15 aastat pensionifondide esirinnas: fondijuht avaldab, mis on eduka investeerimise valem

Luminori pensionifondide fondijuht Vahur Madisson.Foto: Luminor

Septembris 15. sünnipäeva tähistanud Luminori pensionifondid on sünnist alates näidanud II ja III samba pensionifondide võrreldavates kategooriates häid tulemusi. Mis on Luminori pensionifondide edu saladus ning kuidas käiakse ajaga kaasas, räägib Luminori pensionifondide fondijuht Vahur Madisson.

Pikk tootlus näitab, mis puust pensionifond tehtud on

Tänaseks pensionifondide kõrgliigasse kuuluvad Luminori (varem Nordea) pensionifondide pikaajalised tootlusnumbrid räägivad enda eest. Et pensioniks kogumine võiks olla järjepidev ning suunatud tuleviku jaoks säästmisele, on pikaajaline tootlus iga pensionifondi puhul kvaliteedinäitaja – just nii joonistub investori jaoks kõige selgemini välja, kuidas konkreetne fond majandustsükli erinevatele etappidele, sealhulgas sellega kaasnevatele langustele vastu paneb.

Ehkki tänaseks hoiavad Luminori pensionifondid tootluste edetabelites kõrgeid kohti, tuli päris alguses rinda pista ootamatute väljakutsetega: nimelt langes fondide asutamise kuupäev juhuse tahtel kokku päevaga, mil Lehman Brothers ametliku pankroti välja kuulutas. “See oli tõepoolest erakordne  päev, kuna, nagu hiljem teada saadi, vallandas see sündmus üleilmse finantskriisi,” meenutas Madisson.

Sellegipoolest olid fondiinvesteeringute eest vastutavad inimesed piisavalt kogenud ja säilitasid keerulises olukorras külma närvi, vältides liigsete riskide võtmist – see omakorda võimaldas vältida ka suuremaid langusi. “2008. aasta IV kvartal suudeti võtta suhteliselt rahulikult ning aasta lõpuks olid fondid täis investeeritud. Kuigi mahud polnud kuigi suured, sest fondide asutamine oli teistega  võrreldes hilisem, saadi majandusolusid arvestades siiski suurepäraselt hakkama.”

Luminor A pensionifond kuulub kindlasti pensionifondide kõrgliigasse. Allikas: Luminor

Pensionifondid, mis on loodud vastavalt investori vajadustele

Kuivõrd algusaastatel oli võimalik pakkuda vaid konservatiivsemaid, kuni 25% ja kuni 50% aktsiatest koosnevaid pensionifonde, loodi aastate möödudes sobiv fond (Luminor A+) ka riskialtimatele investoritele, mis koosnes juba 75% ulatuses aktsiatest.

“Pärast 2019. aasta pensionireformi sai võimalikuks hakata pakkuma ka 100% aktsiafonde, mistap muutus Luminor A+ sobivaks valikuks nendele klientidele, kes soovisid ennekõike investeerida kõrge riskiga aktsiafondidesse,” rääkis Madisson. See valik on pensionikogujate jaoks end kindlasti õigustanud: tänase seisuga mängivad Luminori pensionifondid 15 aasta tootluse vaates kõrgliigas.

Et selle ajaperioodi sisse on mahtunud nii tõuse kui langusi, kinnitab Madisson, et ka pensionifondid ei liigu alati sirgjooneliselt ainult ülespoole. “Kindlasti on pensionifondide käekäiku mõjutanud ülemaailmsed kui ka euroala puudutanud kriisid nagu globaalne finantskriis 2008. aastal, euro võlakriis 2011. aastal, kui olid probleemid Kreeka maksevõimega, mis omakorda muutus seejärel euroala majandusnõrkuseks. Samuti viis 2015. aastal Ameerika Ühendriikides toimunud majanduse seisak aktsiaturge allapoole ja mõjutas omakorda ka pensionifondide käekäiku,” tõi ta erinevaid näiteid.

Luminori A100 pensionifond hoiab pika tootluse vaates kõrget esikohta. Allikas: Luminor

Kindlasti on viimasel ajal olnud väljakutseks ka koroonapandeemiaga kaasnevate järellainetuste ohjeldamine, kuid samal ajal ei saa unustada majandusele omast tsüklilisust ehk tõusude ja languste vaheldumist. “Keskmiselt on iga 5 aasta tagant toimunud maailmamajanduses tagasilöök, mis ka pensionifondide tootlusi raputas, kuid igast sellisest madalseisust on tuldud välja keskmiselt umbes kahe aastaga ja liigutud jälle kõrgemale,” rääkis Madisson. Just oskuslik kriisidest väljumine ja seejuures hea tervise säilitamine ongi üks Luminori pensionifondide tugevustest.

Mis on eduka pensionifondi valem?

Sellegipoolest pole aktsiafondide edu jätnud tähelepanuta maailmas toimuvaid trende ja muutusi – et järjest enam soovib investor paigutada vara oma tõekspidamiste ja väärtushinnangute põhjal, liitusid Luminori pensionifondidega 2021. aastal jätkusuutlikud pensioni indeksfondid, mis investeerivad keskkonna-, sotsiaal- ja juhtimisalaste nõuete rakendamise eest vastutuse võtnud ettevõtetesse ning on investorite poolt soojalt vastu võetud.

Madissoni sõnul on Luminor alati vältinud oma oskuste ülehindamist, mistap investeeritakse peaasjalikult just valdkondadesse, mida kõige paremini tuntakse. “Ilmselt on enda liistude juurde jäämine toonud ka tootluste näol vajaliku edu,” mõtiskles ta.

Ent millised komponendid veel Luminori pensionifondide edu valemisse kuuluvad? “Kui vaadata perioode, mil edu saavutatud on, võiks öelda, et just lihtsuses peitub võlu – oleme vältinud keeruliste finantsinvesteeringute tegemist, võtnud asjakohaseid aktsiariske, mis oleksid fondile jõukohased. Samuti peaksid võlakirjainvesteeringud hajutama aktsiainvesteeringuid, mitte lisama täiendavat riski. Seega usun, et riskide hajutamine on alati olnud Luminori fondide üks nurgakivi, kuna seda on alati väga oluliseks peetud.”

Et pensionifondidel on endiselt soov investeerida põhitootluse saamiseks globaalsetele turgudele, ei ole seejuures ära unustatud ka Eesti ja teiste Balti riikide majandust ning sinna paigutatud investeeringuid. “Pöörame tulevikus ilmselt veelgi rohkem tähelepanu kohalikele investeeringutele, samuti on üht-teist plaanis ka kolmanda samba fondidega,” kergitas fondijuht saladuseloori.

Investeeringud pensionifondi võivad osakuomanikule tuua nii kasumit kui kahjumit ning pensionifondi investeeritud rahasumma väärtuse säilimine ja kasv ei ole garanteeritud. Tutvu pensionifondi põhiteabe dokumentide ja prospektiga. Vajadusel küsi nõu asjatundjalt. Pensionifondide eelmiste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet pensionifondi järgmiste perioodide tootluse kohta. Pensionifonde valitseb Luminor Pensions Estonia AS.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.