Tänavaküsitlus: kas Ukraina pealinnas leiab sõja ajal tööd ka?

Meditsiiniõde Larissa koos vennapoegade Bogdani (9) ja Maksimiga (6).Foto: Töötukassa

Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (ESTDEV), Eesti Töötukassa ja Ukraina riiklik tööturuasutus (SES) hakkavad üles ehitama ja kaasajastama Ukraina tööturgu. Projekti raames külastavad Eesti Töötukassa inimesed Ukrainat ja vastupidi, esimesed väljaõppesessioonid on toimunud ja Kiievit külastades tegime juttu ka kohalike elanikega. 

Kas sõja ajal on raske Ukrainas tööd leida? Sellisele küsimusele vastasid juhuslikud Kiievi tänavatel jalutanud inimesed. Jaatavad ja eitavad vastused jagunesid enam-vähem pooleks. Lisaks uurisime, mida peaks Ukraina tööturuasutus inimeste arvates tegema.

Ukraina sõdurid Ilja (29) ja Anatoli (26)

Ilja: On natuke raske tööd leida, sest käib sõda, inimesi on rindele vaja, aga veelgi keerulisem on seepärast, et pole piisavalt kogemust, paljudel erialadel nõutakse suurt töökogemust. Ja seepärast pole tööd eriti lihtne leida.

Anatoli: Lisaks on noortel kriteeriumiks kõrge palk. Aga see pole meil mitte igal pool kõrge. Minu arusaamist mööda on praegu Kiievis keskmine palk viisteist-seitseteist tuhat (grivnat, 340–390 eurot – toim.), kuid ainult Kiievis. Väljaspool Kiievit on oblasteid või külasid, neid on üldiselt kümme või kaksteist tuhat, kus saadakse ka seitse tuhat. Inimesed tahavad suuremat palka.

Kas teie olite ka sõjas?

Ilja: Jah, naasin hiljuti, olin ravil, parandan haavu. Tulin natuke jalutama, Kiievis ringi vaatama.

Anatoli: Ma olen senini Kiievi kaitsel, meil on oma vastav töö.

Mida peaks Ukraina riiklik tööhõiveamet inimeste abistamiseks kõigepealt tegema?

Ilja: Ma arvan, et tuleks eemaldada või vähendada tööstaažiga seotud nõudeid, sest kust saada töökogemust, kui tööle ei võeta? See on tegelikult tõsine probleem. Ma arvan, et kui poleks sellist nõuet, et kohustuslik tööstaaž peab olema vähemalt paar aastat, siis läheksid inimesed kiiremini tööle isegi sellel erialal, mida nad õppisid, sest praegu on vähe selliseid, kes õpitud erialal töötavad.

Anatoli: Võin kinnitada, et paljud inimesed ei tööta õpitud erialal. See on oluline nüanss. 

Kinodirektor Viktoria (42)

Kas sõja ajal on raske tööd leida? 

Viktoria: Ma ei tea, sest minul on töö. Ma olen kinodirektor ja me vajame alati professionaalseid töötajaid juurde. Töötajaid leida ei ole lihtne, sest see ei ole suur raha, mida saame maksta. 

Mis teie arvate, mida peaks Ukraina riiklik tööhõiveamet esimesena tegema – aitama inimesi või ettevõtteid? 

Viktoria: Ma arvan, et esiteks ikkagi aitama inimesi, et nad leiaksid töö.

Kinodirektor Viktoria (42).Foto: Töötukassa

Riigisisene põgenik Sergei (50) Hersonist 

Kas Ukrainas on sõja ajal raske tööd leida? 

Sergei: Ei ole raske. Mina töötasin viimasel ajal komplekteerijana ehk siis komplekteerisin sanitaartehnikat müüvas firmas kaupa, olin laadija-komplekteerija. Tööd on praegu väga kerge leida, tuleb lihtsalt netis surfata. Praegu on Ukrainas väga palju tööd.

Olen ise Hersonist, tulin siia ja juhtus nii, et eile jaamas rööviti mind veidi. Sain palga kätte, tahtsin koju Hersoni minna ja läksin jaama. Seal varastati mu kott, kõik. Alles jäid ainult dokumendid. Nüüd kõnnin mööda tänavaid, aga homme õhtul pean Hersonis olema. Kõnnin praegu mööda tänavaid ja lihtsalt küsin inimeste käest raha, et saaksin rongiga Hersoni sõita. 

