Töötaja registreerimine: mis, miks ja kuidas?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Töötaja registreerimine on toiming, millest tööandja kõrvale hiilida ei saa. Grow Finance’i tiimijuhi Veiko Nüüd sõnul on see oluline erinevate riigiasutuste andmevajaduste täitmiseks. Haigekassa saab sealt info ravikindlustuse määramiseks, töötukassa hüvitiste arvestamiseks, maksuamet töötamiste fikseerimiseks ja selle kaudu maksude tasumise kontrollimiseks.

E-maksuameti keskkonnas peab üles märkima kõik tasustatud töötamised, kui ka vabatahtlik töö. “Seda ei pea tegema ainult praktikandi puhul, kellele ei maksta palka,” kommenteerib Nüüd. Meeles tuleb pidada, et isegi ühekordse ja ebaregulaarse tasustamise korral ei tohi töötaja registreerimata jätta.

Uue töötaja saavad sisse kanda kõik füüsilised ja juriidilised isikud. “Äriühingute puhul on siis registreerijaks juhatuse liige või tema poolt volitatud isik, kelleks võib olla näiteks raamatupidaja või personalitöötaja.”

Nüüd mainib, et mõistlik on töötaja registreerida hetkest, mil saadakse teada tema tööle asumise aeg, kuid hiljemalt tööd tegema hakkava isiku tööle asumise hetkeks.
Selleks peab olemas olema töötaja isikukood. “Juhul kui see puudub, siis saab teha lihtsustatud kande, kus piisab ees- ja perekonnanimest ning sünniajast.”

Mida veel teha?

Ära on vaja märkida tööle asumise kuupäev. “Töötamise alguseks on töölepingu alusel töötaja tööle asumise kuupäev, kuid võlaõigusliku lepingu korral lepingu jõustumise kuupäev,” ütles Nüüd.

Näiteks kui tegemist on tähtajalise lepinguga, siis saab kirja panna ka juba tööaja lõpu.
Sisestatud andmeid on võimalus ka muuta. “Tööandja saab ise parandada andmeid e-maksuameti kaudu kolme kuu jooksul töötamise alustamise, peatamise või lõpetamise sissekande kuupäevast alates.”

Seejuures on oluline teada, et algselt sisestatud kuupäevi saab muuta +/- 3 kuu võrra. Kui möödunud on rohkem kui kolm kuud on seda võimalik teha esitades taotluse Maksu- ja Tolliametile. “Kui andmete parandamine ei ole põhjendatud, võib Maksu- ja Tolliamet andmete parandamisest keelduda.”

Peale e-maksuameti on võimalik töötaja registreerida telefoni või SMSi teel numbril 1811. Tegemist on lihtsustatud võimalusega ja teavitada tuleb tööandja registri- või isikukood, töötaja isikukood ja töötamise alguse kuupäev.

“Tegemist on lihtsustatud variandiga seetõttu tuleb registreeringut 7 kalendripäeva jooksul täiendada teiste nõutavate andmetega ja lihtsustatud korras saab registreerida ainult isikukoodi omava isiku töötamist,” selgitas Nüüd.

Registreerida tuleb ka töötamise peatumine või lõpetamine ja seda tuleb teha kümne päeva jooksul alates töötamise peatumise/lõpetamise päevast. “Töötamise peatumine tähendab seda, kui töötaja läheb lapsehoolduspuhkusele, siirdub aja- ja asendusteenistusse või soovib minna tasustamata puhkusele.”

Töötamise lõpetamisel tuleb märkida lõpetamise alus. “See informatsioon on oluline punkt töötaja seisukohast, sest sellest sõltuvad töötukassa hüvitised.”

Uuri Grow Finance tegevuse kohta rohkem siit.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.