Teadliku investori võimalus: mis on aktsiate juures lock-up aeg ja miks sellest teadma peaks?

Foto: Xinhua/Wang Ying/Scanpix

Selleks, et edukalt investeerida iduettevõtetesse, tasub teada mõningaid investeerimisalaseid termineid. Üks vähem tuntud termin startup-maastikul on lock-up aeg, mille õigesti kasutamine võib tuua suure võidu, kuid mis on täis ka olulisi riske.

Lock-up aega õigesti kasutades avaneb investoril potentsiaalne võimalus osta ettevõtte osakuid madalama hinnaga, kui need tegelikult väärt on. Kui ettevõte korraldab IPO ehk aktsiate esmase pakkumise, ostavad IPOl osalejad aktsiaid ettevõtte poolt kindlaks määratud hinna eest. Kui aga tegu on tuntud startupiga, ei pruugi IPOl määratud hind olls kooskõlas ettevõtte reaalse väärtusega ning investorid maksavad kõvasti kõrgemat hinda firma reaalsest väärtusest.

Suurinvestoritel või firma töötajatel on aga IPOl osalemine veelgi keerulisem. Tihtipeale on lepingusse kirjutatud, et nad ei tohi oma ostetud aktsiaid või optsioone kohe pärast firma börsile minekut maha müüa. Sellise piirangu nimi ongi lock-up aeg. Üldiselt kestab lock-up 90 kuni 180 päeva pärast börsile minemist. Kui see ajaperiood möödub, võivad investorid oma osakud turuhinnaga maha müüa.

Lock-up aega kasutades soovitakse vältida firma aktsiahinna liiga järsku langust. Kui suured investorid võiksid oma IPOlt ostetud aktsiad börsil kohe maha müüa, tekiks pakkumise üleküllus ning aktsia hind langeks ja firma muutuks liiga likviidseks. Selle vältimiseks lukustataksegi suur osa aktsiaid.

See loob ka potentsiaalse olukorra, kus aktsia hind võib selle perioodi lõppedes kukkuda. Näiteks Facebooki ühe aktsia väärtus oli 2012. aastal börsile tulles 38 USA dollarit. Mõne kuu möödudes, kui lock-up perioodid lõppesid erinevate suurinvestorite jaoks, kukkus hind 18 dollarile. Heade majandustulemuste toel on nüüdseks aktsia hind aga taas kõrgele tõusnud. Siinkohal on oluline tähele panna, et aastal 2012 ei oleks suutnud keegi täpselt ennustada, kus maal aktsia hind tänaseks on, seega oli toona madala hinnaga osakute ostmine vägagi riskantne.

Samamoodi nagu Facebook ei olnud populaarne investorite seas aastal 2012, pole seda täna Uber. 6. november 2019 on päev, mil Uberi suurinvestorite jaoks lõpeb lock-up periood. Nagu ka Facebook, tuli Uber börsile äärmiselt kõrge hinnaga. Praeguseks on hind langenud 25% ning suure tõenäosusega langeb veel pärast 6. novembrit. See tekitab panustajatel võimaluse soetada aktsiaid praegusest märksa madalama hinnaga. Seejuures on aga oluline mõista, et ajalugu ei pruugi ennast korrata ja on võimalik, et Uberi aktsia enam kõrgustesse ei roni. Seega, nagu alati: aktsiad on volatiilsed ja nende ostmine võib olla riskantne, seega kaalu otsus enne ostu korralikult läbi.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.