Laenu refinantseerimine on eestlaste seas endiselt populaarne. Kas see sobib ka sulle?

Laenu refinantseerimine kogub eestlaste seas jätkuvalt populaarsust.Foto: DepositPhotos

Laenu refinantseerimise vastu tuntakse jätkuvalt kõrgendatud huvi, mistõttu on konkurents laenuturul tihenenud. Luminori Baltikumi eraisikutepanganduse juhi Tanel Rebase sõnul on huvi kasv positiivne märk ka eestlaste järjest paremast finantstarkusest.

Kulud võetakse paremini kontrolli alla

Laenu refinantseerimine kogub eestlaste seas jätkuvalt populaarsust – Tanel Rebase sõnul moodustab laenuportfelli ületoomine ligikaudu veerandi uutest laenumahtudest. Põhjus seisneb eksperdi sõnul eelkõige praktilistes kaalutlustes.

“Kui inimestel on kehtivad laenulepingud, mille intress on kõrgem, kui finantsturg keskmiselt pakkuda suudab, siis muidugi tekib ootuspäraselt küsimus, kas see võiks ka mulle sobida. Kui varem olid pangad konservatiivsed ning vastasid päringutele eitavalt, siis konkurentsi kasvades on see laenuintressi langemisele kindlasti kaasa aidanud,” kommenteeris ta.

Nimelt on kinnisvaraomanikel järjest rohkem häid argumente, mille abil kodupangaga läbirääkimisi pidada. “Sageli teeb konkurent olemasolevast laenulepingust parema pakkumise ning see on kindlasti argument, mille puhul tasub refinantseerimist kaaluda,” sõnas ta ja lisas, et viimase kahe kuuga on Luminori pangas oma kodulaenu refinantseerimise vastu huvi üles näidanud üle 1000 kliendi.

Kuivõrd üleüldine elukalliduse tõus on eestlaste rahakotti märkimisväärselt mõjutanud, on Rebase sõnul tervitatav, et kokkuhoiukohti otsides kaalutakse kõiki võimalusi. “Kuna kodulaenu teenindamine on sageli üks kõige suuremaid väljaminekuid, siis on mõistetav, miks otsivad inimesed võimalust ka seda kulutust vähendada – seda enam, et igakuine võit võib refinantseerimise korral olla märkimisväärne.”

Samuti näitab oma laenukohustuse ja kulude vastu huvi tundmine inimeste finantstarkuse kasvu. “Kasvavate hindade ja lisanduvate maksude tingimustes kaalutakse iga kulutust väga tähelepanelikult. Seetõttu küsitakse teistest pankadest ka olemasolevatele laenulepingutele pikendust, kuna ka nii on võimalik igakuist laenumakset alandada,” sõnas Rebane.

Kaks peamist võimalust

Niisiis on laenu refinantseerimise puhul üldjuhul kaks võimalust: kas küsida väiksemat intressimarginaali või pikendada laenuperioodi. Ent millal on mõistlik laenu refinantseerimise kohta lisaks uurida ja taotlus esitada? Tanel Rebase sõnul on raske leida näidet, kus refinantseerimine võiks tuua kasu asemel hoopis kahju, kuid siiski päris kõikidele refinantseerimine ei sobi.

“Laenu refinantseerimine sobib inimestele, kell intressimarginaal on alates 1,8%, laenujääk on üle 60 000 euro ning laenu lõpuni on rohkem kui 15 aastat – sellisel juhul on inimesel piisavalt võita, et see samm ette võtta. Kui aga laenu lõpuni on 5 aastat ning jäänud on maksta suurusjärgus umbes 10 000 eurot, siis pigem ei tasu refinantseerimisele mõelda, kuna see samm ei tasu end ära nii nagu mõne pikema laenu puhul,” sõnas Rebane.

Kuivõrd uuel aastal prognoositakse euribori langemist 2%-le, on eksperdi sõnul siiski võimalik võita ka refinantseerimisest. “Euribor on tänaseks suurema languse (4,3% pealt 2,6%-le) juba ära teinud. Seega, kui õnnestub võita ka marginaali intressilt, tasub seda võimalust igal juhul kaaluda.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.