Valitsus teeb veebiostud sulle ohutumaks ja nõuab ettevõtetelt toodete ausat esitamist

Veebipood.Foto: Shutterstock

Eile kirjutasime, et tarbijakaitseameti andmeil kasvas mullu e-kaubandusega seotud kaebuste arv viiendiku võrra. Et muuta veebiostud ohutumaks ja selgemaks, tahab ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt muuta tarbijakaitseseadust.

„Internetis oste tehes ei ole tarbija jaoks alati selge ja läbipaistev, kuidas tema otsingu tulemusena esitatav järjestus kujuneb ja kas isik või ettevõte, kellega leping sõlmitakse, on kaupleja või teine tarbija ja kas sõlmitud lepingule kehtib ka Euroopa Liidu tarbijaõigus,“ selgitas Sutt. „Kui veebipõhise ostuga läheb midagi valesti, ei ole alati lihtne teha kindlaks, kes vastutab.“

Hiljuti kooskõlastusringile saadetud ettepanekud tarbijakaitseseaduse muutmiseks kehtestatavad täiendavad teavitamisnõuded, mille järgi tuleb tarbijatele esitada teavet selle kohta, kuidas on kujunenud tema otsingu tulemusena esitatav järjestus. 

Kui otsingutulemuste järjestuses ettepoole paigutumise eest on makstud, tuleb seda tarbijale ka öelda.  

Lisaks tuleb esitada teavet peamiste parameetrite kohta, mille alusel otsingu tulemusena esitatud järjestus kujuneb. Ka tuleb internetipõhises kauplemiskohas avaldada pakkuja õigusliku staatuse kohta – kas tegemist on kauplejaga või mitte.

Nõuete parema täitmise tagamiseks karmistatakse oluliselt ka karistusi tarbijate õiguste kaitseks kehtestatud õigusnormide rikkumise korral ja nähakse ette suurema rahatrahvi määramise võimalus tarbijate majandushuvide kaitseks. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.