Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti (TTJA) teatel kasvas möödunud aastal e-kaubandusega seotud pöördumiste arv viiendiku võrra, samuti oli oluliselt rohkem pöördumisi nii ära jäänud reiside kui ka kultuuriürituste osas.
TTJA peadirektor Kaur Kajak ütles, et tavalisest erinev olukord viimasel aastal on mõjutanud tugevalt tarbijate pöördumisi, ning seda nii sisuliselt kui ka mahult.
“Põhitrendiks on, et raske on meil kõigil, nii ettevõtjatel kui ka tarbijatel. Samas iseloomustab kogu COVID-i perioodi asjaolu, et tarbijad on olnud mõistvamad ja kannatlikumad ning ettevõtjad vastutustundlikumad. Positiivse poole pealt paistis silma kaubandus ja muret valmistasid turism ning meelelahutus,” ütles Kajak.
Kajak märkis, et eelmise aasta pöördumistest oli e-kaubandusega seotud kolmandik, mis näitab ühelt poolt e-kaubanduse populaarsust ning ka seda, et kauplejad pakkusid koroona tingimustes tarbijatele varasemast rohkem veebiostude tegemise võimalust.
TTJA tarbimiskeskkonna osakond nõustab tarbijaid ja kauplejaid ka epideemia olukorras, vastavalt pöördumistes esitatud teemadele. Järelevalveasutusena teostab TTJA ka kontrolle kaupleja tegevuste suhtes, et kauplejate tegevus vastaks kehtivatele nõuetele ning tarbija õigused oleksid kaitstud.
Praegu on ameti hinnangul kõige olulisem reageerida pandeemiaga seotud muredele, millega seoses on põhirõhk tarbijaõiguste kaitsmisel reisisektoris, COVID-19 pandeemia pikemaajalise mõju uurimisel eurooplaste tarbimisharjumustele ning võitluse jätkamine tarbijapettuste, ebaausate turundusvõtete ja kelmuste vastu.
Kui Eesti tarbijal peaks tekkima probleem mõne e-kauplejaga, siis soovitab TTJA esimesel võimalusel teha kauplejale kirjalik kaebus, milles on välja toodud tarbija konkreetne nõue. Kaupleja on kohustatud vastama tarbija kaebusele 15 päeva jooksul arvates kaebuse saamisest.
Kui kaupleja ei vasta või tarbija ei nõustu saadud vastusega, siis saab tarbija pöörduda tarbijavaidluste komisjoni poole.