Pank annab nõu: mida teha, kui kaotasid töö, kuid kodulaen vajab maksmist?

Eksperdi sõnul võiks igaüks mõelda keerulistel aegadel sellele, mis juhtub mõne ootamatu sündmuse, sealhulgas töökaotuse korral.Foto: Shuttestock

Töökaotus võib tabada väga ootamatult ning praeguses majandusolukorras seistakse selle potentsiaalse ohuga silmitsi rohkem kui varem. Mis kaitseb inimest olukorra eest, kus kodulaenu teenindamine muutub keeruliseks, räägib Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane.

Eestlased on kohusetundlikud laenajad

Tanel Rebase sõnul on rõõmustav, et töökaotuse või mõne muu mõjuva põhjuse tõttu panka pöörduvate inimeste arv pole viimasel ajal kasvanud. “Eestlased on väga tublid ja kohusetundlikud laenajad – kui olukord läheb raskeks, on kodulaen enamasti viimane asi, mis maksmata jäetakse. Seega otsitakse pigem teisi võimalusi kulude kärpimiseks, sest kodu on inimestele armas,” märkis ta.

Siiski võib elus teinekord tulla ette olukordi, kus laenu teenindamine võib ajutiselt muutuda raskendatuks – seda väga erinevatel põhjustel, olgu selleks koondamine või mõni suure mõjuga õnnetus. Seejuures juhib Rebane tähelepanu, et ootamatus olukorras ei ole inimene oma mures üksi.

“Ka pangale on oluline, et inimene oma kodust ilma ei jääks. Seetõttu julgustaksin raskes olukorras pangaga konsulteerima, kuna võimalusi, kuidas end ootamatuste eest kaitsta, on erinevaid. Näiteks saab raskuste korral mõelda näiteks ajutise maksepuhkuse taotlemise peale,” kirjeldas Rebane.

Maksepuhkus on mõeldud vaid mõjuva põhjuse puhul

Tanel Rebane rõhutab, et maksepuhkust saab taotleda vaid mõjuva põhjuse olemasolul – samuti tasub meeles pidada, et seda on võimalik taotleda kuni 12 kuuks ning vaid laenu põhiosale. Seejuures ei anta maksepuhkust olukordades, kus inimesel tegelikult on võimalik laenu teenindada, kuid ta ei soovi ühel või teisel põhjusel seda ajutisel teha.

“Panga poole on maksepuhkuse taotlusega pöördutud ka juhtudel, kui laenusaajad soovivad reisile minna ja laenu teenindamise arvelt raha kokku hoida. Eesseisev reis pole kindlasti mõjuv põhjus, miks maksepuhkust taotleda,” lisas ta.

Laenumaksekindlustus tagab turvatunde

Kuid maksepuhkus pole ainus viis, kuidas laenukoormat ajutiselt kergendada – võimalusi, kuidas end elus toimuvate ootamatuste eest kaitsta, on Rebase sõnul teisigi. Eeskätt toob ekspert välja kindlustuskaitse olulisuse: laenumaksekindlustus aidata katta kodulaenu kui ka väikelaenu maksed ootamatu töökaotuse, raske haiguse või lapse pikaajalise haigestumise korral.

“Kuna ajad on keerulised ning olukord tööturul suurema riskiga kui varem, on Luminori klientide puhul näha, et inimesed kasutavad laenumaksekindlustust rohkem kui varem. Et töötute arv kasvab ning koondamisi tuleb osades ettevõtetes ette, otsivad inimesed võimalusi, kuidas end selliste olukordade eest kaitsta,” sõnas ta.

Eksperdi sõnul võiks igaüks mõelda keerulistel aegadel sellele, mis juhtub mõne ootamatu sündmuse, sealhulgas töökaotuse korral. Seejuures on oluline roll ka sotsiaalsetel garantiidel ja kogutud säästudel.

“Kindlasti võiks igal laenu teenindajal olla teatud rahapuhver, millega katta vajaduse tekkimise korral 2–3 järgmist laenumakset. Puhvrid on saanud sellistes majandusoludes järjest olulisemaks ning seetõttu soovitan igal inimesel läbi mõelda, kuidas tagada vajalik turvatunne,” ütles Tanel Rebane.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.