LHV blogi

7 küsimust ja 7 vastust: mis on välkmaksed ja kuidas need sinu elu paremaks muudavad?

Möödunud kuu lõpusirgel avanes LHV klientidele võimalus hakata saatma välkmakseid, mis muudab ülekanded erinevate pankade vahel oluliselt kiiremaks. Kuidas välkmaksed aga tegelikult töötavad ja mis juhtudel neist enim kasu on?

Mis see välkmakse üldse on?

Välkmakse on ülekanne, mis toimub erinevate pankade vahel silmapilkselt. Kui oma kodupangas kellelegi raha kandes jõuab summa saajani kohe, siis varem tuli näiteks LHVst mõnda teise panka raha kandes oodata kindlat aega, mil ülekande info masinavärgist läbi käis. Nädalavahetustel maksed ei liikunud ja kui tööpäev juba läbi oli, tuli oodata uue päeva algust, et raha saajani jõuaks.

Välkmaksete puhul sellist probleemi pole. Kohe kui sina ülekande sooritad, jõuab raha ka teise panka. Seda muidugi vaid juhul, kui ka teine pank on välkmaksed kasutusele võtnud.

Kellele niimoodi raha kanda saab?

See, kellele LHV kliendid ülikiirelt raha kanda saavad (või kelle käest saab selliseid ülekandeid oodata), sõltub teise inimese kodupangast. LHV-st teele pandud välkmakseid võtavad Eestis hetkel vastu SEB ja Swedbank, aja jooksul võib panku lisanduda, kuid see on juba iga konkreetse panga otsus.

Aga kuidas siis seda välkmakset teha?

Nii, nagu iga teist ülekannet. Raha kandja või saaja ei pea midagi ise teistmoodi tegema. Ülekanne tuleb sooritada nii nagu alati ja kui välkmakse on võimalik, siis kannab pank selle eest ise hoolt. Kui see võimalik pole, kantakse raha üle tavalisel viisil ehk tuleb oodata SEPA-süsteemiga kaasas käivaid kindlaid aegu, mil ülekanded liiguvad.

Miks neid välkmakseid üldse vaja läheb?

Sest nii on mugavam asju ajada. Kujuta ette olukorda, kus oled unustanud maksta mõne arve ja avastad selle kell 23:00, kui arve tähtaeg on kohe kukkumas. Kui arve esitajal sinu kodupangas kontot polnud, siis polnudki midagi teha: makse jõudis saajani hilinemisega. Enam sellist muret aga pole, kuna maksed liiguvad välkkiiret.

Samuti on välkmaksed kasulikud olukorras, kus laps või kaasa vajab kiirelt teises pangas olevale kontole ülekannet. Enam ei tule loota, et just parasjagu on käes aeg, mil pankadevahelisi makseid töödeldakse.

Kui suuri summasid üle kanda saab?

Välkmaksed saavad olla kuni 15 000 euro suurused. Sellest summast suuremaid summasid nõnda kiirelt kanda ei saa.

Aga kui ma olen äriklient?

Ka äriklient olemine probleeme ei valmista. LHV pakub välkmakseid ka äriklientidele, seega saavad ka firmad omavahel arveldades arvestada kiirete maksetega. Muidugi eeldab see endiselt seda, et ka äripartneri pank välkmakseid soosiks.

Mis see kõik siis maksab?

Mitte midagi. Välkmaksete tegemiseks ei ole eraldi hinnakirja, seega ühtegi lisakulu asjaga ei kaasne.

LHV blogi, kus räägitakse majandusest ja investeerimisest panga pilgu läbi.

Märksõnad: , ,

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.