Luminori blogi

Mida tasub lapse esimese töökoha puhul tähele panna?

Korki sõnul on väga oluline teha lapsele selgeks, et töö on igati loogiline ning tavapärane inimese igapäevaelu osa.Foto: Shutterstock

Kuna suvi on koolilaste jaoks hea võimalus lisaraha teenimiseks ning tööeluga esimese tutvuse tegemiseks, tasub Luminori klienditeenuste juhi Kaspar Korki hinnangul teha kõik selleks, et esimene kokkupuude töötamisega oleks lapse jaoks võimalikult meeldiv. Ent kuidas last sel teekonnal toetada ning kui palju saab lapsevanem siinkohal aidata?

Töötamine peab olema meeldiv

Korki sõnul on väga oluline teha lapsele selgeks, et töö on igati loogiline ning tavapärane inimese igapäevaelu osa. “Kindlasti ei tohiks töö tähendada rasket või igavat viisi oma vaba aja sisustamiseks, kuna vastasel juhul võib see muutuda vastumeelseks veel enne, kui päriselt töötamiseks läheb,” ütles Kork.

Siinkohal on oluline roll lapsevanemal, kes saab last nii töö otsingutel kui ka sobiva valiku tegemisel toetada. “Kui aidata lapsel töökoht välja valida, võiks eelistada näiteks vabas õhus töötamist, et laps ei tunneks suveilma nautimisest puudust ning töö tegemine seostuks talle millegi meeldivaga,” jagas ta häid soovitusi.

Ent kui palju võiks või peaks reguleerima, mida laps oma esimese palgaga peale hakkab? Luminori ekspert leiab, et lapsevanemal on siinkohal võimalus õpetada, kuidas mõne suure soovi või unistuse täideviimiseks tuleb näha vaeva ning raha koguda, ilma et seda mõtlematult niisama ära kulutataks.

“Kõigil lastel on kindlasti materiaalseid unistusi, mida nad sooviksid täide viia. Siinkohal saab hästi näidata, et kui millegi nimel pingutada ja tööd teha, oskab laps seda väljateenitud eset rohkem hinnata, olgu selleks uus nutitelefon, arvuti või midagi muud,” rääkis Kork.

Siiski tuleb arvestada ka lapse vanuse ning võimalustega. “Teinekord võib ka lapsevanem aidata selle soovi teoks teha, seda enam, kui lapse palgast üksi jääb väheks ning soov on suurem, kui lapse esimene palk võimaldab.”

Loe tööleping koos lapsega läbi ning selgita talle tingimusi

Laste madalat teadlikkust töötamise ja töölepinguga seotud aspektidest kiputakse tööandjate poolt sageli pahatahtlikult ära kasutama – näiteks ei sõlmita tihti ametlikke töölepinguid või makstakse vähem palka, kui esialgu lubatud sai. Ka siin on oluline roll lapsevanema toetusel ja abil, seda enam, et 7–14-aastase lapsega töölepingu sõlmimiseks läheb tarvis lapse seadusliku esindaja nõusolekut.

“Kui alaealine laps läheb suvel esimest korda tööle, tuleks kindlasti töölepinguga põhjalikult tutvuda ning veenduda, et tööülesanded ei kahjustaks kuidagi lapse tervist ega heaolu,” toonitas Kork.

Sama oluline on veenduda, et ametliku töölepingu puhul jääks alles paindlikkus ning lapsele ei rakenduks seejuures ebavajalikke kohustusi. “Kõik tingimused peavad olema võimalikult selgelt ja konkreetselt fikseeritud, sealhulgas ka töötasu,” rõhutas ta.

Ehkki töölepingutesse märgitakse sageli tükitasu, mille puhul leitakse tasu summa tükitasu määra ja koguse korrutamisel, võiks laste puhul eelistada Korki hinnangul fikseeritud tunnitasu. “Kui tegemist on raskema füüsilise tööga ning laps soovib kogu hingest raha teenida, on tunnitasu kindlasti lapsesõbralikum variant – nii saab ta tööellu rahulikumalt sisse elada ega pinguta selle tegemisel üle,” tõi Kork näite.

Kindlasti võiks töölepinguga tutvuda lapsevanem ja laps korraga, kuna see valmistab last töötamiseks ette ning võimaldab lapsel mõista, millega täpsemalt ta end seob. “Üldjuhul on lepingud väga juriidilises keeles ning lapsed ei pruugi kõigest aru saada. Siin saab lapsevanem olla abiks ja selgitada, mida lepingu tingimused tegelikult tähendavad. Seeläbi saab laps paremini aru, kui suur mõju on tema allkirjal ning mida lepingu sõlmimine tegelikult tähendab,” ütles Luminori klienditeenuste juht lõpetuseks.

Lapse esimese töökoha puhul tasub tähele panna järgmist:

  • lase lapsel uurida erinevaid töötamise võimalusi, kuid vajadusel toeta oma nõu ja abiga
  • veendu, kas töötingimused on lapse jaoks piisavalt meeldivad ja paindlikud
  • aita lapsel tööleping üle lugeda, vajadusel selgita talle erinevaid tingimusi ning tema kui töötaja vastutust
  • veendu, et lepingus on fikseeritud töötasu ja -aeg, samuti vaata üle, kas töötasu puhul arvestatakse tüki- või tunnitasu
  • uuri, millised on lapse plaanid esimese töötasu kulutamisel ning mõtle, kas saaksid aidata lapsel mõne unistuste täita

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.