Eile teatasid mitmed Briti suurpangad, sealhulgas RBS ja Lloyds, et on valmis pakkuma (kodu)laenude maksepuhkust klientidele, keda mõjutab koroonaviiruse levik. Sarnaseid samme on astunud juba ka Itaalia.
Uurisime järgi, mida plaanivad teha Eesti pangad. Enamik neist soovitab kindlasti võimalike raskuste puhul pangaga ühendust võtta, et leida sobiv lahendus, ent ei luba kindlalt, et tasuta maksepuhkust võimaldatakse.
SEB soovitab aegsasti ühendust võtta
“SEB-s jälgime tähelepanelikult koroonaviiruse levikuga seonduvat ja vajadusel oleme valmis iga kliendi puhul tema olukorrale peale vaatama ja koostöös lahenduse leidma,” rääkis SEB kommunikatsioonijuht Julia Piilmann.
Samas, nii enne kui ka eriti praegu innustab SEB oma kliente võtma võimalikult kiiresti ühendust oma pangaga juhul tekib kahtlus, et tulevikus võivad tekkida raskused enda peale võetud finantskohustuste täitmisega.
Luminor on valmis kaaluma
Luminori avalike suhete juht Karel Hanni rääkis, et pank vaatab iga üksikut juhtumit eraldi. “Juhul, kui kliendi majanduslik olukord on kehvemaks muutunud, suure tõenäosusega muutumas või tekkinud makseraskused, siis mida varem ta panka pöördub, seda suurema tõenäosusega saame talle sobiva lahenduse pakkuda,” rääkis ta.
See kehtib ka näiteks siis, kui tulenevalt koroonaviiruse mõjudest majandusele peaks tema sissetulek vähenema. “Teisest küljest pakub Luminor juba praegu, olenemata koroonaviirusest, oma klientidele 6-kuulise maksepuhkuse võimalust,” ütles avalike suhete juht.
Kui olukord peaks aga eskaleeruma, siis on Luminor valmis kaaluma täiendavaid võimalusi klientide olukorra leevendamiseks, lubas Hanni.
Coopis saab maksepuhkust raha eest
Coop Panga erakliendi kinnisvara finantseerimise äriliini juht Karin Ossipova ütles, et pank pakub kodulaenu maksepuhkusi nii täna, koroonaviiruse suurema leviku korral kui ka tulevikus kõikidele klientidele, kellel võivad makseraskused tekkida erinevatel põhjustel.
Tegemist on tavapärase lepingu muudatusega – see tähendab, et maksepuhkuse vormistamine on tasuline teenus, mis maksab 50 eurot. “Sõltuvalt makseraskusest sõlmime nii täis- kui osalisi põhiosa ja intressi maksepuhkuseid. Maksepuhkuse soovist on kliendil vaja teavitada laenuhaldurit või saata vastav avaldus läbi Coop Panga internetipanga,” ütles Coop Panga kodulaenuäri juht.
LHV pakub vajadusel maksepuhkust ettevõtetele
Seni ainsa pangana on LHV Pank seoses koroonaviiruse võimaliku mõjuga majandusele otsustanud võimaldada koroonaviirusest mõjutatud ettevõtetest laenuklientidele soovi korral kuni kuue kuu pikkust maksepuhkust.
LHV Panga juhatuse liikme ja ettevõtete panganduse juhi Indrek Nuume sõnul on maksepuhkuse eesmärk anda viirusest mõjutatud ettevõtetele aega muutustega kohanemiseks.
“Viirusest mõjutatud Eesti ettevõtted peavad praegu keskenduma oma klientide ja müügituludega seotud muutuste juhtimisele. Tegemist on ennetava meetmega,” rääkis ta.
Kuni kuuekuulist maksepuhkust pakub pank ettevõtetee sõlmitud laenulepingute teisi tingimusi muutmata. Viirusest mõjutatud äritulemustega maksepuhkuse sooviga ettevõtetel palub pank pöörduda oma laenuhalduri poole.
Kodulaenude kohta ütles LHV kommunikatsioonijuht Priit Rum aga eile pärastlõunal, et tänane olukord Eestis sellist küsimust veel otseselt tõstatanud ei ole.
“Kui koroonaviiruse levik Eestis kiireneb, oleme muidugi valmis kasutusele võtma meetmeid, mis meie klientide jaoks keerulist olukorda leevendaksid. Kõige lihtsam lahendus sellises olukorras võiks olla maksepuhkuse pakkumine, kuid konkreetsetest meetmetest saaksime rääkida ikkagi siis, kui olukord seda nõuab,” rääkis Rum kodulaenude kohta.
Swedbank soovitas asja läbi mõelda
Anne Pärgma, Swedbanki eluasemelaenude valdkonnajuht ütles, et kliendil, kellel on tekkimas makseraskus, soovitame esimesel võimalusel pöörduda panga poole. “Varajane pöördumine annab aega, et arutada kliendiga läbi erinevad lahendusvõimalused ning on suurem tõenäosus, et võlgnevustest jääb krediidiajalugu puhtaks.”
Ta soovitas ka mõelda, kas ja kui palju on inimesel sääste. Veel märkis Pärgma, et lühiajaliselt võib abiks olla maksekuupäeva muutmine.
“Seda saab Swedbanki klient teha internetipangas ise ühe kuu piires. Internetipangas saab muuta ka arvelduskontot, millelt laenu kuumakse maha läheb ja seda kasutatakse reeglina juhul, kui laenulepingus on kaks laenuvõtjat.”
Maksepuhkuse ja laenuperioodi pikendamiseks tuleks Swedbankis esitada taotlus. Seda saab teha samuti internetipanga vahendusel. “Põhiosa maksepuhkus tähendab, et laenuvõtja maksab igakuiselt intressi ning põhiosa laenul ei vähene. Ülepeakaela maksepuhkuse võtmine ei ole seega mõistlik,” rääkis Pärgma.