Mida peaks Ukraina riiklik tööhõiveamet inimeste abistamiseks kõigepealt tegema? 

Sergei: Ma räägin teile oma näite varal. Olin sõjapõgenik, tulin siia, mul polnud dokumente, see tähendab, et kõik põles ära. Maja pommitati puruks ja kõik põles maha. Tulin siia, mul polnud dokumente ega midagi. Pöördusin tööhõiveameti poole, et nad annaksid mulle esmajärjekorras töö ja eluaseme. Aga kuna mul pole dokumente, siis ei teinud nad midagi. Ma tahan, et selliseid inimesi nagu mina, sõjapõgenikke, kes tulevad, kellel pole dokumente, pole mitte midagi, kuidagi aidataks. Siin ei aita mitte keegi mitte millegagi.

Riigisisene põgenik Sergei (50).Foto: Töötukassa

Meditsiiniõde Larissa koos vennapoegade Bogdani (9) ja Maksimiga (6)

Kas Ukrainas on sõja ajal raske tööd leida?

Larissa: No loomulikult. Minul on palju tööd, olen medõde. 

Mida sina tahad, kellena töötada?

Bogdan: Bioloogina.

Larissa: Ta armastab väga loomi. 

Aga sina?

Maksim: Ehitajana.

Larissa: Ehitaja, kes taastab Ukraina.

Mida peaks Ukraina riiklik tööhõiveamet inimeste abistamiseks kõigepealt tegema?

Larissa: No ma arvan, et looma inimeste jaoks töökohti.

Bogdan: Aitama vaeseid, kes jäid sõjas koduta.

Vabaühenduse töötaja ja koerajalutaja Maria (37)

Kas sõja ajal on raske tööd leida? 

Maria: Mul on töö, aga noortel inimestel on väga raske tööd leida. Ma tean seda, sest paljud minu sõbrad istuvad lihtsalt kodus ja ei tee midagi. Neil on varem olnud väga head ametid – kes oli kaameramees, kes fotoosakonna juhataja.

Ma töötan ühe demokraatlikke arenguid toetava organisatsiooni jaoks, see on NDI, aga rohkem ei saa ma midagi öelda oma töö kohta.

Mis teie arvate, mida peaks Ukraina riiklik tööhõiveamet esimese asjana tegema? 

Maria: Pakkuma rohkem töökohti. Ma ei tea, olukord on nii raske. Käib sõda. Inimesed peavad minema sõjaväkke ja ei saa tööd teha.

Vabaühenduse töötaja ning koerajalutaja Maria (37).Foto: Töötukassa

Demobiliseeritud ja haavata saanud sõdur Vjatšeslav (30)

Kas Ukrainas on sõja ajal raske tööd leida? 

Vjatšeslav: Ei, üldiselt pole see raske. Töö leidmine pole keeruline. Kui tahad töötada, siis on Kiievis tööd küllaga. Üldiselt, kui tahad töötada, siis leiad töö, kuid minusugustel inimestel, kes on puudega, on see raske, aga kui oled terve inimene, siis pole töö leidmine üldse probleem.

Mida peaks Ukraina riiklik tööhõiveamet inimeste abistamiseks kõigepealt tegema? 

Vjatšeslav: Meie riik aitab niigi igal võimalikul viisil, lihtsalt, te ju saate aru, et meie riik on väike, me sõdime väga suure riigi, agressorriigi Venemaaga, ja me oleme viimane tugi teel Euroopasse. Ja kõik peaksid mõistma, et Euroopa pole praegu sõjas ainult tänu meile. Ja Euroopa elab rahus meie meeste traumade ja meie meeste elude hinnaga. Kõik peaksid sellest aru saama ja Ukrainat aitama. Ma ütlen, et kui meid oleks rohkem abistatud, kui meile oleks antud surmavaid relvi, kui meile oleks antud rohkem rakette, oleksime Venemaad juba ammu võitnud. Meie riik aitab nii palju kui suudab.

Maskott ja meditsiinitudeng Ivan (20)

Kas Ukrainas on sõja ajal raske tööd leida? 

Ivan: Nii ja naa. Olen teise kursuse meditsiinitudeng. Õpin kirurgiks ja töötan kuuendat päeva maskotina.

Tutvu Töötukassa pakutavate võimalustega siin!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.