Iseteenindus on Eesti elanike seas nii populaarseks saanud, et vaid iga neljas inimene eelistab maksta klienditeenindajaga kassas, selgus Kantar Emori läbi viidud uuringust.
“Noored eelistavad enim mobiilirakendusi, samas kui 50+ vanuses Eesti elanikud on jätkuvalt valdavalt tavakassa eelistajad. Samuti võib välja tuua eelistuste erinevuse sõltuvalt soost: mehed toovad enim eelistatud meetodina välja klienditeenindajaga kassa, naiste seas on see vähim eelistatud meetod,” rääkis Kantar Emori uuringuekspert Kaisa Esko.
Uuringu tulemustest selgus, et kõige eelistatum ostlemisviis (29%) on ostupuldiga skaneerimine ning iseteeninduses maksmine. Veerand inimesi eelistab kõige enam oma kaubad iseteeninduses läbi piiksutada ning 21 protsenti vastanutest peab kõige paremaks mobiilirakendusega kaupade skaneerimist ja iseteeninduses tasumist.
Esko lisas, et maksmis- ja skaneerimisviiside eelistuste põhjused on igal meetodil varieeruvad.
“Oleneb, kes mida kõige tähtsamaks peab: kas kiirust, kindlustunnet, suhtlust või steriilsust – näiteks osa inimesi eelistab viimasel põhjusel mobiilirakendust üldkasutatavale ostupuldile. Eelistused varieeruvad ka jaekettide lõikes – sõltuvalt sellest, kuivõrd mugavad ja töökindlad on erinevad lahendused,” kommenteeris ta uuringu tulemusi.
Puldiga ostlejad toovad selle eelistena välja peamiselt selle, et nõnda osteldes ei pea kellegagi suhtlema ning see on kiire ja mugav, ei ole järjekordi. Teisalt aga klienditeenindajaga kassas maksmine on eelistatud, kuna see on lihtne, harjumuspärane ja saab inimestega suhelda. Osa inimesi leiab, et iseteenindussüsteemid ei ole veel piisavalt arenenud.
Eesti jaekaubanduse seireuuring kaardistas trendid ja muutused Eesti elanike tarbimiskäitumises ning toidukaupade jaekettide konkurentsis. Uuring toimus perioodil 12. september kuni 19. september ning selles osales 1015 Eesti elanikku vanuses 16 kuni 74 eluaastat.