Selveri blogi

Selver avaldab: milliseid koolikaupasid juulis-augustis tegelikult kõige rohkem ostetakse?

Töö algkoolis. Pilt on illustratiivne.Foto: Pärnu Postimees /Scanpix

Esimene september on ukse taga ja paljude laste jaoks tähendab see koolitee algust. Veelgi enam on neid, kelle jaoks tee juba tuttav on, kuid kes siiski uue kooliaasta algust pikisilmi ootavad (või ei oota).

Kaupmeeste jaoks on esimene september ja sellele eelnev ning järgnev periood mõistagi tavapärasest olulisem. Kuid millised koolikaubad läbi aastate enim müügiks lähevad?

Koolikaupade müük kogub tuure juba juulikuus

Selveri äriarvestuse juhi Kristjan Andersoni sõnul algab koolikaupade hooaeg kaupmeeste jaoks tegelikult mitte isegi augustis, vaid juba juulikuus. “Kaupmeestel on juuli teises pooles juba kindlasti koolikaubad väljas, augustikuud keegi üldjuhul ootama ei jää”, ütles ta. Põhjuseks on Andersoni sõnul asjaolu, et lapsevanemad ja koolilapsed tahavad juba varakult poes niiöelda maad kuulamas käia ja vahel ka esimesed ostud veel enne suve viimaseid nädalaid ära teha.

Populaarsemate kaupade edetabelis võtavad enda alla esikoha läbimüüginumbritega selgelt pliiatsid, pastakad, värvid ja kilekaaned, mida mõistagi korraga suuremates kogustes ostetakse. “Möödunud aasta koolikaupade läbimüügi eskümnes leiab kuuelt kohalt mingil moel värvipliiatsid või pastakad,” ütles Anderson ja lisas, et esikümnesse mahuvadki veel kilekaaned ja guaššvärvid.

Kuid pliiatseid ja kilekaasi ostetakse enamasti hulgi, mistõttu ei anna tükiarvestuse statistika vähemalt kaupmehe jaoks päris selgelt ülevaadet kõige tulusamatest kaupades. Ainult rahalises võtmes rääkides on Andersoni sõnul parimad müügiartiklid lisaks pliiatsitele-pastakatele ja guaššidele veel ka päevikud ning kõiksugu kooliraamatute ümbrispaberid.

“Lisaks sellele on veel asju, mida ei ole vaja iga aasta välja vahetada, nagu näiteks koolikotid,” rääkis ta.

Õpetajatele viiakse lilli ja lastele ostetakse head-paremat

Kuigi kaupmehed hakkavad koolikaupu välja panema juba juulikuu teises pooles, jääb suurim läbimüük siiski augustikuu teise poolde ning septembrikuu esimesse nädalasse. Andersoni sõnul on levinud trend, et enne ametlikku koolialgust ostetakse ära üldisemad kaubad, näiteks pliiatsid ja pastakad, kuid näiteks raamatupaberite ja vihikute ostmiseks oodatakse ära kooli algus, et õpetajatelt täpsemaid soovitusi saada.

Lisaks kõiksugu koolikaupadele on Selveri jaoks esimene september ka üks aasta suurima kookide ja tortide läbimüügiga päevi. “Suureneb selgelt ka lillede ostmine, mis näitab, et esimesel koolipäeval õpetajale lillede viimine pole veel kuhugi kadunud,” sõnas Anderson. Maiustuste osas saab Selveri näitel välja tuua veel jäätise, mille läbimüük septembri esimestel päevadel selgelt tõuseb, eriti kui parajasti on väljas ka tavapärasest soojemad ilmad.

Lisaks magusamale toidukraamile ja lilledele ostetakse septembris ja augustikuu lõpus ka kevadega võrreldes rohkem kõiksugu lasteriideid. “See jääb rohkem juba meie hüpermarketite mängumaale, kuna väiksemates kauplustes ei ole tihtipeale lihtsalt valikut. Aga augusti ja septembri lasteriiete ostmine on jah üldiselt poole suurem kui kevadkuudel,” sõnas Anderson.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.