Kasutusrent või kapitalirent – kumb sulle paremini sobib?

Luminor Liisingu juht Andrus Soodla.Allikas: Luminor

Liisingu taotlemisel tuleb sul esmajärjekorras langetada otsus kasutus- ja kapitalirendi vahel. Mida tasub mõlema võimaluse kohta teada ning kumb sinu vajadustega paremini kokku sobib, räägib Luminor Liisingu juht Andrus Soodla.

Liising seab teatud tingimused

Ehkki kasutusrent ja kapitalirent on erineva tähendusega mõisted, on üks aspekt mõlemal puhul sama. “Nii kasutus- kui ka kapitalirendi puhul kuulub auto liisingperioodi jooksul liisinguandjale – vastavalt sellele tuleb liisinguvõtjal täita ka kohustusi, mida auto omanikuna ilmtingimata tarvis teha pole.” See hõlmab ka näiteks sõidukile seatud tingimusi, mistõttu iga neljarattaline liisimiseks ilmtingimata ei sobi.

Kuid miks see oluline on? Põhiline tegur, mis kasutus- ja kapitalirenti eristab, seisneb nimelt selles, mis saab pärast liisinguperioodi lõppu – kas autot kasutanud isik saab auto omanikuks või mitte. Vihje peitub Soodla sõnul juba liisingulepingu tüübi nimetuses.

“Kui kasutusrendi puhul on kesksel kohal, nagu nimigi ütleb, auto kasutamine, siis kapitalirendi rõhk on tehingu finantseerimisel. See tähendab, et kapitalirendi puhul läheb vara pärast liisinguperioodi lõppemist automaatselt üle liisinguvõtjale – selleks piisab registris muudatuse tegemisest, muid tehinguid või lepinguid pole tarvis sõlmida,” sõnas ta.

Eraisikud valivad sageli kasutusrendi

Kasutusrendi puhul kuulub vara liisinglepingu ajal küll liisinguandjale, kuid lepingu tähtaegsel lõppemisel saab liisinguvõtja valida, mida ta varaga edasi teeb. Võimalusi on seejuures kolm, mis teeb kasutusrendi väga paindlikuks. “Liisinguvõtja otsustab, kas ta annab vara liisinguandjale tagasi, ostab auto välja või müüb selle ise kolmandale osapoolele,” täpsustas Soodla.

Kuivõrd Eestis on kasutus- ja kapitalirendi lepingu sõlminud klientide osakaal enam-vähem võrdne, võib Eesti turul siiski näha üht olulist erinevust. “Eestis otsustavad kasutusrendi kasuks sagedamini eraisikud ning kapitalirenti seevastu soovivad pigem ettevõtted,” sõnas ta.

Palju sõltub autoturul toimuvast

Kliendile sobivaim valik sõltub eeskätt inimese vajadustest ja eelistustest – näiteks tasub kasutusrent valida siis, kui pole soovi auto omanikuks saada ning lähitulevikus või liisingulepingu lõppedes soovitakse liisida hoopis uus auto. Teine eelis peitub autoturu trendides: nimelt saab liisinguvõtja autoturul toimuvatest trendidest ise kasu lõigata.

“Kui kasutatud autode turuhinnad on liisingulepingu lõppedes vahepeal tõusnud, siis liisinglepingu jääkväärtuse ja turuhinna vahele võib suure tõenäosusega tekkida positiivne vahe. Lihtsamalt öeldes: liisinguvõtja võib auto ise maha müüa ning teenida kasumit, et seda näiteks uue auto liisimiseks ära kasutada,” näitlikustas Soodla. Just see aspekt motiveerib eraisikuid sageli just kasutusrendi kasuks otsustama.

“Viimased aastad on näidanud, et kasutusrendi valinud inimesed on kasutatud autode hinnatõusu tulemusel väga kasulikku tulu teeninud. Siin aga tuleb tähele panna, et kui kasutatud autode hinnad peaksid langema, siis jääb klient kahjumisse, seega võimalik on ka vastupidine olukord,” märkis Soodla.

Kasutusrendi puhul jääb auto jääkväärtuseks tavaliselt umbes 20–30 protsenti auto alghinnaks. See tähendab ka kapitalirendist veidi soodsamat kuumakset. “Kui aga klient soovib väljavalitud auto endale jätta, on mõistlik valida kapitalirent. Alati tasub spetsialistiga valiku tegemisel nõu pidada ning välja selgitada, kumb variant sulle paremini sobib,” sõnas ta.

3 või 6 kuu euribor – on sel vahet?

Lisaks kasutus- või kapitalirendi vahel, tuleb liisinglepingu juures valida ka 3 ja 6 kuu euribori vahel. Luminori liisingu puhul rakendatakse standardpakkumises 3 kuu euribori, mille saab soovi korral ka 6 kuu omale vormistada. Selles peitub kliendi jaoks oluline eelis.

“Kuna 3 kuu euribor on reeglina 6 kuu omast väiksema väärtusega, siis intressikulu makstakse sellevõrra vähem,” märkis Soodla. Et 3 kuu euribori väärtus muutub sagedamini, jälgitakse ka turumuutust sagedamini. See tähendab, et kliendile on 3 kuu euribor kasulikum variant (hetkel on 3 kuu euribor 3,6% ja 6 kuu euribor 3,9%). “See ei pruugi alatiseks nii jääda, aga praegusel hetkel on 3 kuu euribor 6 kuu omast soodsam ning kliendile kasulikum.”

Kuivõrd iga kolme kuu tagant toimub liisingumakses muutus, on sellel Andrus Soodla hinnangul kliendi jaoks üks oluline eelis. “Kuna muutus on sagedasem ja väiksem, annab see võimaluse paremini kohaneda ning teisi kohustusi teenindada, kuna iga kuue kuu tagant toimuv drastiline muutus võib leibkonna igakuiseid sissetulekuid tugevamalt mõjutada. Seega on väiksem muutus sageli paljude klientide jaoks lihtsam taluda.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.