Ekspert selgitab: Kuidas ikkagi poekotti õigesti pakkida?

Foto: Scapnix/TASS/Sergei Malgavko.

Tõenäoliselt oled isegi puutunud kokku aruteluga selle üle, kuhu peaks poekotis asetama piima või millised kaubad tuleks kindlasti kõige peale jätta. Poekoti pakkimine on paljude inimeste jaoks omaette kunst, milles meistriks saamine ei käi üleöö.

Meistriklassile kõige lähemale tulevad e-Selveri töötajad, kelle ülesandeks on pakkida klientide tellitud kaubad sedasi, et need ka pika teekonna jooksul võimalikult hästi püsiksid ja head omadused säilitaksid. Selveri kommunikatsioonijuht Rivo Veski avab e-Selveri pakkimise tagamaid ja jagab nippe selle kohta, kuidas oma poekotti nagu professionaal pakkida.

Korralikult pakitud poekoti aluseks on kaupade kaal ja kuju

Hästi pakitud poekoti aluseks on põhimõte, et rasked asjad lähevad kergete alla. “Koti põhja lähevad kõige suuremad ja raskemad asjad ning peale juba kergemad ja õrnemad kaubad, nagu näiteks puu- ja köögiviljad, muna, sai-leib,” sõnas Veski.

Peale kaalu tasuks alati jälgida ka kotti asetatud kaupade kuju, et olemasolevat ruumi võimalikult efektiivselt ära kasutada.

“Koti hea mahutavuse tagab ka see, kui vaadata ka toodete kuju. Ei ole mõtet panna ümaraid ja kandilisi asju ühte kotti, vaid pigem võiks need eraldi pakkida. Näiteks tetrapakid ühte kotti ja purgid teise. Kui kogu ostukorv mahub ühte kotti, tasub asjad kuju järgi eri koti poolde jagada – kandilised ja nurklikud ühte, ümarad teise serva,” selgitas ta.

SelveEkspressi kasutades saab poekoti juba kärus valmis pakkida.Foto: Jürg Samel.

Kaupu kotti ladudes tuleks alati asetada esemed püstiselt, mitte külili, kuna sedasi on pakendid üldiselt vastupidavamad. “Kui kotti tõsta, siis hakkavad küljed pakenditele survet osutama, mistõttu peaksid pakendid alati püstiselt olema,” selgitas Veski.

Kindlasti tasub jälgida, et teravate servadega kaubad – juustu-, viineri- ja singipakendid – ei jääks koti külgedele, vaid keskele või kõige peale. “Teravate servadega pakendid võivad koti külje lihtsalt katki lõigata. On juhtunud selliseid olukordi, kus inimesel laguneb parklas autosse kõndides või juba kaupluse fuajees poekott täiesti laiali või pudenevad väiksemad tooted poole tee peal sisse lõigatud august välja.”

Kuidas vältida piimakoti lekkimist?

Alati tasub jälgida, et poekotti paigutatud kaubad üksteist mingil moel ohustada ei saa. See tähendab, et näiteks kodukeemia tooted või muud kaubad, millel on oht teisi kotis olevaid asju tugevalt rikkuda (näiteks lekkides), oleksid eraldi kotis või pakitud sedasi, et need lekkides teisi esemeid ei kahjustaks.

“Sellised kaubad on näiteks kodukeemia või pesuvahendid, mida pakivad inimesed tihtipeale juba tavakaupluses eraldi, rääkimata siis e-Selveri töötajatest,” rääkis ta.

Lekete ja teiste kaupade määrimise koha pealt on kõige levinumaks murelapseks piima kilepakendid. Vahel lihtsalt juhtub, et letist kaasa haaratud pakend ei anna oma vigasest seisukorrast teada enne kui on poekotti asetatud. Sel põhjusel pakivad osa kliente piimapakendid poekoti põhja, et lekkimise korral need teisi kaupu määrima ei hakkaks.

Õrnemad tooted tasuks jätta poekotis teiste kaupade peale. Sellised kaubad on näiteks jäätised ja kohukesed, aga ka kilepakendis piim.Foto: Jürg Samel.

“Piima puhul on nii, et tetrapakk – kuna tegu on raske esemega – läheb püstises asendis poekoti põhja. Kilepiim läheb aga poekoti peale. Piim on alati üks viimaseid asju, mis kotti asetatakse ning jällegi tuleks jälgida, et piimapaki vastu ei läheks ühegi teise pakendi terav nurk, mis piimakotti lõigata võib.”

Loomulikult on alati olemas oht, et piimakott võib lekkida, kuid seetõttu tasub enne piima poekorvi asetamist teha silmade ja kätega kindlaks, et pakend on tervik. “Reeglina saab ikkagi kontrollides aru, kas piimapakk lekib või mitte. Muidugi võib selle piimapaki ka poekoti põhja asetada, kui ostad näiteks lehtsalatid ja saia või muid kerge kaaluga kaupu, mis kilepakendile liigset raskust peale ei pane.”

Millist kotti eelistada?

Pakkimise koha pealt on Veski sõnul kõige kindlam kasutada paberkotti. “Kilekott mahutab küll rohkem, kuid e-Selveri kogemusele toetudes on just paberkotti pakitud kaupadega esinenud vähem pretensioone seoses toodete ja pakendite kvaliteediga,” sõnas kommunikatsioonijuht.

Lõppude lõpuks loeb siiski kõige rohkem see, kuidas inimene oma poekoti pakib. Kuigi e-Selveris jälgitakse pakkimisel üldiselt eeltoodud põhimõtteid, erineb iga inimese poekott teatud määral ning kindlaid raudreegleid keegi ühelegi poeskäijale ette seada ei saa.

Kile- ja paberkoti teemal tasub kindlasti viia end kurssi ka mõlema materjali mõjust keskkonnale, mille kohta saad lähemalt lugeda siit!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.