Kuidas orienteeruda koolitusdžunglis: millega arvestada koolitust valides?

Foto: Shutterstock

Elukestev õpe on moes ning mitmesuguste koolituste ja ümberõppe vastu tuntakse huvi aina enam ja erinevas eas. Kui toetuda koolitust valides vaid sõbra nõuandele, võib pettuda, sest selgub, et õpitav ei köida sind üldse. 

Mida pidada silmas koolituse valikul, et tulemusega rahul olla, aitab selgitada järgnev artikkel ja õppevideo „Vali koolitus tagalt!“.

Süvene koolituse sisusse

Sugugi harv ei ole see, et koolitus valitakse vaid nimetuse järgi. Iga koolituse juures on aga ära toodud õppekava ja sellesse tasub tingimata süveneda. Õppekavast saab nimelt selgeks koolituse täpne sisu, maht ja õppemeetodid. 

Lisaks on õppekavas kirjas, milliseid oskusi ja teadmisi koolitus annab ning kas koolitusel osalemiseks on eeltingimusi (nt arvuti- või keeleoskus). Neid asjaolusid teades saad mõelda, kas sul üldse on võimalik koolitusega alustada.

Kui koolitusinfos kõigile küsimustele vastuseid pole, siis ei maksa häbeneda küsida koolituse pakkujalt endalt. Julgelt võib ühendust võtta koolitajaga ning kindlasti saab nõnda küsimustele vastused. See aitab sul paremini otsustada, kas koolitus on sinu jaoks õige.

Kas karjääri edendab kutsetunnistuse saamine?

Enne otsuse tegemist tuleks läbi mõelda, kas edaspidi annaks karjääri edenemisele hoogu juurde koolitus, mille lõppedes saad taotleda kutse- või pädevustunnistust või sertifikaati.

Eestis on olemas ametikohtasid, millel töötamiseks peab olema ette näidata kas vastav haridus ja/või kutsetunnistus. Kutsetunnistuseta ei tohi töötada näiteks lapsehoidja või korstnapühkijana. Muidugi on ameteid, kus saab töötada ka vastava kutsetunnistuseta, kuid kuhu kandideerides annab kvalifikatsiooni tõendav dokument, näiteks pädevustunnistuse või sertifikaadi olemasolu siiski olulise eelise. 

Selgita välja, kas koolitus on jõukohane

Mõtle ka sellele, kas koolitus on sulle jõukohane. Lisaks koolituse hinna sobivusele peaksid arvestama ajalise ressursiga. Kas sul jätkub piisavalt aega, et osaleda tundides ning teha ära iseseisev töö, mis õppekavas on ette nähtud? Enne koolitusele registreerimist peaksid endale selgeks tegema, kas koolituse toimumisajad, päevakava ja asukoht on sulle sobivad?

Kui koolituse eesmärk on omandada tööalane oskus, siis uuri, mida saad koolitusel ise praktiliselt läbi teha. Vaata õppekavast, kui suur on praktilise töö osakaal ja milliseid meetodeid kasutatakse. Võrdle erinevate koolitusasutuste samalaadsete koolituste sisu ja mahtu.

Kui sulle huvi pakkuv koolitus toimub veebikeskkonnas, siis veendu, et sul on osalemiseks vajalikud tehnilised vahendid ja teadmised.

Koolituse lõpus saad osalemise kohta tõendi või tunnistuse. Tõend näitab, et oled koolitusel osalenud. Kui sinu teadmisi ja oskusi on koolitaja hinnanud, siis väljastatakse tunnistus. Hoia tõendeid ja tunnistusi kindlas kohas, et saaksid neid esitleda näiteks tööle kandideerimisel või kutse taotlemisel.

Kasuta kindlasti ka võimalust anda koolitajale tagasisidet. Koolitusest maksimumi saamiseks on sinu enda panus kõige olulisem. Eeltööd, millist koolitust valida, aitavad teha õppevideo ning töölehed. Need leiad Eesti täiskasvanute koolitajate veebiplatvormilt ning samuti Eesti Töötukassa koolituste otsingu lehelt.

Tutvu Töötukassa pakutavate võimalustega siin!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.