Fondijuht: maailmaturul toimuv leevendab pingeid ka pensionifondide vaates

Luminori pensionifondide fondijuht Vahur Madisson.Foto: Luminor

Pärast pikalt kestnud madalseisu paistab pensionifondide jaoks taaskord päike – ehkki augustis võis tunnistajaks olla väikesele tagasilöögile, on käesolev aasta olnud fondiinvestoritele igati positiivne. Luminori pensionifondide fondijuht Vahur Madisson kinnitab, et kui uusi takistusi teele ei tule, leevendab see pingeid ka pensionifondide vaates.

Pensionifondidel läheb üldiselt hästi

Aasta algusest saadik on pensionifondid näidanud häid tulemusi: kui EPI üldindeks on ligi 8% tõusnud, siis konservatiivsete fondide indeks kõigub 2–3% tõusu vahel. “Pärast keerukat 2022. aastat on toimunud oodatud  taastumine – eriti positiivne oli käesoleva aasta juulikuu,” kommenteeris Madisson.

Ehkki augustis toimus turgudel väike tagasilöök, võib fondijuhi sõnul ennustada, et sügis uusi suuremaid negatiivseid üllatusi ei too ning tõenäosus, et kalendriaasta läbitakse positiivsete tootlusnumbritega, on  suur.

Kuna turgude peamiseks liikuma panevaks jõuks on maailmamajanduse väljavaated, on need käesoleval aastal üllatuslikult tugevad olnud. „Kuna inflatsioon on olnud kõrge ning keskpangad on sellega võitlemiseks intressimäärasid ulatuslikult tõstnud, siis sellega kohanemine on olnud väga hea näiteks Ühendriikides, kus ettevõtete majandustulemused on paranenud, tööturul läheb hästi ning inflatsioon on aeglustunud,” märkis Madisson.

Olukord pole aga kiita näiteks Euroopas ja Hiinas, kus on viimasel ajal näha  nõrkust. “Kinnisvarasektori nõrkuse tõttu on Hiina majanduskasv pidurdunud ning seetõttu aeglustanud  nõudlust Euroopa toodete järele, sest suure osa Euroopa ekspordist moodustab Aasia suund. Need arengud on vastukaaluks Ühendriikide suhtelisele tugevusele,” sõnas ta.

Ka võlakirjad ei näita nõrkuse märke

Õnneks on inflatsioon tõepoolest aeglustumas ning keskpangad turgude ootustes on intresside tõstmist lõpetamas – see annab lootust positiivseteks väljavaadeteks ka võlakirjainvestoritele. “Kui aktsiaturgudel läheb hetkel suhteliselt  hästi, siis ka 2022. aastal viimase 25 aasta kehvemat tootlust näidanud võlakirjaturud on samuti stabiliseerumas  ning jõudnud investorite jaoks suhteliselt atraktiivsete tulumäärade  tasemele,” kommenteeris Madisson. Nii näeb hetkel euroala võlakirjaturgudel pikemates tähtaegades keskmiselt ligi 4% tulumäära. 

Kuna väljavaated on suhteliselt positiivsed, ei tõtta Luminori fondijuhid pensionifondides suuremaid taktikalisi muudatusi ellu viima. “Aktsiate osakaal kujuneb igas fondis vastavalt pikaajalisele investeerimispoliitikale. Kui praegune olukord peaks drastiliselt muutuma, siis kindlasti reageerivad sellele ka pensionifondid, kuid praegu ei näe olulisi põhjuseid investeerimisstrateegiat muuta.”

Eesootav sügis ei tohiks turgude vaates suuri vapustusi juurde tuua. “Kuigi sügis on sesoonses vaates teistest kvartalitest heitlikum periood, siis midagi väga pessimistlikku turgude mõttes siiski oodata ei ole,” kinnitas fondijuht.

Suurim risk on kõrgete intressimäärade mõju kohalejõudmine majandustesse, mis võiks tuua keerulisemaid perioode.  “Kui turgudel on suuremates rahapoliitilistes otsustes keskpankadega  ühtne arusaam, siis suuremaid raputusi ilmselt ei juhtu. Lihtsamalt öeldes: kui asjad on maailmamajanduses korras, siis aktsiaindeksitel on tendents tõusta ,” ütles Vahur Madisson.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.