Põllumehel tasub keerulisel ajal tulla pangalt nõu küsima

Põllumajandus on Luminori jaoks väga oluline sektor ning põllumajandusettevõtted hinnatud ja usaldusväärsed koostööpartnerid.Allikas: Luminor

Luminori jaoks on põllumajandus olnud alati väga oluline ettevõtlussektor, millele ollakse kindlaks toeks ka praegustel keerulistel majanduslikel ja geopoliitilistel aegadel.

Põllumajandus on Luminori jaoks väga oluline sektor ning põllumajandusettevõtted hinnatud ja usaldusväärsed koostööpartnerid. Teatud mõttes on põllumajandus tegutsenud alati ettenägematutes oludes, sest kevadel vilja külvates või kartuleid maha pannes ei saa kunagi olla kindel, kas suvi tuleb põuane või vihmane ja milliseks seeläbi saak sügiseks kujuneb. Viimastel aastatel on ebakindlust lisanud veel ka keerulised geopoliitilised ja majanduslikud olud, mis põllumajandusettevõtjate käekäiku märgatavalt mõjutanud. 

Luminori äripanganduse juhi Marjan Savtšenko sõnul on üldise kiire hinnatõusu taustal ka põllumeeste jaoks mitmed olulised tooted kõvasti kallinenud. “Eelmise aasta sõjaeelse perioodiga võrreldes on väetiste hinnad praegu kaks korda kõrgemal tasemel. Sama võib väita põllumajandustehnika ostu kohta – praegu on letihind kohati 50% kallim,” tõi Savtšenko näiteid, lisades, et üks teema on kallinemine, aga näiteks väetiste puhul oli aasta tagasi veel ka Ukraina sõjast tingitud kättesaadavuse probleem. 

Savtšenko lisas, et kui mullu üleüldine suur hinnatõus tõstis ka piima ja teravilja kokkuostuhindu, siis praegu on need taas langemas. “Keskkond, milles põllumajandusettevõtjad tegutsevad, on ettearvamatu ja volatiilne,” nentis Luminori äripanganduse juht. 

Savtšenko pani põllumeestele südamele, et keerulistel aegadel peavad laenuotsused olema eriti kaalutletud ja puhvrid olemas. Tasub tähele panna, et laenamine on läinud kallimaks euribori kasvu tõttu. Samas on kindlasti olukordi, kus investeeringu tegemise edasilükkamine pole tark otsus.

“Kui näiteks midagi olulist tehnikast on ikkagi katki läinud või sootuks puudu, siis tuleb see osta. Kui tekib läheduses võimalus põllumaad osta ja on valida, kas rentida või omada, siis on mõistlik see maa ise ära osta, eeldusel, et müügihind on sobiv ja soov on saada kindlust kasutamise jätkamise kohta,” rääkis Savtšenko.

Savtšenko hinnangul võiks mõelda ka riigi tasandil rohkem sellele, kuidas Eesti mahetootmist toetada ja soodustada. „Näiteks maheteraviljatootmine on vähenemas, sest tavatootmisega on põllumehel võimalik rohkem teenida. Turg on küllastumas ja teiste riikide teraviljatootjad seal eelisseisus, kuna teised riigid toetavad mahetootmist rohkem. Eesti põllumehele pole mahetootmine majanduslikult nii kasulik,” rääkis Savtšenko.

Luminor on põllumajandusettevõtete koostööpartneriks olnud juba aastaid ning võib end selles valdkonnas eksperdiks pidada. Panga poole tasub nõustamisele pöörduda juba siis, kui on olemas või tekkimas vajadus uute investeeringute järele.  

Luminor pakub põllumeestele just neid investeerimisvõimalusi, mida parasjagu vaja: 

• maa finantseerimine kuni 25 aastaks

• käibekapitali finantseerimine hooajalisteks vajadusteks kuni 30 000 eurot

• võimalus kasutada erinevaid riiklikke toetusprogramme

• võimalus refinantseerida/üle vaadata oma krediit teistes pankades või finantsasutustes

Luminor arvestab laenuandmisel ja tagasimaksegraafikute koostamisel ka põllumajandustoetustega. Toetusi, mille abil laenu taotleda, on mitmeid. Näiteks Maaelu Edendamise Sihtasutus (MES) pakub garantiid erinevate investeeringute korral, PRIA seevastu toetab erineva tehnika ostu, olgu selleks kuivati, kombain, lüpsirobotid või kasvõi päikesepaneelid. Keskkonnainvesteeringute Keskuse kaasabil saab ellu viia erinevaid keskkonnatõhususe projekte – näiteks investeeringud, mis aitavad soetada energiatõhusaid seadmeid. 

Lisaks annab pank laenu ka põllumaa tagatisel. Põllumaad pole vaja eraldi hindama hakata, kuna põllumaadega tehakse pidevalt tehinguid ning nende keskmise hinna statistika on avalik info, millest lähtutakse laenu andmisel. Luminor pakub põllumaa tagatisel laenu kuni 30 aastaks. Samuti on pangal võimalik ka uue tehnika soetamiseks teha erinevaid häid pakkumisi.

Panga poole võib pöörduda ka alustav põllumees, kuid soov on siiski näha, et tal on vastav kvalifikatsioon olemas ja vähemalt ühe aasta majandustegevus ette näidata. Nõustamisele võib muidugi igal ajahetkel tulla ja üheskoos saab finantsseisu ja tulevikuplaanid üle vaadata. Pank aitab näiteks prognoosida, millal on alustaval ettevõttel võimalik hakata tehnikat rentimise asemel ostma, sest tehnika rent on kallim kui omamine ja laenu maksmine. 

Kokkuvõttes on oluline oma võimalustest ja vajadustest head ülevaadet omada, et teha ettevõtet edasiviivaid investeeringuid ning selles saab pank olla nii hea nõustaja kui ka hiljem abiks finantseerimisel.

Põllumajanduse finantseerimisest loe lähemalt: Põllumajanduse finantseerimine (luminor.ee)

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.