Karl-Erik Taukar: ajutise edu pärast ei tasu oma elustandardit üles kruttida

Foto: Shutterstock.

Aasta esimeses LHV podcastis räägib vabakutseline muusik Karl-Erik Taukar saatejuht Grete Elmile, kui palju ta rahaasjades kindlaid põhimõtteid jälgib. Arutletakse ka selle üle, miks ei ole mõistlik headel aegadel lahedamat elu elada ning kas ja miks tasub kallima asja asemel valida pigem odavam.

Mõõnaks tuleb valmis olla

Taukari sõnul on tema sõprade seas nii moodsaid hipisid kui ka väga kalkuleerivaid kodanikke. Vaatamata erinevatele lähenemisviisidele on õnneks seni kõigil asjad elus hästi. Kui tervis ja lähedased suhted korras, saab elada ka nii, et peaaegu üldse ei mõtle raha peale. Aga elus kipub olema ikka nii, et on tõusud ja on mõõnad.

“Kui tervises tekib mõõn ja raha peale ei ole mõeldud, teeb see asja ainult keerulisemaks,” eelistab Taukar ise suhtuda rahasse konservatiivselt ning jälgida, et kulud ei ületaks tulusid. “Lisakulutusi tehes peaks ka headel aegadel alati kaaluma, kas saadav lisaväärtus on ikka kulutust väärt. Ning kiire edu puhul ei tasu elustandardit kõrgele kruttida,” selgitab ta põhimõtte lahti.

Impulsiivoste ei tee

Kujutlus mõnusast tugitoolist, heast riideesemest või miks mitte autost paneb sageli emotsioonidel põhinevaid ja ebavajalikke, vahel ehk liiga kalleidki oste tegema. Taukar üritab seda viga vältida.

“Ma ei tee kunagi impulsiivoste. Mõtlen ja jälgin väga pikalt, mida ja kus pakutakse, mida mul üldse vaja on. Kaalun, kas kallim või paremana tunduv asi teeb elukvaliteedi paremaks,” ütleb muusik. Ning lisab, et mida vanemaks ta saab, seda enam adub, et näiteks auto, mis maksab 10 000 eurot ei anna võrreldes 50 000 eurot maksva masinaga kindlasti elule 40 000 väärt kvaliteeditõusu. Seega – kus on võimalik elada soodsamalt, siis seda Taukar ka teeb.

Lumehelbekesi on huvitav jälgida

Taukar nendib, et võrreldes ajaga, kui tema ellu astus, on palju muutunud ning muutumas. Nende jaoks, kes nüüd keskkooli või ülikooli lõpetavad, ei ole asjade, kasvõi näiteks oma kodu omamine enam nii oluline, kui eelmistele põlvkondadele.

“Sööme avokaadot, mõtleme sisemise mina peale ja alles siis hakkame rahast rääkima,” iseloomustav vabakutseline muusik praegust ellusuhtumist. Ometi nendib mees, et tegelikult talle väga meeldib selline lähenemine. “Keskealised ja vanemad sõimavad neid lumehelbekesteks, ütlevad, et nad ei oska muruniidukitki käima panna, rääkimata revolutsioonist… Aga huvitav on jälgida, mis hakkab saama siis, kui neil lumehelbekestel on kunagi pere? Kas nad muudavad oma põhimõtteid? Kuhu see viib?”

Kuidas Taukar äri tegi?

Lisaks lihtsatele talupojatarkustele meenutab Taukar LHV podcastis seda, kuidas ta 11. klassi kutina koos sõbraga rolleriäri püüdis ajada. Räägib, kuidas Kismeti šokolaadi abiga eelkooliealistele investeerimist saaks tutvustada ning avaldab arvamust, kas sõbrale tasub raha laenata või ajab see lootusetult tülli. Kuulata saab, millega Karl-Erik tegeleks, kui ta ei oleks muusik ning missugune on tema pensionipõlve suurim unistus.

LHV podcasti saab kuulata siit.

LHV blogi, kus räägitakse majandusest ja investeerimisest panga pilgu läbi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.