Toiduainetööstused: energia hinnalagi aitaks päästa toiduvarustatuse kriisist

Toitude hinda aitaks madalana hoida energiale hinnalae määramine.Foto: Scanpix

Täna toimunud Eesti suuremate toiduainetööstuste juhtide erakorralisel kohtumisel töötati välja kolm ettepanekut, kuidas ennetada ohjeldamatut toidu hinnatõusu ning tagada Eesti toidujulgeolekut süveneva energiakriisi aegadel.

Prognooside järgi tõusevad algaval kütteperioodil elektri ja gaasi hinnad senistest veel vähemalt kaks korda ning lõpuks jõuab viimase aasta enegriakandjate enneolematu hinnatõus ka poelettidele. „Seega meie esimene ettepanek riigile on kehtestada toiduainetööstusele elektri ja gaasi piirhind sarnaselt sellele, nagu seda kavatsetakse kehtestada ka eratarbijale,“ kommenteeris Toiduliidu juhataja Sirje Potisepp.

„Seni pole veel energiakriis täies ulatuses lõpptarbijani jõudnud, kuid eeloleval kütteperioodil ilma riigi sekkumiseta puudutab see valusalt iga Eesti elanikku. Kui aasta tagasi maksis megavatt keskmiselt 40 eurot siis eelseisval küttehooajal – 400 eurot ning hind on jätkuvalt igapäevaselt ettearvamatu – ei ole enam muid võimalusi toidu hinnatõusu ohjeldada. Riik küll kompenseerib inimestele elektri hinnatõusu, kuid toidu puhul abimeetmeid pole. Piirhind toiduainesektorile aitaks enneolematut toidu kallinemist ära hoida,“ lisas Potisepp.

Toiduainetööstuse võiks lisada elutähtsa teenuse osutaja nimekirja

Potisepa sõnul on kaalul Eesti toiduga isevarustatus, tootjate konkurentsi- ja ekspordivõimekus, toiduainetööstuse püsimajäämine ning toidu kättesaadavus lõpptarbijale. „Teiseks ettepanekuks on seega arvata toiduainetööstus elutähtsa teenuse osutaja nimekirja ning tõsta sektor kaitstud tarbijate nimekirjas ettepoole,“ ütles Potisepp.

Hetkel paikneb toiduainetööstuse sektor kaitstud tarbija nimekirjas neljandas kategoorias kuuest. Gaasi jaotamise seadusest aga lähtub, et olukorras kus gaasi- või elektrivarustatus ei ole piisav ning peab tegema valikuid, siis tarneid garanteeritakse vaid esimesele kolmele kategooriale. „Peame kindlalt olema prioriteetselt eespool. Elutähtsa teenuse osutaja osas pole seni riigipoolset otsust tehtud, kuigi palusime seda juba kuid tagasi,“ selgitas Potisepp.

Kolmanda ettepanekuna paluvad toiduainetööstused riigilt pikaajalise plaani koostamist, millega tuleb alustada juba praegu. „Olukord on hirmutav ning kümne viimase aastaga on Eesti energiapoliitika jõudnud ummikseisu. Energiamajandus vajab reformimist ja täiskäivitamist – need protsessid võtavad aega ning on viimane aeg hakata otsima pikaajalisi lahendusi, enne, kui oleme energiavarustuse kriisist jõudnud ka toiduvarustatuse kriisi,“ ütles Potisepp.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.