumüügile käsitsi ümber lülitada pole praktikas mõistlik.

Kodutarbimine õhtul ja öösel

Eesmärgiks võib olla ka ise võimalikult odavat energiat tarbida, pimedal ajal ja kallitel tundidel oma toodetud elektrit kasutada.

Sellisel juhul peaks vaatama, milline on majapidamise keskmine tarbimine päikeseloojangust päikesetõusuni perioodil märtsist septembrini, mis on meil peamised päikeseenergia tootmiseks sobivad kuud. Elektritarbimist saab jälgida ka Elektrilevi portaalist. Lisaks reaalsele tarbimisele võib igaks juhuks juurde lisada ka teatud puhvri.

Omaette olukord on elektrit suure tootmine ning ka tarbimisepuhul. Seda tuleb ette eelkõige ettevõtete puhul, olgu tegu suurtalu või mõne teise tootva asutusega, kus on tegelikult olemas võimekus kogu toodetav elekter ära tarbida. Sellisel juhul on akupangal puhverdav eesmärk. Siis võiks akupank ära katta umbes kaks tundi tarbimist.

Kolme tüüpi akud

Omaette peatüki moodustab valikuprotsessis sobivaima akutüübi valik. 

Tihti läheb inimestel sel teemal rääkides esimese asjana mõte autoakudele või niinimetatud vabaaja akudele, mille tehnoloogia põhineb pliil. Päikesepargi vaatenurgast on see aga halb mõte, sest kuigi pliiaku soetushind võib olla madal, tuleb lõppkokkuvõttes nendega salvestatud kilovattunni hind kolm-neli korda kallim kui alternatiivsete tehnoloogiate puhul.

Põhjus peitub pliiakude madalas kasuteguris ning väikeses tsüklite arvus. Aku tsüklite arv tähendab seda, kui mitu korda on tema eluea jooksul võimalik aku maksimaalselt täis laadida ja seejärel kogu energia lõpuni ära kasutada. Pliiakudel on tsüklite arv 300-500 juures.

Kaks teist levinumat akutüüpi põhinevad liitiumil. Esiteks, tihti näiteks elektriautodelt või jalgratastel kasutatavad erinevad liitiumioonakud. Kuid ka need pole küllaltki kõrge tuleohu tõttu koduseks kasutamiseks eriti head. Seetõttu vajavad nad väga kvaliteetset akuhaldussüsteemi ning hoolivat kohtlemist. Kui nende akude puhul juba õnnetus juhtub, siis neist tekkivat tulekahju pole sisuliselt võimalik kustutada. Tsükleid mahub sellise aku eluikka vähemalt 2000.

Kodukasutajatele on kõige mõistlikum liitumraudfosfaatakud. Oma kaalult ja mahul on nad suuremad ja seetõttu sõidukitesse hästi ei mahu, kuid hoones energiakogumiseks on need hästi sobivad ja turvalised, kuna tuleoht nende puhul sisuliselt puudub. Lisaks on sellel akul ka tsüklite arv märksa kõrgem, olenevalt tootjast kuni 6000 laadimiskorda.

Arenduses on ka uusi, veelgi ohutumaid ja pikema elueaga akutehnoloogiaid, kuid nende kasutussejõudmine võtab veel aega.

Mida võimaldab inverter?

Kui aku lisada juba olemasolevale päikesepargile, siis peab kontrollima, kas seadme inverter ehk süda juba toetab akusid. Juhul kui toetab, siis järgmisena tuleks välja selgitada, kas toetatud on ükskõik millise tootja akud või saab selle külge ühendada vaid teatud kindlat marki seadmeid. Välja peaks selgitama ka selle, kuidas inverter võimaldab akut üldse kasutada. Kas ta lubab elektrit tarbida vaid öösiti elektrit, on see mõeldud vaid voolukatkestuste jaoks või ka näiteks võrku müümiseks?

Vajadusel, kui see peaks majanduslikult mõttekamaks osutuma, on võimalik muidugi ka inverter välja vahetada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.