Kas Eestisse võiks ka jõuda poed, kus ühtegi kassat ei olegi?

Foto: Scanpix/AP/Mark Lennihan.

Amazon avas juba 2016. aasta septembris oma täiesti esimese kassavaba poe, kuigi esimene pood paiknes firma enda ruumides ning polnud seega avalikkusele kättesaadav.

Kuidas näeb välja täiesti kassavaba pood?

Nüüdseks on Amazon Go poode USAs juba mitmeid ning Seattle, Chicago, San Francisco ja New Yorki elanikud saavad soovi korral täiesti kassa ning järjekorravabalt ostelda. Poodi sisenedes on vaja vaid end Amazon Go äpiga registreerida ning sellega ainuke kokkupuude “maksmisega” piirdubki – ei mingeid iseteeninduskassasid, kassapidajatest rääkimata.

Samuti ei pea kliendid oma kaupa ise registreerima või selle üle arvet pidama – kõike teeb tehnoloogia. Amazon Go poed on varustatud mitmete kaamerate ja sensoritega, mis jälgivad kliente, kui nad riiulitelt kaupa võtavad.

Toodet riiulist võttes asetatakse see automaatselt kliendi virtuaalsesse ostukorvi. Kui inimene meelt muudab, tuleb kaup vaid riiulile tagasi asetada ning see eemaldatakse ka “ostukorvist”.

Poest väljudes maksab klient läbi äpi automaatselt enda ostukorvi summa ja läbi rakenduse saadetakse ka arve.

Amazoni asepresidendi Dilip Kumari sõnul on Amazon Go poodide eesmärk eelkõige inimeste aja säästmine, eriti hommiku- ja lõunaaegadel, mil inimesed oma toitumist ja ostlemist vastavalt järjekordadele muutma.

Kas selline asi oleks ka Eestis võimalik?

Pealtnäha on Amazon Go poodide näol justkui tulevik juba kohal. Astud sisse, valid kauba, astud välja. Kahjuks ei ole tegelikkus nii lilleline. Agi Metsandi Selverist toob ühe miinusena välja kaubavaliku: “Hetkel pakutakse seal üsna piiratud sortimendivalikut, mis ei pruugi kõiki tarbija vajadusi rahuldada.”

Tõesti, Amazon Go poed paistavad hetkel kaubavaliku poolest olevat suunatud peamiselt kiire eluviisiga inimestele, kes lõunapausil või peale tööd midagi – kohe söödavat – kaasa haarata soovivad.

Teise miinusena toob Metsandi välja kaupluste hinna: “Ärilisest poolest peab ettevõtja mõtlema, kas tahab panna miljon eurot ekraanide ja kaamerate alla, või ehitada selle eest ühe korraliku supermarketi.” Sellised nutikad kauplused sõltuvad kahjuks suuresti kallist tehnoloogiast, mida hiigelettevõtted nagu Amazon endale lubada saavad, kuid mis praktilises mõttes siiski tulu sisse ei too.

Metsandi sõnul on kassavabad poed tõesti innovaatilised lahendused, mida on lahe vaadata, kuid mis laiemalt veel lähiajal kasutusele ei jõua.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.