Deklareerimine on alanud: kuidas käituda investeeringutega ja kuidas pangast info kätte saada?

Foto: Pixabay

Eeltäidetud tuludeklaratsiooni Maksu- ja tolliametisse (EMTA) teele saatmine on eraisikule lihtne – kontrolli vaid numbrid üle ning kliki vajalikele aknakestele. Kui eraisikuna on tegeletud ka investeerimisega, tuleb vaeva näha pisut enam kui paari hiirekliki jagu.

Usalda, aga kontrolli

LHV panga maakelrtegevuse juht Sander Pikkel suunab, et alustuseks peab investor otsustama, kumba investeerimistulude maksustamise süsteemi ta kasutada soovib. Kas tavasüsteemi, mille järgi tuleb deklareerida kõik kasumiga lõppenud väärtpaberite müügitehingud või investeerimiskonto süsteemi, mille järgi tuleb deklareerida ainult kontol tehtud rahalised sisse- ja väljamaksed.

Ükskõik, kumb süsteem valida, kõiki investeeringuid puudutavate kontode liikumisi ei pruugi kõik IT-süstemid ise maksuametile edastada, seetõttu peab iga investor valvas olema ja kontrollima, kas eraisikuna tehtud investeeringutelt saadud tulu ikka on maksuametil olemas.

Kuidas andmed pangast kätte saada?

Pikkeli sõnul on LHV internetipangas kõik investeeringuid puudutavad aruanded kliendile kättesaadavad jaotises „Varad ja kohustused“. Sealt leiab õiges formaadis maksuaruande tavasüsteemis investeerimise jaoks, mis tuleb käsitsi tuludeklaratsiooni ümber kirjutada. Ja ka investeerimiskonto aruande, mille saab pärast üle vaatamist paari hiireklikiga tuludeklaratsiooni kanda.
Investeerimiskonto süsteemi kasutades tuleb kindlasti e-maksuameti tuludeklaratsioonis ka andmed vastu võtta, et need deklaratsioonile kanda.

“LHV Pank ei edasta Maksuametile automaatselt investeerimistulude kohta andmeid. Küll aga jõuavad andmed Balti börsidel tehtud tehingute kohta Maksuametisse läbi Balti keskdepositooriumi (Nasdaq CSD),” täpsustab Pikkel.

Maksustatav kasum võib mõjutada tulumaksuvaba miinimumi

Tehingute tegemine investeerimiskonto süsteemi kasutades ei mõjuta maksuvaba tulu suurust seni, kuni investeerimiskonto tehingutelt ei teki maksukohustust. Kui investeerimiskontolt võetakse kasum välja ja tekib maksukohustus, arvestatakse kasum maksustatava aastatulu hulka ja see mõjutab ka inimese maksuvaba tulu suurust.

Investoritele vajalik info on seegi, et EMTA sõnul on maksustatud tulu hulgas tänavu ka 7%-ga maksustatud dividendid. Seda juhul, kui dividendimaksjast Eesti äriühingule kohandus soodusmaksumäär (14%), sest sel juhul tuli füüsilsiele isikule makstavatelt didvidendidelt 7% tulumaksu kinni pidada.

Investeerimistulude maksustamise kohta saab täpsemalt lugeda siit.

LHV blogi, kus räägitakse majandusest ja investeerimisest panga pilgu läbi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.