Laenuturg on elavnenud, kinnisvaraturg mitte. Ekspert: sellist olukorda pole varem olnud

Luminori Baltikumi eraisikutepanganduse juht Tanel RebaneFoto: Luminor

Kui reeglina käivad laenu- ja kinnisvaraturg käsikäes ning ühe elavnedes võib märgata aktiivsuse tõusu ka teises, siis Luminori Baltikumi eraisikutepanganduse juhi Tanel Rebase sõnul elavad laenu- ja kinnisvaraturg hetkel täiesti erinevat elu. Miks see nii on ning mida see koduostjate jaoks tähendab?

Trendil on põhjus

Tanel Rebane kinnitab, et olukorda, kus laenuturul on aktiivsus suurem kui kinnisvaraturul, pole varem Eestis esinenud ning on seetõttu võrdlemisi erandlik. Siiski on selle uue trendi taga üks konkreetne põhjus, mis muutuse esile kutsus.

“Kinnisvaraturul püsib olukord praegu üsna stabiilne ning aktiivsus on varasemaga võrreldes madalam. Küll aga üllatas näiteks aprill väga tugeva tulemusega kodulaenuturul – selle muutuse taga on kodulaenude refinantseerimine, mis on muutunud eestlaste seas väga populaarseks,” sõnas ekspert.

Kuivõrd refinantseerimise vastu tõusnud huvi on muuhulgas ärgitanud näiteks meediakajastus, aga ka Eesti Panga ettepanekud, on Rebase sõnul igati arusaadav, miks inimesed refinantseerimise vastu järjest suuremat huvi tunnevad. “Intressimarginaali üle arutatakse järjest enam nii erinevates sotsiaalmeedia gruppides kui ka sõprade ja tuttavate seltsis. See on elavdanud huvi ka pakkumiste vastu, kuna inimesed küsivad madalamat intressimarginaali nii kodupangast kui ka konkurentidelt,” selgitas Rebane.

Trend on eksperdi sõnul tekitanud soodsa olukorra, kus tihenenud konkurents erinevate pankade vahel võimaldab intressimarginaali märkimisväärselt allapoole langetada. “Laenuportfell on hakanud liikuma ega seisa enam paigal. Seega pole pankade vahel suur konkurents enam ainult uue kinnisvara soetamise, vaid ka refinantseerimise puhul,” lisas ekspert.

Ent kes võiksid refinantseerimist taotleda? Tanel Rebase sõnul sõltub see nii laenujäägist, laenuperioodist kui ka olemasolevast laenuintressist. “Kui inimesel on 30-aastasest laenust jäänud teenindada 10 aastat, laenujääk on 60 000 eurot ning intressimarginaal on 1,9%, siis sellisel juhul ei pruugi refinantseerimine end ära tasuda,” tõi ekspert näite.

Küll aga võiks refinantseerimist kaaluda olukorras, kus 1,9% intressimarginaaliga laenu on tasutud vaid paar aastat. “Iga inimese puhul on olukord veidi erinev, ent paljudel juhtudel on refinantseerimise abil võimalik kokku hoida igal kuul ühe toidukorvi suurune rahasumma.”

Suvel kinnisvaraturg ei elavne

Alanud suvi ei tõota Rebase sõnul kinnisvaraturgu kuigi palju elavdada. Kuivõrd suvilatest ja maamajadest on kõrge kinnisvarahinna tõttu saanud luksuskaup, pole oodata tehingute arvu kasvu ka selles segmendis.

“Kuna suvi on puhkuste kõrghooaeg, valitseb kinnisvaraturul tõenäoliselt sel aastal vaikelu. Samuti on tehinguni jõudmise aeg järelturul veidi paindlikum,” ütles Rebane. Loodetud leevendust ei paista veel turule pakkuvat ka langustrendis euribor. “Kuna euribor langeb oodatust aeglasemas tempos, pole oodata, et see suvisel perioodil ostuhuvilisi aktiveeriks,” lisas ekspert.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.