Ekspert: üks trend investeerimismaailmas, mida tasub hoolikalt jälgida

Kas aktsiatele leidub mõne varaklassi näol tugevat konkurenti?Foto: Shutterstock

Ehkki globaalsetel sündmustel on tugev mõju kõikidele valdkondadele, ei puuduta need Luminori Eesti privaatpanganduse varahalduri Kalle Kose sõnul investeerimise fundamentaalseid põhimõtteid. Ent mille vastu investorid praeguse olukorra valguses huvi tunnevad ning millise valdkonna populaarsus tõusmas on?

Kas kuld teeb võidukäiku?

Kose hinnangul võib tõepoolest märgata, et lisaks aktsiatele ja võlakirjadele on investorite huviorbiiti tõusnud viimasel ajal ka teised varaklassid. Siiski ei saa siinkohal rääkida märkimisväärsest või fundamentaalsest muutusest – kõige populaarsem varaklass on endiselt aktsia ning väga suurt konkurentsi hetkel märgata ei ole.

Ühe varaklassina, millest viimasel ajal rohkem juttu on olnud, võib tuua näiteks kulla, mille puhul peetakse üheks eeliseks kaitset inflatsiooni eest. Kose sõnul tuleks kulda investeerimisse suhtuda kriitiliselt, seda enam, et eduka investeerimise puhul on ennekõike üheks olulisemaks alustalaks pikaajalise strateegia järgimine.

“Ehkki kulla populaarsus hakkas vahepeal erinevate sündmuste tõttu tõusma, oli see siiski lühiajaline liikumine. Pikaajalises perspektiivis on kuld küll väärtuse hoidja, mistõttu soovitatakse üht osa portfellist vahel kullas ka hoida, kuid see on eeskätt maitse asi,” ütles ta.

Kindlasti tuleb Kose sõnul arvestada, et kulla puhul on tegemist varaga, mis  ei tekita rahavoogu. “Tulu tekib vaid hinnakasvust – järelikult pead olema veendunud, et keegi teine maksab tulevikus kulla eest rohkem,” selgitas ta.

Seetõttu tuleb ette näha, milline võiks olla nõudlus kulla järele tulevikus. “Peab arvestama, et kulda kasutatakse erinevates valdkondades ja erinevatel eesmärkidel. Samuti võib nõudlus tõusta siis, kui toimub korralik majanduskasv. Ent kõike seda ette ennustada on siiski võrdlemisi keeruline,” lisas Kose. 

Varahalduri sõnul on arusaadav, et kuld pakub osadele inimestele rahu, kindlustunnet ning aitab portfelli kõikumist tasakaalustada, ent investeerimise trendiks seda kindlasti nimetada ei saa.

Energiasektorisse investeerimise rong võib juba läinud olla

Kuid kas aktsiatele leidub mõne varaklassi näol tugevat konkurenti? Kalle Kose hinnangul võib lähitulevikus mõnevõrra tõusta võlakirjade populaarsus, seda enam, et need on viimasel ajal hakanud investoritele paremat tootlust pakkuma.

“Investoril tuleb aga võlakirju hoolega valida, kuna teatud võlakirjad võivad tõepoolest kõrgema riskiga olla – näiteks kehtib see ettevõtete kohta, kellele on hiljutised sündmused kannatusi põhjustanud. Seetõttu on keeruline leida refinantseerimist, kuna intressid on kõrgemad ja raha on samuti vähem,” rõhutas ta. Tark investor leiab võlakirjade maailmast siiski tema hinnangul palju häid võimalusi.

Uusi trende võib aga märgata ka aktsiaturul – Kose sõnul on viimasel ajal oluliselt tõusnud energiasektori aktsiad. “Enne kriise oli energiasektor kõvasti peksa saanud. Alates aasta algusest on see aga väga head tootlust näidanud. Küll aga tuleb arvestada, et see ei pruugi pikas perspektiivis kuigi jätkusuutlik trend olla – kui inimesed on sellest rongist praeguseks maha jäänud, ei tasu sellele ehk enam hüpata,” märkis ta.  Viimase kuu aja jooksul ongi energiasektoris toimunud märkimisväärne korrektsioon. Globaalne energiasektori ettevõtete aktsiaindeks MSCI World Energy on juuni algusest alates langenud 21% – seega meeleolumuutused tugevalt rallinud sektorites võivad olla väga kiired ja ulatuslikud.

Jätkusuutlik investeerimine kogub hoogu

Kuhu siis ikkagi praeguses olukorras investeerida? Ühe suure trendina näeb Kose jätkusuutlikku investeerimist.

“See pole konkreetne varaklass ja käib tegelikult kõikide kohta – on olemas ka jätkusuutlikud võlakirjad, mis finantseerivad jätkusuutlikke projekte. Neid on kindlasti märgata aina rohkem ning kui pole soovi investeerida üksikaktsiatesse, saab seda mugavalt teha läbi erinevate toodete, sealhulgas näiteks jätkusuutlike indeksfondide,” selgitas ta.

Et ka seadusandlus soodustab jätkusuutlikku investeerimist ning järgmisest aastast hakatakse erinevaid indikaatoreid rohkem raporteerima, leiab Kose, et see hakkab tulevikus mängima järjest suuremat ja olulisemat rolli.

Sellegipoolest pakuvad suurt potentsiaali ka need ettevõtted, kes pole hetkel veel jätkusuutlikkuse suunal ühtegi sammu astunud, kuid kellel on kindel strateegia ja soov seda tulevikus teha. “Selliste ettevõtete aktsiatesse investeerimine võib olla väga edukas samm ning nendel tasub seetõttu kindlasti pilku peal hoida,” kinnitas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.